Kültür Sanat Edebiyat Şiir

Ümraniye Belediyesi Şiir Yarışması

intihal sizce ne demek, intihal size neyi çağrıştırıyor?

intihal terimi Barış Çalışkan tarafından tarihinde eklendi

 • Tuna Kafkas
  Tuna Kafkas 28.02.2023 - 20:46

 • Mehmet Kargın
  Mehmet Kargın

  Bir Tv. alt yazı haberlerinde okudum. Macaristan Cumhurbaşkanı İntihal yaptığı ispat edildiği için görevinden istifa ettiği yazılıydı. Efendim cahilliğimi mazur görün! İNTİHAL kelimesini ilk defa okumuştum. anlamını merak ettim ve Osmanlıca olabileceğini düşündüm ve baktım anlamı: Özet olarak ŞİİR, ESER veya DÜŞÜNCE HIRSIZLIĞI imiş. Türkiye'deki yöneticilerimize örnek olur inşallah.

 • Selami Ateş
  Selami Ateş

  Şiir hırsızlığından tutun da bilimsel eserlerin çalınmasına kadar pek çok çeşidi vardır. Kısaca bir başkasına ait olan bir sanat eserinin veya bilimsel çalışmanın ufak tefek değişikliklerle başka biri tarafından çalınmasıdır. Türkiye'de yasal bir cezası var mıdır bilmiyorum. Bildiğim pek çok anlı şanlı bilim adamının, alanında ün kazanmış sanatçının bu yola baş vurduğu iddialarıdır. Hepsi de İFTİRA! dır diye düşünmek istiyorum! ..

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün

  Bir şeyi araklayıp kendine mal etme hali.En çok da bizim bilgi yoksunu Profesörlerin yaptığı suç teşkil eden bir eylem biçimi.Ama burası Türkiye...

 • Gülçin Yalçın
  Gülçin Yalçın

  başkasının elde ettiği, ortaya çıkardığı, emeğini verdiği bilgiyi kendininmiş gibi kullanma...

  yök tarafından çarşaf gibi bir listeyle isimleri tüm üniversitelere duyurularak rezil edilen 'güya' bilimadamlarının ayıbı...

  nature dergisinde ülkemizin adının hırsızlıkla beraber anılmasının sebebi...

 • Mukadder Yılmaz
  Mukadder Yılmaz

  neden intihal deyince aklıma hep ahmet haşim geliyor...ama çok severim ahmet haşimi...

  bir de şu var şimdi tercümede esas olan şey yazılmış olanı yeniden yaratmaktır...acaba şiir tercümesi yapılırken metinden mülhem olanlar da intihal olur mu?

  acaba bunu için mi ahmet haşimi intihal ile itham ediyorlar....

 • Boran
  Boran

  İlmi ve edebi hırsızlık...