Kültür Sanat Edebiyat Şiir

cem evi sizce ne demek, cem evi size neyi çağrıştırıyor?

cem evi terimi Harun İşlek tarafından 12.10.2006 tarihinde eklendi

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün 22.09.2017 - 13:04

  Cem evinde polis tarafından öldürülen Uğur Kurt'un ailesine 734 bin TL tazminat kararı

 • Erencan Can
  Erencan Can 14.12.2010 - 15:30

  yok alevi musluman değilmiş şöleymiş böleymiş.
  Alevilik soydur soy...
  Hz.Muhammed ve Ali sevgisini kıskanan bazı halifeler. Muhammed efendimiz öldükten sonra rant için fitne için birbirine girip ALİ EFENDİMİZİ dişlamış ve Sahabelerini dışlamışlardır. ve Alevilik ortaya çıkmıştır KIZILBAŞ diye dışlanmıştırkı KIZILBAŞ nedemektir bilginiz yoktur hz.muhammef efendimizin Ali efendimizin ordusuna taktığı isimdir. ALİ EFENDIMIZ MESCIDE YANI ŞIMDIKI CEMEVLERI adi altinda olan küççük kübbeli yere giderken sahabelerle oturup konuştugu semah yaptıkları 80 BİN duanın okunduğu yere giderken PİSLİK YEZİD tarafindan şehit edilmiştir. EVININ ONUNE HUNGARCA PUSU KURULMUŞ VE ŞEHİT OLMUŞTUR. ALEVININ BIR DINI VARDIR ISLAMDIR MUSLUMANDIR YA ALLAH YA MUHAMMED YA ALI DERIZ Her ALLAHA VE ATALARINA PEYGAMBERLERINE EVLIYALARINA ERMISLERINE PIRLERINE ŞAHINA SEHIDINE GAZISINA edilen her ibadete saygımız sonsuzdur. Orucumuz KERBALA ORUÇUDUR MUHARREM AYI YANI ALLAHIN MUBAREK AYLARIDIR.
  Normal orucuda tutariz Ama bizler ibadetlerini saklarız kalbine gömer yaşarız. İbadetin şekli olmadığına inanırız.. ama namazada kılanada saygımız sonsuzdur. ama şunu unutmayınkı yezid soyu hala vardır ve 'FİKİRLERİDE' vardir ALEVILIKLE BILGISI OLMIYAN INSAN KONUŞMASIN BILEN BIRINE SORSUN. LA ILLAHE ILLALLAH MUHAMMEDIN RESULLULLAH LA FETA ILLA ALILA SEYFE ILLA ZULFIKAR ILLA FETA ILLA DULDUL ILLA GAMBER ILLAH ŞAH GERCEK ERENLER DEMINE HÜ MÜMİNE YA ALI ALLAH EYVALLAH HÜ

 • Esse Demir
  Esse Demir 23.12.2009 - 11:27

  CEM, özgürlük, eşitlik, ibadet ve sevgi yeridir. Cem yargi ve karar yeridir. Birlik ve dirligin korunup sergilendigi yerdir. Cemde sunulan can, söylenen söz, sergilenen özdür. Hizmet ve sohbet muhabbet yeridir. Kul-Köle, efendi-beyin olmadigi esit ve hür canlarin bulustugu yerdir. Sasmasin, yoldan düsmesin diye el ele verilen yerdir cem. Yol tasi, yol kusuna atilmaz cemde. Af, sefaat, riza meydanidir cem. insan asilanir, kötülüklerden kesilir. Çig olan piser cemde. Asi (kötü) olan düser cemde.Güvenin, sevenin yeri, baci- kardesin meydanidir Cem. Saklar Cem erenleri seni, serini (basini) verir sirini vermez. ikrar iman (inanma) yeridir, ölçü ve hükmün yeridir. Edep ve erkân yeridir cem. Cemde bir ulu divandir meydan. Nur kusaklinin yerine, kil kusakli sorgu sual yapar, cem erenleri sözünü söyler. Hak adina, halk adina Pir’indir ferman. Cemde dünya isleri görülür, halk senden razi ise, HAK’ta razidir. Bu yolda yolcu olan kendini kanitlamali, Ceme girmeye lâyik olmalidir. Canlarin mutlulugu esastir. Kurallar sadece inanmak, tekrarlamak için degil, uygulamak, bir yasam biçimine dönüstürmek içindir. Temel kurallar korunur saklanir, her seye kilavuzdur akil. Günü gelir korur kendini, gizlenir. Günü gelir isik, çiçek saçar aleme. Alemi her yönü ile bilmeden, degistirmek mümkün degildir. Öz degismez, ama don zamana çaga uyar degisir zenginlesir. Cennet, cehennem Cem’dedir. Cemde can ile cemaat dengesi kurulur. Mala, güzellige, hatira, zora yer yoktur meydanda. Biri kirk, kirki bir olur CANLAR CEM’de.

 • Diyar
  Diyar 10.04.2007 - 14:36

  Cem evi alevilerin ibadet yeridir. Küslerin barıştırıldığı, duaların okunduğu, secdeye durulduğu, lokmaların dağıtıldığı, halka namazının kılındığı, semahların dönüldüğü yerdir. Burda alevi dedesi geçmişteki olayları anlatır ve insanları aydınlatır. Bağlama eşliğinde semahlar dönülür ve ellerle dizler dövülür ve yezide lanet okunur. Buraya içi temiz insanlar girebilir. Burası kardeşliğin yeridir. Buraya eline beline diline hakim olanlar girebilirler.

 • Faruk El Furkan
  Faruk El Furkan 27.11.2006 - 22:33

  Kimden: Vesvese yapıyorsunuz... (Bay, 33)
  Kime: Grup: Hür İslam Halk Hareketi.
  Tarih: 27.11.2006 22:40 (GMT +2:00)


  Konu: Cem evi olgusu üzerine...


  Hz.İsa bin Meryem nazil olduğu toplum için bir kilise yapmaya gelmemişti...O geldiğinde vaazlerini Sinagoglarda veriyordu...Ve dua edeceği zamanda dua şalını örter öylece Sinagogda dua ederdi...Her şey çok normaldi...O zaten Kur'an'dada bahsedildiği üzere TEVRAT'I tasdik etmeye ve Sinagoğu kutsamaya gelmişti...Ama ne olduysa oldu ve bu Sinagogların dinsel yorumcuları olan Hahamlar bu vaazlerden ve bu öğretici vaizden rahatsız oldular...Sadece ondan değil onun öğrencilerindende rahatsız oldular...Güçleri yettiğince onları Sinagoglardan uzaklaştırıyorlardı...Nitekim birgün bu dinsel yorumcular ve ferisiler (şeriatçı yahudiler) Hz.İsa bin Meryeme gelip şöyle dediler; 'Hoca hoca şu öğrencilerine söyle artık sussunlar...' Hz.İsa bin Meryem ise onlara şöyle söyledi; 'Onlar susacak olsa taş toprak konuşmaya başlayacak...'Doğrusu bu ahir-i zaman hadiselerinde bahsedilen 'Yahudi kayanın arkasına saklanır ve o kaya dile gelip arkamda bir yahudi var...'demesine işarettir...İşte bu gibi hadiseler yüzünden Hz.İsa bin Meryem'den sonra 12 havariler her nekadar direndilersede MİSYONERLİK GÖREVLERİNİ Sinagoglarda yapamamasından dolayı doğal olarak KİLİSE olgusu doğmuş ve marifetten gelen birikimle bizim akıl erdiremiyeceğimiz dinsel figürler ve ritüeller ortaya çıkıp HIRİSTİYANLIK olgusu meydana gelip bizlere tarih boyunca ulaşmıştır...Ve üstelik Kur'an bile bu değişimleri onaylayıp eleştiri konusu yapmamıştır...Zira bizlere ibadetleri ve ritüelleri öğreten ve ilham eden yine Rabbimizdir...Nitekim Hz.İbrahim ve oğlu İsmail birlikte dua edip Rabbimiz bizlere ibadetlerimizi öğret demişleridir...Fazla teferuata girmiyorum...Tüm bunları bir araya getirdiğimizde ve Sinagogla Kilise ilişkisini göze aldığımızda Cami ve Cem evi olgusunu çok kolaylıkla anlayabiliriz...Nitekim Aleviliğin m isyonerliği kabul edilen Bektaşilikte tıpkı Hıristiyan misyonerlerinin yaptığı gibi Önce ana tap ına kta şanslarını denemişlerdir...Bunu Bektaşi fıkralarından anlayabiliriz...Aslında onlar fıkra değil gerçektir...Ve gerçekten bir zamanlar Bektaşiler Camilerde boy göstermiş fakat tıpkı Havarilerin başlarına gelen Din tabiatı açısından onlarında başına gelmiş ve sonuç itibariyle Sinagoğun Havarileri dışlaması sonucunda Kilise olgusunun ortaya çıkması gibi Camiden dışlanan Bektaşilerinde seçeneği Cem evi olgusunu ortaya koymuştur...Benim gücüm şimdilik bunları yazmaya yetti...Bu konunun uzmanlarından bunun daha detaylı ve belgeli hale getirilmesini temenni ediyorum...Ve bunu konun başlığı kabul ediyor sizlere sunuyorum...


  Faruk el Furkan...

 • Jkgnjfkş
  Jkgnjfkş 14.10.2006 - 20:23

  alevi kardeşlerimizin ibadet ettiği yer..

 • Talha Yasin
  Talha Yasin 12.10.2006 - 23:30

  komşumuz cemlerin evi.cem yaramaz biri fakat güzel şarkı söyler.