Kültür Sanat Edebiyat Şiir

nevroz sizce ne demek, nevroz size neyi çağrıştırıyor?

nevroz terimi Gökçen Şahin tarafından tarihinde eklendi

 • Dulcinea
  Dulcinea

  Bencil itkilerle yasaklayıcı bilincimiz arasındaki zıtlaşmanın meydana getirdiği bilinçaltı çatışmaların çözümlenememesi sonucu ortaya çıkan psikolojik bir rahatsızlıktır. Arzularla korkular arasındaki çatışmalar, bir nevrotiğin kendi içinde bölünmesine neden olur ve bireyin yaşamını yıkan yegane belirleyici unsur haline gelir.
  Aslında bu durum kişinin birşeyi yürekten isteme yetisinin kaybolmasıyla alakalıdır. Eğer bir nevrotik gerçekten karar verebilse çatışmasını çözümleyecek ve de yıkılmayacaktır. Böylelikle kendini bulunduğu durumdan çıkarabilecektir. Ama o bir uçtan diğerine mekik dokuyarak acıların en büyüğünü yaşar...

 • Bora Aslan
  Bora Aslan

  dürtüleri- yaşamı ve toplum arasındaki dengeyi kuramayan, organik hiçbir temeli olmadığı halde, genelde çocukluk kaygılarından kaynaklanan bu durumu histeri nöbetleri, fobiler, ruh çöküntüleri, yaygın bedensel ağrılar v.s şeklinde rahatsiz yaşama durumu.

 • Nejla Şen
  Nejla Şen

  Nevroz bir tür maraz.

 • ´m e R n n`
  ´m e R n n`

  nevruz'un ''diğer'' hallerinden biri!

 • Selin Sonsuz
  Selin Sonsuz

  yoruldum nevrozlarla psikozların farkını anlatmaktan.

  nevroz yanım diyor:
  *Bırak dağınık kalsın..

  psikoz yanım cevaplıyor:
  *ben Napolyon Bonaparte'ım....:=))

 • İrem
  İrem

  sürekli bir huzursuzluk duygusu eşliğinde bedensel ve toplumsal işlevlerde aksamalara yol açan ruhsal bozukluktur.nevroza 'psikonevroz' da denir.
  bu tür davranış bozuklukları,bireyin kişiliğini diğer insanlarla ilişkilerini ve uyumunu tümüyle etkilemez.belirleyici özellikleri genel bir mutsuzluk ve doyumsuzluk duygusu bunaltı acık ya da bilinç dışı zihisel çatışmlardır.nevroz durumunda kiş rahatsızlığının farkındadır.

 • Oktay Karaca
  Oktay Karaca

  psikolojik hede, her psikolojik hede gibi buda iğrençş kötü ve yalancı böööö.