Kültür Sanat Edebiyat Şiir

Diş Macunu sizce ne demek, Diş Macunu size neyi çağrıştırıyor?

Diş Macunu terimi Sezgin Yeşiltaş tarafından tarihinde eklendi

 • Asli Uzun
  Asli Uzun

  Kimyasal diş macunları macun değildir ben uzun aramaalrdan sonra Damla Sakızlı Papatyalı Diş Macunu kullanıyorum macun budur

 • Hakan Türkmen
  Hakan Türkmen

  Diş Macunu, ortadan sıkılınca insanı çıldırtan ve sırf bu yüzden www.kolayfircala.com resmi internet sitesinde ortadan sıkmaya son verici bir buluşla diş macunu sıkacağı yapılan bir macun türü. Kolayfircala olarak diş macunları artık bir başka.

 • Hatice Kaya
  Hatice Kaya

  tüpün altından sıkın bi kerede şunu! !

 • Canımdan Öte
  Canımdan Öte

  „İngiltere’de 1 kişi yılda 500 gram, Türkiye’de ise 1 kişi yılda 100 gram diş macunu tüketiyor. Evlerin yüzde 30’unda ise hiç macun bulunmuyor...“ deniyor…

  Toplum olarak dis hekimlerini o kadar cok düsünüyoruz o kadar cok düsünüyoruz ki, onlarin issiz kalmamalari icin elimizden geleni yapiyoruz…(!)

 • Sultan Fatih Yağcı
  Sultan Fatih Yağcı

  ortaokulda bir hocamız vardı bizim..
  eski insan tabir edilir ya onlardan..
  adam diş fırçası ve diş macunu nedir bilmezdi
  misvak kullanırdı ve gayet güzeldi dişleri..
  bir gün dedi ki
  -diş macunu dediğin nedir ki sabundan farkı yok
  ha sabun ha diş macunu..
  ewet.yaptım.inandım ya da merak ettim bilemiyorum
  ama bir seferde değil bir kaç sefer dişlerimi sabunla fırçaladım.
  hatta yeni bir şey keşfetmişim gibi sevindim
  çünkü dişlerim yumuşacık oluyordu..

 • Fatih Yılmaz
  Fatih Yılmaz

  ÜSTELIK FLUORIDLI! !  Üstelik fluoridli...Bu cümleyi dis macunu reklamlarinda mutlaka duyariz.

  'Beyaz ve saglikli' disler için, içinde fluorid olan dis macunlarina ihtiyacimiz vardir.

  Televizyon ekranlarindaki beyaz önlüklü dis hekimleri hep öyle derler.  Amerika'da ise fluorid içme sularina da karistiriliyor. Avrupa'da yasak olan bu islemi gerçeklestiren ABD'de her yil 143 bin ton fluorid 'agiz sagligi, temiz içme suyu ve su borularinin hijyenligi' adina Amerikalilarin musluk sularina tatbik ediliyor.

  Ingiltere ise fluoridli musluk suyunun resmi olarak yasaklanmadigi Avrupa'daki tek ülke.  'Thames Water' 2000 yilinda ABD uygulamasini örnek alarak Ingiltere'de musluk sularina fluorid karistirmak için yasa önerisini Londra'daki Parlamento'ya vermis bulunuyor. Yasa önerisine Ingiliz kamuoyunun tepkisi oldukça büyük oldu. Anti- Fluorid Kampanyasi'nin yogun çalismalari sonucunda basta Boots, Sainsbury ve Safeway gibi büyük market zincirleri 'Fluoridsiz dis macunlari'ni üretip raflarina yerlestirmek zorunda kaldilar.  Fluoridli dis macunlari üzerindeki büyü kalkarken kamuoyu fluorid denen ve iyi birsey zannedilen kimyasal maddenin bir zehir oldugunu ögrendi. Ve çok daha ürkütücü bir bilgiyle karsilasti:Kitlesel düsünce kontrolünde fluoridin kullanildigini.  Sodyum Fluorid 19.yüzyilda yaygin bir deyimle 'Seytan Zehiri' olarak bilinen Sodyum Fluorid fare zehiri olarak kullaniliyordu.  Bir çok endüstri kolunun atik ürünü olan ve sodyum silikofluorid ile birlikte elde edilen fluorid özellikle boksit'den elde edilen alüminyum üretimi endüstrisinin bir atigidir.

  Depolanmasi oldukça güçtür. Denizlerin dibine depolandiginda milyonlarca baligin ve deniz canlisinin ölümüne neden olmakta, eger topraga depolanirsa nehirlere ve yeralti sularina karismakta ve topragi zehirlemektedir.  Metali yeme özelligi de bulundugu için sodyum fluoridin depolanmasi için üretilen konteynirlar oldukça pahaliya mal olmaktadir.  20. yüzyilin ikinci yarisinda kapitalizm bu zehirli atigin depolanma maliyetinden kurtulmak için 'fluoridli dis macunlari' masalini ortaya atmis, basta ABD olmak üzere dünya çapinda bir dizi üniversitenin dis hekimligi ve halk sagligi bölümlerinde, dis sagligi için fluoridin faydalari üzerine arastirmalar yönlendirmis ve sonuçta her ülkede fluoridli dis macunlari, dis hekimleri kuruluslarinin onayini almistir.

  Arsenikten 15 kat daha kuvvetli Anti-Fluorid Kampanyasi'nin önde gelen sözcülerinden Massachutes Tip Merkezi'nden Dr. Bush, sodyum fluoridin arsenikten 15 kat daha kuvvetli oldugunu belirtiyor.

  Dünyadaki kanser oraninin en yüksek oldugu Amerika'da içme sularina fluorid tatbik edilen bölgelerde kanser oraninin iki hatta üç kat daha fazla oldugu ve bu oranin nükler santral bölgelerinde oturan insanlarin kansere yakalanma orani ile esdeger oldugu da açiklanan bir diger bilgi. Sodyum fluorid, dis macununun yani sira bir de içme suyu ile alindiginda vücutta büyük bir tahribata neden oluyor. Damarlar, sinir sistemi, kemik yapisi ve dislerde agir bir tahribat gerçeklestiriyor.  ABD'de uygulamanin, kisa adi EPA (Environmental Protection Agency – Çevre Koruma Kurumu) olarak bilinen kurum araciligi ile gerçeklestirildigini ve EPA'nin, içme sularinda fluorid kullanilmasina iliskin tavsiye raporlari verdigini de hatirlatmak istiyoruz. EPA hazirladigi bu 'tavsiye' raporlarinda endüstri kollarina atiklarini degerlendirme ve atiklarindan para kazanmanin yollarini gösteriyor. Bu atiklarin basinda ise sodyum fluorid geliyor. Içme sularina fluorid karistirilmasi yasa maddesi böylece devreye giriyor. Amerikalilarin 'çevre' koruma kurumu, sermayeyi koruma kurumu olarak faaliyet gösteriyor.  Fluoridin kitlesel psikolojik kontrol için kullanimi Fluorid kullaniminin karanlikta birakilmis iliskiler aginda ise çok daha ürkütücü bilgilerle karsilasiyoruz. Fluorid, semap olarak bilinen ve ilaç endüstrisinde sakinlestirici ilaç üretiminde kullanilan bir malzemeyi içeriyor. Bu ise fluorid üretimiyle sarin ve soman olarak bilinen sinir gazlarinin üretimini mümkün kiliyor.  Bu üretimin gelistirilmesi, 2. Dünya Savasi sirasinda Hitler Almanyasinda, Yahudileri yok etmek için Zyklon B adindaki ceyanide kökenli gazi üreten Alman kimya fabrikasi I.G.Farben'de gerçeklestiriliyor. I.G.Farben, sodyum fluoridden sinir gazi üretimi teknolojisini 1939 yilinda ALCOA adli Amerikan Aliminyum Sirketi'nden aliyor. Nazi bilim adamları fluoridin içme suyuna karistirilmasi için ilk deneyleri gerçeklestiriyorlar.  Bu deneylerde içme suyundaki fluoridin beynin belli bir bölgesini uyusturdugunu ve bireyin direnme gücünü kirdigini tesbit ediyorlar. Bu kesiften sonra fluorid Nazi toplama kamplarindaki içme sularina karistiriliyor.

  Colgate ve CIA arasindaki iliski 2. Dünya Savasi'nin bitiminden sonra Alman I.G.Farben firmasi ABD ile iliskilerini gerçeklestiriyor. Amerikali kimyaci ve biyolog Charles Edward Perkins, Nazi toplama kamplarinda içme sularina fluorid karistirildigina ve Farben firmasinin Yahudi soykirimindaki rolüne iliskin bilgileri açikliyor. Bu açiklamalar gözardi ediliyor. Zira bu tarihlerde CIA, Nazilerin kitlesel psikolojik denetleme ve kontrol testlerinin sonuçlarini ve birikimini bünyesinde toplamaya basliyor. Farben firmasinin Amerikali danismani olarak Alan Dulles göreve ataniyor. Dulles MK ULTRA olarak bilinen Nazi psikolojik denetleme testlerinin sonuçlarini CIA'e aktariyor.  CIA'nin kurucularindan olan Dulles'in yaninda çalisan bir diger kisi ise Dr. George Estabrooks. Estabrooks, New York'daki Hamilton Üniversitesi Psikoloji Bölüm Baskani ve ABD Hükümeti'nin hipnotizma ve davranis psikolojisi danismani olarak görev yapiyor. Dr. Estabrooks'un bir diger görevi ise dis macunu sirketi Colgate'in yönetim kurulu baskanligi.

  Dis Macunlarinin üzerindeki uyarici bilgiler ise ülkeden ülkeye degisiyor.

  Örnegin ABD'de satilan Colgate ürünlerinde su uyari notu yer aliyor:

  'Eger çocugunuzun dis macunundan yemis oldugunu fark ederseniz, derhal yakininizdaki zehirlenme istasyonuna götürün ve doktorunuz ile temasa geçin.' Bu uyari notu diger ülkelerde 'Çocugunuzun disini firçalarken macunu yutmamasina özen gösterin ve 7 yasin altindaki çocuklara çok az miktarda dis macunu verin' olarak degisiyor.  ABD'deki içme sularina sodyum fluorid katildigi için, bu ülkede satilan dis macunlarindaki sodyum fluorid orani, diger ülkelerdekinden ortalama yüzde 50 daha az miktarda.  Bilime ulasma hakki Demokratik bir toplumun temellerinden birini, bireylerin bilime ulasabilme hakki ve kullanici kültürüne sahip olabilmeleri olarak saptayabiliriz.

  Dismacunlari örneginde görüldügü gibi kullandigimiz ürünlerin bir çogu aslinda ihtiyacimiz olmayan, fakat uluslararasi tröstlerin atiklari üzerinden de para kazanabilmeleri için suni olarak yaratilmis ihtiyaçlarimiza yanit veriyor. Üstelik sagligimiz pahasina. Kalsiyum fluorid, sodyum fluoridin dogal alternatifi. Fakat dogada çok az bulunuyor.

  Bu yüzden organik üretilmis dis macunlari orta gelir seviyesi ve üstündeki toplum kesimi tarafindan kullanilabiliyor. Kalsiyum fluoridin fazla fazla alinmasi durumunda da disler ve kemik yapisi zarar görüyor.  Uzmanlar saglikli disler için sekerli yiyecekler, beyaz seker ve beyaz unu mümkün oldugu kadar azaltacak bir diyetin yeterli oldugunu belirtiyorlar.

 • Seval Kefeli
  Seval Kefeli

  giysilerin üzerinde pek ii durmuyo :))))

 • Nilay Aytek
  Nilay Aytek

  Az önce biri yine yazmış hani boşanma örneği olarak verilirya - mesela macunu ortasından sıkıyodu - diye sinir oluyorum. Biraz daha yaratıcı olun artık. Ne biliim tuvalet kağıdı bitince rulosunu askıda bırakıyo, fönü kullandıktan sonra kablosunu fişte bırakıyo ve ben her banyoya girdiğimde takılıyorum, çöpü kutunun içine açtığım poşete değil kenarından çöp kutusuna atıyo, sürahide su bitince her defasında ben doldurmama rağmen bunu kabullenmeyip -ya bikerede şunu doldursan-deyip beni sinir ediyo, telefonda istemediği biriyle konuşuyosa -dur bak kneelie de senle konuşmak istiyomuş-deyip ihaleyi bana kakalıyo....gibi olabilir mesela :)

 • Demet Oncel
  Demet Oncel

  DİŞ MACUNU sizce ne demek, DİŞ MACUNU size neyi çağrıştırıyor?

 • Sezgin Yeşiltaş
  Sezgin Yeşiltaş

  Ağız çalkalama alışkanlığının bir başka boyutta ele alarak kullanılmasını sağlayan bir ürün.