Kültür Sanat Edebiyat Şiir

Ümraniye Belediyesi Şiir Yarışması
 • galip erdem10.10.2007 - 05:31

  Vefa bazılarınıa göre sadece bir semt adı.
  Bizse senin talebelerin,
  Seni unutmadık Galip Amca...

 • lacivert25.09.2006 - 01:10

  Tatlı bir tebessüm,
  Buğulu bir bakış.
  Msn'me düşen mesaj
  Nerdesin lacivert?

 • osman yüksel serdengeçti20.05.2005 - 10:44

  Serdengeçti...Geldiiii,Geçtiiii...

 • galip erdem07.11.2004 - 23:32

  ÜLKÜCÜNÜN ÇİLESİ
  Gün olur, ülküsüz insanlara gıpta ile bakasınız gelir. Rahat yaşarlar. Tıpkı Şairin söylediği gibi: 'Akl-i şuur' ları vardır, güzel severler. 'Bade' içerler ve nihayet göçüp giderler.

  Gün olur, ülküsüz insanlara gıpta ile bakasınız gelir. Rahat yaşarlar. Tıpkı Şairin söylediği gibi: 'Akl-i şuur' ları vardır, güzel severler. 'Bade' içerler ve nihayet göçüp giderler.

  Ülkücülerin hayatı bambaşkadır. Sözlüklerinde rahatlık kelimesinin yeri yoktur. Daimi bir mücadele içinde ömür tüketirler. Hemen herkesle, her şeyle zaman zaman çatıştıkları görülür. Arkadaşları ile, aileleri ile, hatta sevdikleri ile..

  Belli bir ülkünün esaslarından ziyade politikanın değişen icaplarına uymayı tercih eden kudret sahipleri ile de sık sık ihtilafa düşerler. Çok defa, başlari belaya girer; gene de sinmezler. Bu halleri ' kalabalık'a göre, uslanmamaktır; kendilerine göre de, yılmamak.

  Ülkücü dünya nimetlerinden yana nasipsizdir. Gözü yoktur ki, nasibi olsun. Bir lokma, bir hırka o'na yeter. Paraya karşı o kadar müstağnidir ki, halkın hayretine sebep olur. Herkesin istediğini istemez, ne istediğini de herkes anlayamaz. Kendi zevkleri dışında zevk tanımayanların gözünde 'zevksiz' bir adamdır! Küçümserler onu, hayatı anlamamakla, üç günlük dünyanın hakkını vermemekle itham ederler. Böyle davranışlara hiç önem vermez. Elverir ki, inandığına dokunulmasın!

  Kalabalığın nazarında o, zavallı bir hayalperesttir. Olmayacak fikirlerin rüyasına dalmış öylece uyumakta, başkalarını da uyumaya teşvik etmekte...

  Bir gün fikirlerinin gerçeklestiği görülse bile, O'na hiç kimse 'aferin' demez. Üstelik, 'böyle olacağı zaten belli idi' buyurulur.

  Ülkücünün, ülküsü ile münasebeti, hakiki bir aşkta sevenle sevgilinin münasebetine benzer. Hep verir, hiç almaz. Sevgili nazlıdır, sitemi eksik etmez, incinmeğe de hiç gelemez. Diğer sahalarda umumiyetle dikkatsiz hareket eden Ülkücü, sevgili bahis konusu oldu mu baştan başa haysiyet kesilir. Şahsına fenalık yapanlara pek aldırmaz ama, ülküsüne yan gözle bakanlara tahammülü yoktur. Sadakati için karşılık beklemez, mükafat istemez, bir garip kişidir... Ülküsüne hizmet edenlere son derece hürmetkardır. Gerçek aşıklar gibidir; kıskanmaz. Sevgilisinin sevildikçe güzelleşeceğini bilir. Sevmenin gururu yegane süsüdür.

  Ülkücünün en çok dinlediği 'nasihat' tır. 'Yapma ' derler, ' hayatını heba etme' derler, 'gününü gün et' derler. O kadar çok sey söylerler ki, hiç bitmez. O hepsini dinler, ama hiçbirini tutmaz, gene bildiği gibi yaşar.

  Ülkücülerin en amansız düşmanlari 'eyyamperest' lerdir. Menfaatlerine tapan bu adamlar, daha çok kazanmalarına, daha rahat yaşamalarına mani olacak sanırlar da, ülkücüleri ezmeğe çalışırlar! Ne garip tecellidir ki, ülkücünün gayretlerinden en çok faydalananlar da 'eyyamperest' lerdir.

  Gün gelir, ecel hükmünü icra eder, ülkücü dünyasını değiştirir. 'Kalabalık' o'na acır, daha iyi yaşamış olmasını temenni eder. Halbuki o, inançları uğrunda yaşamanın hazzını tadamadıkları için ömrü boyunca 'kalabalık'a acımıştır.

  Galip ERDEM

 • osman yüksel serdengeçti14.09.2004 - 13:30

  Allah,Vatan,Millet Yolunda.Anadan,Yardan.Serdengeçenlerden.
  Hayatımda,Hayatından etkilendiğim nadir insanlardan.
  Cesur,Nüktedan,Kalender...
  İnsanın çok sevdikleri hakkında yazmaları ne kadar zormuş...
  'Çık,nerdesin,zuhur et! Biz seni bekliyoruz.
  Yıllardır yollarında yorgun emekliyoruz.. '