Kültür Sanat Edebiyat Şiir

 • muhsin yazıcıoğlu02.09.2005 - 12:14

  Büyük Birlik Partisi (BBP) de darbecilerin yargılanması için ayrı bir kampanyaya imza atıyor. BBP’liler 12 Eylül’de açıklanacak deklarasyonun ardından, ‘mağdur’ ülkücüler için iade-i itibar, tazminat ve af için TBMM’ye başvuracak.

  Kampanyayı Zaman’a değerlendiren BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, Türkiye’yi çatışma ortamına sürükleyen ve demokrasiye ara verenlerin yargılanmasını istedi. İhtilalin faturasının bir avuç gence çıkarıldığına işaret eden Yazıcıoğlu, şöyle konuştu: “Bu gençler, canlarını ve hürriyetlerini kaybetti. Ancak, ülkeyi o noktaya getirenlere bir şey olmadı. Darbe yaparak demokrasiye ara verilmesine sebep olanlar, bunun hesabını vermelidir. 12 Eylül’e güle oynaya gelinmedi. Askerler kadar siyasetçilerin de sorumluluğu var. Her tarafta bir çatışma ve bir kan gölü vardı. Her kesimden insanın istediği, dökülen bu kanın durdurulmasıydı. Sonra da ordu müdahale etti. Çatışma ortamının oluşturulmasında dönemin siyasetçileri de sorumludur.” BBP İstanbul İl Başkanı Emin Emir ise, 12 Eylül’ün ardından Türkiye’de birçok kesimin haksızlığa uğradığına dikkat çekti. “Bunlar arasında birçok ülkücü de var. Biz bu kişilerin mağduriyetlerinin artık giderilmesi için uğraş vermeye kararlıyız.” diyen Emir, tüm ilçelerde başlatacakları imza kampanyalarıyla toplumun dikkatini konuya çekmeye çalışacaklarını ifade etti. Şu anda ülkeye giriş yasakları bulunduğu için 20’ye yakın ülkücünün yurtdışında yaşamak zorunda olduğunu belirten Emir, teröristlerin bile affedildiği bir ortamda halen hapis yatan ülkücülerin bulunmasının haksızlık olduğunu dile getirdi.

  Devlet özür dilesin

  Amaçlarının 12 Eylül cuntasının hukuksuz uygulamalarını hüküm ve sonuçlarıyla ortadan kaldırmak olduğunu kaydeden İstanbul İl Sekreteri avukat Abdullah Eren de devletin mağdur ülkücülerden özür dilemesi gerektiğini savundu. Eren, taleplerini ise şöyle sıraladı: “12 Eylül mahkemelerinin tüm kararları ortadan kaldırılmalı, 12 Eylül uygulamalarının tamamı yok hükmünde sayılıp tüm mağdurların hakları re’sen iade edilmelidir. Öncelikle derhal cezaevinde yatmakta olan ülküdaşlarımız serbest bırakılmalı, yurtdışında yaşayan sürgündeki ülküdaşlarımızın sürgünlerine son verilmeli, milletin kanayan yarası durdurulmalıdır. Devlet, ülkücülerin tüm haklarını ve itibarını acilen iade etmelidir.”

  İşkenceci komiser, Yazıcıoğlu’ndan af dilemiş

  12 Eylül darbesinden sonra idamla yargılanan Ülkü Ocakları eski Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, 5,5 yılı hücrede olmak üzere 7,5 yıl cezaevinde yattı. 1981 yılında askerî mahkemede başlayan yargılamada ‘anayasal düzeni zorla değiştirmek”le suçlandı. Ancak dava 1992’de zaman aşımından düştü. Yazıcıoğlu, tutukluluk döneminde 26 gün işkence gördüğünü belirtiyor.. BBP lideri, kendisine işkence yapan komiser Zeki Kaman’ın daha sonra ‘Bizi affetsinler’ mesajı gönderdiğini ifade ediyor. Yazıcıoğlu, Kaman’la aralarında geçen diyaloğu ise şöyle aktarıyor: “Milletvekili olduktan sonra, beni aradı. Çocuklarının başına okulda bir şey gelmesinden korktuğunu dile getirdi. Ben de ‘Rahatsızlık duymanı gerektirecek bir şey yok. Biz, hiç kimsenin hatasından dolayı çocuklarının ceza çekmesini istemeyiz.’ dedim. Ondan sonra rahatladı.”

  Birileri ülkeyi yine iç kargaşaya götürüyor

  BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, son günlerde çeşitli şehirlerde yaşanan provokatif olaylara dikkat çekerek, “Birileri Türkiye’yi iç kargaşaya sürüklemeye çalışıyor diye endişeliyim.” dedi. Muhsin Yazıcıoğlu, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nde dün düzenlenen kahvaltılı sohbet toplantısında basın mensuplarıyla bir araya geldi. Gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan BBP lideri, Maçka ve Seferihisar’da yaşanan linç girişimlerine vurgu yaptı. Olaylara jandarma ve polisin yerine halkın müdahale etmesini ‘tehlikeli’ bulan Yazıcıoğlu, ‘birileri’nin tetiklemesiyle, olayların büyüyebileceği uyarısında bulundu. Muhsin Yazıcıoğlu, devletin terör karşısında zafiyet göstermemesini de istedi. Özellikle PKK’nın muhatap kabul edilmesinin toplumda derin yaralar açacağını vurguladı.

 • muhsin yazıcıoğlu26.08.2005 - 19:45

  Türk-İslam Aleminin Tek Lideri Sivas'ın Yiğidosu.