Kültür Sanat Edebiyat Şiir

Şiir Yarışması
 • aşık mahzuni şerif26.05.2012 - 13:38

  Memleketimin güzel insanı, söz yazarı, bestekarı..
  Toprağın bol ola.

 • SİVAS AKINCILAR BALLIDERE KÖYÜ26.05.2012 - 13:36

  Benim köyümm. Köyümüz toplama bir köydür. Köyün yerlisi yoktur. Biz Gümüşhane' den göçenlerdeniz. Bizim yanımızsıra Giresun' dan göç edenler ve mübadele sonucunda Selanik' ten gelen Türk muhacirler de vardır. Köyümüz toplama bir köydür, yerlisi yoktur. Bunun yanı sıra Sivas' ın kuzey kısmının da kültürü ve bizim de etkimiz sonucunda köyümüzde Horon oynanır. Kemençe ile, davul-zurna ile. Fakat Gümüşhane-Trabzon horonlarının daha farklısı ve orta hızdaki halidir. Konuşulan ağız Sivas ağırlıklı Karadeniz ağzı gibidir. Köyde Rumlardan kalma kilise vardır fakat sonrasında köyküler kiliseyi değiştirerek üzerinde biraz oynayarak camii haline getirmişlerdir. Komiktir ki yeni cami köyün en üstüne yapıldı ve yaşlı cemaat camiiye gelemiyor. (Engellisi var ağması var. Oysa ki kilisenin olduğu camii köyün ortasında düz ayaktı) şimdi ise ısırganlar içinde kalmış, etrafını bir sürü yabani ot sarmış, penceresi kırılmış, kapısının önünde 2-3 tane kırık dökük tabut olan bir harabeye dönüştü. Köylüde birlik beraberlik olsa hepbir elden düzeltilebilir. En azından bi' köy kahvesi, misafirhane gibi bir yere dönüştürebilirdi. İlerde bunu ben gerçekleştireceğim inşAllah..
  Köy halkı tarım ve hayvancılık ile geçinir. Kurbanlıklar çok iyidir, her bayram satılır hepside. Sünni bir köydür. Köyün muhtarı köye hiçbi' fışkı yapmaz, anca yatar.. Sularımız azaldı, muhtar bir sey yapmıyor. Ptt acentesi var, elektrik var, sabit telefon var.. Baharın yemyeşil çok güzel olur köyümüz fakat yazın sıcak ve kuraktır, her yer sapsarı, boz..

 • lazut26.05.2012 - 13:21

  Giresun' un doğusundan başlayıp; Trabzon, Gümüşhane, Bayburt, Erzurum, Rize, Artvin, Iğdır gibi illerimizde kullanılan halk ağzıdır.
  Lazut= Mısır demektir..Türkçe bir kelimedir..