Kültür Sanat Edebiyat Şiir

Riziko sizce ne demek, Riziko size neyi çağrıştırıyor?

Riziko terimi Osman Aslan tarafından tarihinde eklendi

 • Gökçen Kalender
  Gökçen Kalender

  riziko risk demektir.dikkat ederseniz aynıkökü barındırdıklarını anlarsınız

 • Mehmet Sümer
  Mehmet Sümer

  Gelecek belirsizlik oranıdır

 • Osman Aslan
  Osman Aslan

  'Riziko''nun ilk bölümüne misafir sanatçı olarak, dönemin Türk Sanat Müziği dalında popüler sanatçılarından Gönül Akkor katılmıştı..

 • Osman Aslan
  Osman Aslan

  Yayınına, 1982'nin Ocak ayında başlayan, oldukça sürükleyici bir yarışma programıydı.. Sunuculuğunu Bülent Özveren yaptığı 'Riziko' Cuma akşamları oynardı. Yarışmaya 2'si bayan, 2'si erkek olmak üzere 4 kişi katılırdı. Katılımcılara toplam 16 soru sorulur, bu sorulardan bazıları ise eğlenceli ve şaşırtmalı olurdu. Yarışmada genel-kültür, sinema, tiyatro, sinema, edebiyat, aktüalite, dikkat, trafik, turizm konularını içeren sorular sorulurdu. İlk 8 soruya ise 20 saniyede yanıt verilmesi gerekirdi.

  Yarışmanın 9 ve 13ncü soruları 'Riziko' sorularıydı. İsteyen yarışmacı o sırada fonda bulunan puanlı 'riziko' tabelasını çevirir, şayet bir sayı bulursa, o soruyu doğru yanıtladığında çıkardığı kadar puan kendisine yazılırdı..

  Yarışmanın son 3 sorusu genel kültür konularını içerirdi. Bu sırada yarışmacılar tablo içerisinde yer alan 'Riziko' yazısını bulurlar ve soruyu doğru yanıtlarlarsa; aldıklarının yarı puan daha kazanırlardı. Şayet bilemezler ise, kazandıklarının yarısını kaybederlerdi.

  'Riziko'! da sadece yarışma olmazdı, her hafta bir ünlü sarkıcı katılır, en beğenilen parçalarını seslendirirdi. Ayrıca dönemin ünlü karikatüristlerinden rahmetli Altan Erbulak, yarışmacıların karikatürlerini çizerdi.

  Bu yarışma için, 90'lardan bu yana çeşitli kanallarda oynayan 'Çarkıfelek''in dedesi de diyebiliriz..