Kültür Sanat Edebiyat Şiir

Jetgiller (The Jetsons) sizce ne demek, Jetgiller (The Jetsons) size neyi çağrıştırıyor?

Jetgiller (The Jetsons) terimi Osman Aslan tarafından tarihinde eklendi

 • Osman Aslan
  Osman Aslan

  "Taş Devri" gibi, "Jetgilller" de çağdaş Amerikan kültürünün ve yaşam stilinin başka bir zamana uyarlanmış bir aile sitcom'udur.

  Hanna-Barbera 1987 yılında, bu popüler iki aileyi bir araya getirerek bir film yapmıştır. Filmde Jetgiller, Elroy'un icat ettiği arızalı bir zaman makinesi yüzünden Çakmaktaşların devrine, Çakmaktaşlar ise Jetgiller'in devrine ışınlanırlar.. Ve böylece her iki aile için de şaşırtıcı serüvenler başlar.. (The Jetsons Meet the Flintstones)

 • Osman Aslan
  Osman Aslan

  Ülkemizde 70l'erin sonları, 80'lerin başlarında oynayan animelerden biri de Jetgillerdi..

  Jetgiller; uzaydaki evlerinde hayal bile edilemeyecek her türlü elektronik aygıta,
  kendi kendine yerleşen mutfak aletlerine, tüm ev işlerini yapan robot hizmetçiye ve uçan bir arabaya sahip sevimli bir Uzay çağı ailesiydi.

  Aile; çalışmaktan sürekli bunalan baba George Jetson, devamlı rejimde olan anne Jane Jetson, müzik delisi 16'lık Judy, ilkokula gitmesine rağmen bilimsel “zihni sinir” tarzı projelere imza atan Elroy, köpek Astro ve robot Rosie'den oluşuyordu.

  Ülkemizde ilk yayınlanmasının üzerinden yaklaşık 40 yıl geçmesine rağmen, hala bazı özel kanallarda yayınlanıp, ilgiyle izlenmesi sanırım geleceği öngörmesinden kaynaklanıyor. Zira dünyada ilk olarak 1962'de yayınlanan Jetgiller, ta o zamanlardan cep telefonlarını bile öngörmüştü...