Kültür Sanat Edebiyat Şiir

 • sevgi11.03.2008 - 03:51

  Kim herşeyin en güzel olduğu ortamda yaşamak istiyorsa, o en güzel ortamın, en büyük fonksiyonel rüknü sevgidir. Sevgisiz bir yaşam hiç kimseyi mutlu kılamaz. Mutsuz insanlar, neden mutsuz olduklarını şöyle bir düşünsünler. Bakacaklar ki etraflarına sevgi duymuyorlar. Herkes onlara göre şöyle veya böyle kendisine bir kötülük etmiştir. Normal değil mi? O onlara kötülük ettiği için karşısındakinden de kötülük görür. Neticede o onlara muğver, onlar da ona muğverdir. Ve de iki taraf birbirine zulmeder. İki taraf da mutsuzdur.

  Bir de aksini düşünün bakalım. Herkesin herkese sevgi duyduğu bir ortamda Allah’ın mutluluk sabahlarına kapılar açılır. Her geçen gün daha mutlu, daha mutlu, daha mutlu bir mutluluk oluşur. Önemli olan kişisel mutluluk değildir. Zaten bir mutsuzlar ortamında bir insanın mutlu olması, zor bir hedefe ulaşmayı gerektirir.

  Siz sevgiyi verdikçe, karşılığında size sevgi dönecektir. Ama bütün toplum mutsuzsa, sıkıntılıysa, toplum birbirine zulmediyorsa, sizin tek başına onlara sevgi vermeniz onları değiştiremez. Ama bireylerin hepsi ya da büyük bir kısmı sevgiyi kendisine hedef edinirse, rehber edinirse, o zaman sevgi etrafa yayılacak, sevgisiz kalan insanları da kendi rengine boyayacaktır. Onların da kalpleri sevgiyle parlayacaktır.

 • hacet namazı11.03.2008 - 03:33

  HACET NAMAZI

  Hacet namazinin persembeyi cumaya baglayan gecelerde veya kandil gecelerinde kilinmasi asildir. Ama bütün gecelerde kilinabilir. Önce boy abdesti alinir. Sonra hacet namazina niyet edilir.
  Namazda asagidaki âyetler okunur:

  1. Rekâtta: Subhaneke + Fatiha + 3 Âyetel Kürsî

  2. Rekâtta: Fatiha + Ihlâs + Felâk + Nas.

  2. Rekâtin sonunda: Ettehiyyâtü +salli +barik

  3. Rekâtta: Subhaneke + Fatiha + Ihlâs + Felâk + Nas.

  4. Rekâtta: Fatiha + Ihlâs + Felâk + Nas.

  Rekâtin sonunda: Ettehiyyâtü + Allahümme salli + Allahümme bârik +Rabbenâ duaları.

  Namaz tamamlandiktan sonra Allah'tan hacet neyse o istenir. Allah'tan mürsid istemek için bu namaz kilindiysa mürsid istenir.

  Bu namazdan sonra hiç konusmadan yatmak gerekir. Yatarken kibleyi saga alacak sekilde yatak kurulur. Vücudun ön cephesi kibleye çevrilerek yanüstü yatilir, 3 Âyetel Kürsî okunur ve Allah'tan mürsid istenir. Eger kisinin haceti mürsid degil de baska bir hedefe ulasmaksa (zahirî veya batinî bir hedef olabilir) o hedefe ulasmak istenir. Sessiz zikir (hafî zikir) bu istekten sonra baslar. Yanüstü yatildigi için sag kulak yastiga gelecektir. Bas biraz saga, sola oynatilarak kulakta kalbin atislarinin, basinç sebebiyle rahatça duyulacagi pozisyona gelinir. Ve kalbin her çift atisinda 'Allah, Allah' diyerek kisi Allah'i zikr-i hafî ile (yani sessiz olarak) içinden zikredecektir.

  Eger ilk namazdan sonra yatildiginda birsey görülmez ise tekrar tekrar, her persembeyi cumaya baglayan gece namaza devam edilmelidir. Her gece de kilinabilir.