Kültür Sanat Edebiyat Şiir

Mustafa Kemal Oyman
Mustafa Kemal Oyman

EINSTEIN, İNSANLIK SEVGİSİ NEDENİ İLE BİLİME İHANET Mİ ETTİ?

 • zaza06.12.2009 - 22:42

  Macar asıllı Sinema yıldızı Zaza GABOR gibi, Musevi dinli Karayim Tatarları arasında da Zaza sözcüğü var imiş. bilgisi olanların bana iletmesini dilerim.'Kazım Mirşan'nın kitaplarını incelemek gerek.

 • kürt04.12.2009 - 22:01

  Arap akıncıları, Çeçenistan'a dek geldiklerinde dil çeşitleri karşısında şaşırmışlar; 'Her dağda bir dil var. Burası diller ülkesi' demişler. Hiçbir Zaza ben Küdüm demez. Mahzun Kırmızıgül'ün anası:'Radyodaki nasıl bir Zazaca; ben Zazayım anlamıyorum' demiş. 5-6 çeşit Zazaca var. Van, Hakkari,... Diyarbakır'lı birbirlerini anlamaz. Talabani Arapça kırması, Barzani Aşiretleri Farsça kırması konuşur anlaşamazlar. Sorani, Gorani, Dimbili, Macır konuşan bazı köylerde öyle sözcükler var ki, çevresinde bilen yok.
  Emperyalistlerin yapmaya çalıştığı:'diller ülkesinde dil soykırımıdır. Yeni bir ulus kurma mühendisliğidir.'
  Toprak reformu: yapılmalı demiyorlar. Çünkü AĞAların çanına ot tıkar.

  Kısacası: Kürd demek: Zaza, Lezgi, Macır..Sorani, Gorani(ezgi) -Behdinan-Fars,Talabani-Arabi-Süryani-Dimbili1,2; Kur-man-çi=oğlu-kişi-dili= Kişioğludili, Aşair; Dimilki’lere dil soykırımı yapma. K. asıllı (Türk, Gürcü, Ermenistan, Azerbaycan, İran, Irak, Suriye) ’li sözü, Kürt asıllı BARZANİ yurttaşı ol’a eşittir.