Kültür Sanat Edebiyat Şiir

nil karaibrahimoğlu sizce ne demek, nil karaibrahimoğlu size neyi çağrıştırıyor?

nil karaibrahimoğlu terimi ´m e R n n` tarafından tarihinde eklendi

 • Doğan Karaibrahimoğlu
  Doğan Karaibrahimoğlu

  bende çok merak ediyorum karaibrahimgil mi karaibrahimoğlumu ve eğer karaibrahimoğluysa aslen nereli olduğunu çok merak ediyorum cevap verilirse çok sevinirim

 • Ömer Karaibrahimoğlu
  Ömer Karaibrahimoğlu

  ben ömer karaibrahım oğlu nıl karaibrahımoğlumu yoksa nıl karaibrahımgil mi olduğunu merak ediyorum doğrusu nedir bilmek istiyorum

 • Hülya Ak
  Hülya Ak

  çocuk da yaparım kariyer de..
  -yaparsın yaparsın da..
  -ne o çocuk çocuğa benzer ne o kariyer kariyere...

 • Kahraman Çengel
  Kahraman Çengel

  ÇOK HANIMEFENDİ BİRİSİ.BENİM ABLAM YERİNE KOYDUĞUM BİRİ.ONU ÇOK SEVİYORUM......

 • Serkan Selçuk
  Serkan Selçuk

  Ailece kahvaltı bu hafta yapılsın....


  Hepbir ağızdan konuşularak ortadaki sahanın içine ekmek banılsın.

  Televizyon açık olsun, ama uzak olsun. Ve korolar gibi herkes birbirine arada bir katılsın, sık sık gülünsün. Teker teker en zayıf yönlerimize reçel sürülüp, damlatılsın dudaklardan. Dalga geçilsin, geçilemeyen duvarlardan. Taze ekmek kesilsin ama sırayla. Çaylar tazelensin, ama hep anne yapsın bunu. Bir yerde duymuştum, herkesin en çok annesinin yemeğini sevmesinin nedeni sevgiyle pişmesiymiş. Sana yarasın diye, bedenine vitamin girsin diye, güçlen, hasta olma diye yapıyor ya yemeği... En lezzetli domates, annenin doğradığı domates oluyor işte. Nasihatler verilsin kulak arkası edilecek olan. Ve haftanın hikayeleri dökülsün masaya, hemen zeytinlerin yanına. En güzeli seçilsin, uzadıkça uzasın. Babam bana küçücük bir şeyden dolayı aferin desin. Ve şu soru muhakkak sorulsun: Bu peynir nereden?

  ***

  Sabah gazeteleri dursun sofraya yakın ve olsun verecek güzel bir haberi.

  Ne bileyim bir film, bir konser belki. Tereyağ erisin kızarmış bir ekmekte, ‘yemeyin! ’ yazsın diyet sayfalarında gazetenin, biz yiyelim. Kaç kişiysek orada o an, o kadar kişiyiz aslında toplasan. Tam da bunu düşünürken damlasa çay bardağının altından, o çay tabağına toplanıp göl olan damlalar. Yıkanır o örtü, mis gibi serilir yine altına o sofranın, sen yeter ki gel, yeter ki hepimiz orada olalım... Kaç böyle sabahtan geri geliyoruz kimbilir, kötümser olmak istemem ama, bundan değerli böyle zamanlar bilmiyor muyuz sanki.

  ***

  Dışarıdan eşek kadar görünsek de biz, için için oturuyor olsak omuz hizası bir büyükler sofrasında. Garip bir hipermetrop var ya anne ve babaların gözlerinde. Hani gözlerinin önünde büyüyen bir şeyi, hep küçük sanırlar. Biz de az şımarık olmasak, saklasak gözlüklerini böyle zamanlar. Çocuk sesimizle konuşsak. Ve abartsak acısını masanın kenarına çarpan dizimizin. Herkes bir an oraya baksın diye.

  Seslerin içinden en sevdiğimiz duyulsun derken: Çay karıştırma sesi. ‘Ama anne, baba siz şekerli içmeyin’ densin, tatlı gençlik yıllarının melodisiyle. Bir zeytin düşsün yere, kimse almasın. İçimizde kuruyan ne varsa, nemlensin çayın buharında. Ve sadece bize ait bir karıştırma çayın buharı olsun o. Yüzlerde, ‘Kendimi en çok burada ben gibi hissediyorum’un saklamaya çalışılmayan tebessümü olsun.

  Birbirimizden parmakla göstererek sofradaki birşey istensin. Ne bileyim ekmek, zeytin ya da reçel. Sırf istemiş olmak için... Kalkarken yemeği unuttuğum bir şey olsun ve onu tatmadan kalkma densin. Sırf demiş olmak için.

  ***

  Oradan kalkanın gün boyu sırtı yere gelmesin.

  Ailece yapılan bir kahvaltı hiç ihmal edilmesin.

  Unutulmasın, hep bilinsin kıymeti.

  Amaaan hemen gözler dolmasın. Dolsun diye yazmadım.

  Olsun diye yazdım.
  Nil KARAİBRAHİMGİL

 • Alim Vedat
  Alim Vedat

  kimilerinde, başarısı midelere oturan hatta hazımsızlık yapan hatun-gil...

 • Angel
  Angel

  işTe ßuuuu! ! ! !

 • Elif B
  Elif B

  Tipik terazi........!