Karalamalar - Hak Şiiri - Recep Akıl

Recep Akıl
701

ŞİİR


7

TAKİPÇİ

Karalamalar - Hak

Her zaman umut etmeye, hayal kurmaya, inanmaya, inanmamaya, çalışmaya, eğlenmeğe, sevmeye, sevilmeye ve daha buna benzer pek çok şeye hakkı vardır insanın. Buna “Yaşam Hakkı” denir ve bu hak Yaratan tarafından daha doğduğu gün verilmiştir insana. Bu dünyayı terk edene kadar da ona aittir.

Bunun kullanılması hiçbir fani tarafından engellenemez. Yeter ki kişi kendisinin bu hakkına el uzatılmasına izin vermesin ve onu terk etmesin.

İnsanoğlu izin vermedikçe Allah’ın kendisine bahşetmiş olduğu bu hakka hiç kimsenin el uzatması mümkün değildir.

Bilinmelidir ki biri bir başkasının yaşam hakkını elinden almaya kalkışıyorsa ya da alıyorsa bunun olabilmesi yine o kişinin kendisinin izin vermesiyle mümkün olur.

Başka bir deyişle kişinin hakkı olana sahip çıkması kendi kendisine sahip çıkması demektir. Kendisine ve hakkına sahip çıkamayana bir başkasının sahip çıkması mukadderdir.

Bu durumsa insanı ister istemez köleleştirir ki bir insanın bir başkasına bağımlı olması hiç istenmeyen bir şey olsa gerektir.

Her ne kadar günümüz modern toplumlarında bilinen anlamda köleliğin ve köleciliğin olmadığını söylemek mümkünse de kendi iradesini işlevsiz hale getiren ve onu kullanmayı beceremeyen kişi bence köledir.

Çünkü insanın Yaratan’ı tarafından daha doğuştan kendisine verilen özgürce yaşama hakkını kullanmayı başkalarının eline bırakıyor olması başka hiçbir şekilde tanımlanamaz.

İnsan yalnızca kendisini yaratan mutlak Güç karşısında boyun eğmelidir.

Bunun dışında her ne olursa olsun kişi kendisine verilmiş olan 'Hayat Hakkı'nı' hiç kimsenin eline bırakmamalı kendisi için sadece kendisi bunu kullanmalıdır.

Yaratılmış olana kul olmak Yaradan'a büyük bir haksızlık etmek demektir. İnanmış bir mümin Rabbinden başka hiç kimseye kul olmaz.

Kulluk sadece Allah'adır (c.c.) başka hiçbir şeye değil.

Recep Akıl
Kayıt Tarihi : 8.4.2010 12:05:00
Şiiri Değerlendir
Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.
 • Kenan Kazancı
  Kenan Kazancı

  Haklarını elinden kaptırmış bir insan köle değil de nedir?engin yüreğini kutluyorum yüce gönüllü dostum..
  nice hizmetlere
  ALLAH aşkına mesajları yayalım insanlığa

 • Cevap Yaz
 • Can Abdullah Yıldırım
  Can Abdullah Yıldırım

  Çok doğru diyorsunuz dost duyarlı yüreğinize sağlık

 • Cevap Yaz
 • Salih Kozan
  Salih Kozan

  Yüreğinize sağlık hep yararlı ve faideli yazılarını okuduğum değerli ağabeym yürekten kutlarım selamlar

 • Cevap Yaz
 • Hacer Kozanlı
  Hacer Kozanlı

  yüreğinize emeğinize sağlık hocam, güzel bir eserdi. bir çok kişinin bu eserinizi okumasını temenni ederim. kaleminiz daim olsun.
  saygı ve selamlarımla.

 • Cevap Yaz

TÜM YORUMLAR (4)