Kültür Sanat Edebiyat Şiir

Görgü sizce ne demek, Görgü size neyi çağrıştırıyor?

Görgü terimi Sezgin Yeşiltaş tarafından tarihinde eklendi

 • Osman Aslan
  Osman Aslan

  Bir toplum içinde var olan ve uyulması gereken saygı ve incelik davranışları, terbiye..

 • Gul Simsir
  Gul Simsir

  Görgü diyince aklıma çatal bıçak kullanımı geliyor. Başıma bununla ilgili bi olay geldi..ilkokuldayım ya 4.sınıf yada 5. sınıftayım okul gezisi vardı.Müzeleri gezdik ve yemek saati gelince bi restauranttaydık. Daha çocuktuk ama masada benimle dalga geçti şımarık kızlar çatal bıçak kullanamadım diye. O gün burnumdan geldi. Öyle zoruma gitti ki bütün insanların,arkadaşların,öğretmenlerin ortasında benimle alay ettiler, kahkahalarla güldüler ve ben çok ağladım. Ne kadar çocuk olsakta içime uhde düştü, zoruma gitti. O günden sonra öğrendim. Ve ben artık kullanmasam bile o bıçak masamda duracak. Toplum kuralları içerisinde yer alıyor ve aileden gelen bir eğitim ve çocukların bile öğrenmesi gerekliymiş bunuda anladım. Eğer bilmiyorsan bazı şeyleri öğreneceksin ki seninle alay edilecek pozisyona düşmeyeceksin. Şimdi ise ben daha farklıyım. Görgü kendi kendinede öğrenilir. İnsanın hayatında nasıl ortamlara gireceği belli olmuyor, hayat insanların karşısına öyle ortamlar gösteriyorki öğrenirsen kendine öğrenirsin yani..başkasına değil. Yarın birgün herkes ellere karışıyor, görgü, edep bunlar herşeyin başında geliyor.....
  Görgü ile ilgili bide gaz çıkarma, burun karıştırma örneği..bu durumda Recep İvedik geliyor aklıma...Çok güzel komedi filmiydi bende çok güldüm... Doğal erkek imajı dedi herkes..ama o kadar rahatlığada gerek yok yani...Bu görgüsüzlüğün örneğidir.. bi insan oturup kalkmayı bilmeli...
  Bi de Türkan Şoray ve Edisunun filmi vardı. Türkan şoray köylüydü ve evlenmişlerdi fakat şehre gidince edisun geri dönmedi ayrılmak istedi. Çünkü görgülü edepli bakımlı insanlardan hoşlanıyordu, karısıyla alay etti, arkadaşları alay etti ve Türkan Şorayda kocasını sevdiği için onu kazanmak için kendinde değişiklik yaptı dersler aldı. Ve sonunda kocası peşinden koştu...Bu film görgüyü çok iyi anlatan filmdi.
  Bence öyle yani.....

 • Baran Tekin
  Baran Tekin

  bence görgü insanların davranış ve sözlerindeki terbiyedir.mesala yemekte görgü konuşmada görgü...insanların toplumca hoşgörülü karşılanması ve saygı görmesi için görgü kurallarına uymalıdır..

 • Sezgin Yeşiltaş
  Sezgin Yeşiltaş

  Biliyor olmak.

  Çoğunluğu sosyeteye ait ama yine de kapsamı genel yaşama atfedilen ne zaman, ne durumda, ne söyleyip, ne yapılacağını bilme hali.