Kültür Sanat Edebiyat Şiir

Çayan Yıldırım
Çayan Yıldırım

ÖGÜRLÜK, BİREYİN KENDİNİ İLGİLENDİREN TÜM ŞARTLARI GÖREREK SINIRLARINI ÇİZEBİLME BECERİSİDİR.

 • din29.05.2009 - 01:47

  Kimine göre din, toplumları yönetmeye yarayan politik bir araçtır güç sahipleri bunu kullanır. Belki de (insan neyi kendi lehine kullanmıyorki)
  Kimine göre din, bir duygudan ibarettir yoğun bir rahatlama sonsuz ve sorunsuz yaşamın anahtarı, tabiki cennet.(Terside doğru cehennemden ve azaptan korku ve kaçış.)

  Kimine göre din, insanlığın tarih karşısındaki beyinsel gelişiminde kullandığı bir araçtı, artık biliminde ilerlemesi nedeniyle ihtiyaç kalmadı. Yavaş yavaş geçmişin izlerinide silerek yok olmaya mahkum olacak ve insanlık tarihinde yerini alacak.
  Kimine göre din, allahın insanlara yardım olsun diye, doğru yola iletilsinler, yanlış yola sapmasınlar diye peygamberleri aracılığıyla gönderdiği yaşam,ölüm ve ölüm-sonrası kılavuzudur.

  Bence ki ben nihilist değilim, din ister tanrıdan kaynaklansın isterse insan aklının bir ürünü olsun, fikir olarak bir boşluğu doldurmaktadır. Bir ihtiyaca cavap vermektedir. Oda aklımızın sonsuz olma isteğinden kaynaklı soru sorma ve açıklama bekleme ihtiyacıdır. Varlık, canlılık mutlak biçimde çelişkisiz olarak şuanda açıklansa bile eğer sonsuza dek yaşayacağımızı bize anlatmazssa kendimiz için üzülmekle kalmayız tersi olması için ne gerekiyorsa yaparız. Cehennemde bile olsa, yalan bile olsa, sonsuz ve sorunsuz yaşamın tek anahtarı
  dindir.

  Dediğim gibi nihilist değilim. Bende kendi dinimi yrattım tıpkı bu dünyada yaşamış, yaşayacak diğer tüm insallar gibi ve onu yaşıyorum. Sizden farklı değilim yani.
  Hangi insan mensup olduğu dinin tümkurallarını harfiyen eksik yada fazla olmadan yaşıyor. Hangi dinsel inanışta yorum farkı yok, mezhep yok? ? ? ?

  Yani ölüm olduğu sürece ki olacak, ne din biter ne de yorumları.Gerek insan aklının bir ürünü olarak gerekse tanrısal br ürün olarak.

 • cinsel organ02.05.2009 - 03:24

  Hiç bir yaratık buna insan dahil, ulan şu neslin devamının selameti için cinsel ilişkiye gireyim de hem bunu defalarca usanmadan tekrarlayarak görevimi layıkıyla yerine getireyim demez.
  Sanki tanrısal bir bilinç tarafından tensel bir aşkla doldurulmuşuz (bu her iki cins içinde geçerlidir) ve boşalıp duruyoruz. Aslında şöyle insanlığınızdan yada cinselliğimizden bir adım geriye çekilip baksak iğrenç bişey sıçmakta öyle. Fakat bir adım öne gelsek ilahi bir şiir gibi.
  Bence, bendeki sendeki ve diğer tüm canlılardaki üreme gibi bir sonucu olan, tanrı tarafından bize verilmiş aslında hem iğrenç hem şiir gibi bir oyuncaktır cinsel organlarımız ve düşlerimiz. Bizler bu oyuncakla oynayan çocuklar gibiyizdir. Bazen gülünç durumlara düşeriz bazen güleriz bazen ağlarız canımız çok yandığında, bazen öldürür bazende ölürüz.
  Bence en çokta tanrı ilgileniyor bu durumla,
  acaba insan ne yapacak?
  Sevecek mi? İğrenecek mi? Sonuçlarına katlanacak mı? Yoksa hayvanlar gibi sırtını dönüp atlatacak mı? Ölüp öldürecek mi? Yaşayıp yaşatacak mı?
  Bence insan bir bütündür onu cinsel organından beyninden düşlerinde ve duygularından ayrı anlamak ve anlatmak olanaksız.
  Saygılar...