Muhalefet Şiiri - Recep Akıl

Recep Akıl
405

ŞİİR


3

TAKİPÇİ

Muhalefet

İktidar - muhalefet, iki ayrı uç… Günümüz burjuva demokrasilerinin ayrılmaz, ayrılamaz ikilisi… Hep söylenir, “İktidar her türlü devlet yönetiminde vardır ama yalnız muhalefetin olduğu yönetimlere demokratik yönetim denir,” diye. Doğru bir söz...

Bir yerde muhalefet yapabilme özgürlüğü varsa eğer bireysel ve toplumsal söylem o zaman kendisine bir yaşam alanı bulabilir ancak. Muhalefetin yapılamadığı yerde ise baskı ve zulmün hâkim olduğu bir yönetim var demektir. Demokrasinin asıl göstergesi muhalefettir. Toplumsal ve hatta bireysel gelişmenin en önemli dinamiği…

Bir tutuma, bir görüşe, bir davranışa karşı olma durumu demek olan muhalefet sözcüğünün ifade ettiği anlam bu kadarla sınırlı değildir elbette. Muhalefete yalnızca bu anlamıyla bakmak eksiktir. Bu kelime yol gösterici bir unsur olma iddiasını da içinde taşımalıdır aynı zamanda.

Bir tutuma, bir davranışa sadece karşı olmak, itiraz etmiş olmaktan ileriye götüremez sahibini. Karşı olduğu şeye niçin karşı olduğunun izahını da yapması ve bu itirazını temellendirmesi gerekir kişinin.

Bu da yeterli değil, yapmış olduğu itirazların alternatiflerini de kesin ve net bir dille ortaya koyması gerekir ki yaptığı muhalefet gerçek değerini bulsun. Aksi takdirde yapılan muhalefet değil, yalnızca itiraz olur.

İtiraz etmek bile belli bir temele dayandırılmazsa eğer adına itiraz denmez, laf kalabalığı denir ki bu türden davranışlar sahibini muhataplarının karşısında gülünç duruma düşürmekten başka hiçbir işe yaramaz.

Muhalefet demokrasilerin olmazsa olmaz kurumlarının en başında gelir. Evet, muhalefet olmadan demokrasi olmaz. Ama muhalefet de üretebilir olmadıkça demokrasiye hiçbir fayda sağlamaz ve laf kalabalığından öteye geçemez.

Recep Akıl
Şiiri Değerlendir
Hikayesi:


naçizane...

Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.
 • Saime Sancak
  Saime Sancak

  muhalefet.. alalım münazarayı elimize,parçalayalım o zaman, uyan kısmını alalım da ortamına koyalım güzelle$sin kar$ıtlıklar, uymayanı atalım çöpe ki inandığımız değerlerin mahkemesi kurulsun..

 • Uzungemici Cevat Çeştepe
  Uzungemici Cevat Çeştepe

  Tabi bir de yürütmenin, muhalefete muhalefet etme gibi bir alışkanlığı var ki. Sanırım bizdeki az gelişmiş görüntülü tabloda başrol bu başlığın altındaki acemi oyunculara verilmiş.
  Söyledikleri her söz yanlış anlaşılan ve söyledikleri herşey maksadını aşan oyuncular... Acemi ya da art düşünceli..

  Emeğinizi kutluyorum...

TÜM YORUMLAR (2)