Kültür Sanat Edebiyat Şiir

Farli Mas sizce ne demek, Farli Mas size neyi çağrıştırıyor?

Farli Mas terimi Menevşe Meneviş Köylü tarafından tarihinde eklendi

 • Menevşe Meneviş Köylü
  Menevşe Meneviş Köylü

  Saygideger emmim;

  Bu sayfalara ekledigim yegane sözcük bu. Aciklamanin sizden gelmesi, bu sözcügü buraya yakistirdi, beni de cok sevindirdi.


  Evet, google sayfalarinda Farli Mas hakkinda bilgiler mevcut. Bilgiyi türkce ararsak cok az yardim ediyor bu hazrettin google.

  Far-li-mas, Joseph Campbell adli yazarin ILKEL MITOLOJI adli kitabinda cikti karsima. 'öldürülen krallar bölgesi' sayfa 154.
  Simdiki SUDAN topraklarinin dogurdugu, ya da doyurdugu bu mitolojik olay NAPATALI NAP krallarin kisa süren yasamlarini, ölüm yolculugunda eslik edeceklerin secilislerini anlatir.

  Far-li-mas, Napata'li krala, deniz asiri ülkelerin krallarindan biri tarafindan hediye edilen köleymis. Bu köle, sizin de belirttiginiz gibi 'öykü' anlatma yetenegi olan biriymis.

  Far-li-mas söze baslayinca, Kral ve konuklar icmeyi, hizmetciler hizmet etmeyi, bütün dinleyiciler nefes almayi unuturlarmis.
  Far-li-mas'in sanati afyon gibiymis...

  Köleler genelde zenci olur, Far-li-mas da benim okuduklarimdan anladigim kadariyla zenci. Beyazlara krallik edecek kadar yükselen bir zenci.

  Obama degil, Far-li-mas.

  Far-li-mas'la geldi bahar.

  Saygilarimla,

 • Bir Mim Kemal Ertuğrul
  Bir Mim Kemal Ertuğrul

  Bilmediğim bir sözcüktü evvelce hiç duymadığım.Nerden düştüyse aklıma,aklım kazan ben kepçe karıştır ha karıştır derken hazreti gogol geldi aklıma da öğrendim anlamını ki o da doğruysa..;

  'Binbir gece masallarının en eski versiyonu olan 'KAS ÜLKESİNİN YIKILIŞI' efsanesinde olağanüstü masal anlatma yeteneği sayesindeinsan kurban etme geleneğine son veren kahraman'mış...

  Bahar vurdu buralar
  baharla menevişliyorum FARLİMAS sözcüğünü..