Kültür Sanat Edebiyat Şiir

hades sizce ne demek, hades size neyi çağrıştırıyor?

hades terimi Hülya Şengel tarafından 20.10.2006 tarihinde eklendi

 • Ela Solmaz
  Ela Solmaz 18.12.2010 - 17:57

  Hades Yunan mitolojisinde ölülere hükmeden yeraltı tanrısıdır. Zeus,yeryüzünün hakimiyetini kardeşleri arasında paylaşırken Zeus'a gökyüzü, Poseidon'a denizler ve Hades'e yeraltı düşer. O artık ölüler ülkesi tanrısıdır, korkunç bir tanrıdır ancak kötü değildir. Yer altının tüm hazineleri Hades'in olduğu için Romalılar onun adını Pluton olarak değiştirmiştir. Karısı, Demeter ve Zeus'un kızı Persephone'dir.

  Kelime anlamı olarak 'Hades' görünmez manasına gelmektedir. Onu görünmez yapan bir miğferi vardır. Yeraltı zenginliklerinin sahibidir, yerden çıkan değerli metaller onu bolluk çokluk ve servet tanrısı yapmıştır. Acımasız ve hatta korkunçtur; ama sözünden dönmez ve birçok tanrının aksine kaprisli bir tanrı değildir. Mitolojik öykülerde adı çokça yer almamaktadır. Bilinen en önemli öyküsü karısı Persephone'yi kaçırması ile ilgili olandır. Ancak Hades'in en önemli sıfatı, ölümün tanrısıdır. (Ölüm de başlıbaşına bir tanrıdır: Thanatos)

  Hades aynı zamanda ölüler ülkesinin de adıdır. Hades ülkesi Asphodel, Tartaros ve Elysium olmak üzere üçe ayrılır. Ölen insanlar, fani yaşamlarında iyilerse Elysium'da, ne kötü,ne de iyilerse Asphodel'de yaşamlarını sürdürürler. Zeus ve Olimpos tanrılarının düşmanları, katiller vb. kişiler ise ceza olarak Tartaros'a atılırlar.

  Enteresandır ki, Hades'in yeraltı ülkesine yaşayanlar da ölmeden geçebilmektedir. Ancak diyarın girişini üç kafalı şeytani bir köpek olan Cerberus korur. Herkes o köpeğin dehşetinden korkar ve kimse o kapıyı geçemez. Herkül bir macerasında bu köpekle yüzleşmeye gider.

  Hades her ne kadar birçok zenginliğe sahip olsa da ortalıklarda pek gezinmez, övünmez, konuşmaz, kendi yeraltı ülkesinde oturmayı tercih eder. Çünkü sahibi olduğu yeraltı ülkesi o kadar çirkin bir ülkedir ki, efendisi sürekli saklanır. Bir keresinde Poseidon, Hades'i utandırmak için üç başlı mızrağını yere saplar ve yeryüzü boydan boya yarılarak Hades'in çirkin yeraltı ülkesi meydana çıkar. Az utanıp sinirlenmemiştir Hades.

 • Batuhan Batu
  Batuhan Batu 04.01.2009 - 17:08

  miteloji

 • Birgül Meral
  Birgül Meral 12.02.2008 - 22:36

  mitosun hewa'sı. çok şükür Erzurumdasın.
  eydi efen:P gör şu zındığı :)

 • Murat Ateş
  Murat Ateş 06.11.2007 - 15:55

  Abdest, temizlenmek, kirlerinden kurtulmak.

 • Zinan Kucuk
  Zinan Kucuk 05.05.2007 - 15:31

  yer altı tanrısı,zeus un oğlu,tanrıdır ama 12 olimpos tanrısı arasında yer almaz

 • Şener Ak
  Şener Ak 01.11.2006 - 09:08

  God of Dead

 • Bay Grey
  Bay Grey 23.10.2006 - 16:26

  Yunan mitolojisinin kötü Tanrılarından, Yeraltının tanrısı, Zeus'un biraderi.... Adamların o kadar tanrısı var ki görev paylaşımını yaparken epey zorlanıp hepsine bi şeyler biçmişler bunada en kötüsü buna düştüğü için insanoğlunu pek sevmez...