Kültür Sanat Edebiyat Şiir

e.t. the extra terrestrial sizce ne demek, e.t. the extra terrestrial size neyi çağrıştırıyor?

e.t. the extra terrestrial terimi Hülya Şengel tarafından 10.12.2006 tarihinde eklendi

 • Osman Özütler
  Osman Özütler 28.05.2009 - 15:15

  Yönetmen Zafer Par tarafından imitasyonu çekilmiş bilimkurgu filmi..(Bkz: Body 1983)

 • Osman Özütler
  Osman Özütler 28.05.2009 - 15:08

  Bir grup uzaylı dünyayı ziyaret eder ve aralarından birini bu yabancı gezegende unuturlar. Bu uzaylı yaratık 10 yaşında bir çocuk olan Elliot tarafından bulunur. Kısa bir süre sonra aralarında iletişim kurmaya başladıklarında ikisi arasında farklı bir arkadaşlık doğar. E.T. dünyadaki yaşam hakkında bilgi edinirken Elliot da arkadaşlığın gerçek anlamını öğrenmeye başlar.
  E.T. belirli bir zaman sonra evine dönmek ister, ama bunun için Elliot'un yardımı gereklidir. Elliot, E.T.'ye yardım etmek istemekte, ama yardım ederse arkadaşını kaybedeceği düşüncesi de onu üzmektedir.
  E.T. ve Elliot, E.T.'nin eve dönmesi için çalışmalara başlarlar, ancak E.T.'nin farkına varan devlet görevlilerinin E.T.'yi evine yollamak gibi bir niyetleri yoktur. Eliot'un yardımıyla zorda olsa E.T evine döner. Bu filmde burada biter :)

 • Osman Özütler
  Osman Özütler 28.05.2009 - 15:06

  1982 Steven Spielberg yapımı; çocukluğumun en güzel bilimkurgu filmlerinden biri..

 • King Predator
  King Predator 17.12.2007 - 21:30

  bir spielberg filmi.

 • Aysun Nirvana
  Aysun Nirvana 14.09.2007 - 15:13

  dün vuk-u bulmus bir olay..(1,8 dakika icinde 1800 sey dusunebilmenin verdigi yorgunlukla sıra beklemek..)
  efenim bankamız garanti..şimdi burdan dön sola,sagtarafta ki ilk aradan dal..yol sonunda ana caddeye cıkmadan saga sap tekrar(dönuşler bunların tam tersi yönlerdir.sol=sag) ..sonra sagına bak..ahha da garanti bankası..yesil ve beyazın o muhtesem uyumu ve yonca motifleriyle işlenmis bir yastık izlenimi..bursaya cuk diye oturmus ve 'ah ulan bursa'da banka dedigin boyle olur' dedirten bi banka neticesinde..neysse..
  numara alınız..aa evet unutmusum..torpilliyim sanıyorum,gisede ki murat goz kırpmıstı da girerken..283 numara..icerde 25 kisi var yok ama gisede tık tık ilerleyen digital gostergemiz henuz 110larda..iste o an icinde verecegin ilk tepkinin eseri butun dikkatleri uste cekebilir..sonra oturacak yer bulunmamaktadır zaten oturmakta sıkıcıdır..sen boyle kendini kandırırsın ama biri buyrun bayan oturun derse,sen kendini kandırdıgın icin zaten oturmaktan zevk alabilecegin fikri beynine yerlesir ve oturursun..yanında iki erkek..onlar senin elindeki numaraya bakarlar hep,gormeye calısırlar..'acaba ne kadar fark atmısım lan? '..sende onunkine bakmak istersin ama,seninkine bakılıyor olmasının verdigi huzursuzluk onlardada meydana gelebilir diyerekten bakmazsın..numaran 283tur ve digital gosterge henuz 119da dır..oyalanacak hicbisey yoktur insanları bastan aşagıya suzmekten baska..cunku onlarda sizi suzer,sizde onları suzerekten ödeşir ve suzuşursunuz(-şmek ekiyle ilgili bilgi önceki yazılarımda verilmistir.bkz:ödeşmek) ..zaman boyle gecmez ve rakamlar ilerlemezken o bankanın maskotu haline gelmis bi bebek yanınıza yaklasır..onca insan icinde sizi bulur..(sizi dısında kalan insanlar yazmadıkları icin bu cumlenin bi sorun yaratacagını sanmam)
  bebek bi kac kisinin basına tuner..herkeste tepki aynıdır..'eabbıdubudu seni tatli sey..'cocuk takribi 2 yasında vardır yoktur.ama su soru kacınılmazdır..'adın ne bakiim senin? ' cocuk henuz insanın bile ne oldugunu anlamamıs ve onları yaratık gibi goruyor olmanın verdigi bi bakıs ifadesiyle ilgili kisiye saf saf bakmaktadır..ama sorular ahh..'yasın kac bakiiim senin? '..tabi cok dogaldır ki netice alınmaz..ardından baska,farklı beklenti icerisinde benim yanıma gelir..(digital gosterge 137) ..eger gostergeye bakmadan cocukla ilgilenirseniz sevimli bi bakısma gerceklesebilir..ama ben 137 yi gordukten sonra cocugun bagırarak uzaklastıgını hatırlıyorum sadece..ve annenin beni suclar bakıslarını..'getirmeseydin kardesim..burası bebeklerin gelebilecegi bi banka degil..yonca yapraklarını yolcak falan..git ziraata..basak yolsun'..
  sayılar ilerlemez..yeni insanlar gelir yeni insanlar gider..numaranız cebinizdedir ve icinizden tekrar eder durursunuz..283-283-283..sanki 120 lerden direk 200 kusure atlayabilecekmis gibi..umut fakirin ekmegidir..
  bekleme suremiz 2 saate yaklasmıstır ve icinizden sunu dersiniz..'numarayı alıp dısarıya cıksaydım,bi yemek yiyip arkadasla bulussaydım,sonra bi kahve icip muhabbet etseydim..keske oyle yapsaydım lan'..coook uzun bi beklemenin ardından tek avantajınız,avantajınız yoktur
  yazı uzun evet farkettim..niye boyle oldu ki? simdi kimse bu yazıyı sonuna kadar okumayacagı icin(sonuna kadar yazmayı goze alıp alamamak arasında kalmıs bi zat olarak) sunu diyorum..(bu yazının devam niteligini tasıyabilecek kapasite ve energye sahip cumle editorler tarafından yasaklanacagı icin yazılmamaktadır..) biri beni durdursun! !