Kültür Sanat Edebiyat Şiir

molla gurani sizce ne demek, molla gurani size neyi çağrıştırıyor?

molla gurani terimi Cay Keyfi tarafından tarihinde eklendi

 • Mâi Eflatun
  Mâi Eflatun

  Molla Yegân'ın hac yolculuğu dönüşünde Sultan 2. Murad'a hac hediyesi olarak sunduğu allâme-i cihandır efendim kendileri...

  Fatih Sultan Mehmet bu büyük üstâdın rahle-i tedrisinden geçmiştir...

  Fatih'in gönderdiği bir hükmü şeriata uymadığı gerekçesiyle yırtmasından dolayı araları açılmıştır bir dönem.. Fakat kısa süre sonra Fatih hatasını idrak edip hocasının tekrar gönlünü almıştır..

 • Elif Cevahir
  Elif Cevahir

  Simdikilerini adam edebilmek icin falakadan daha etkili bir disiplin araci bulunmali ki ancak fatih gibiler yetise bilsin...

 • Sabit Dongu
  Sabit Dongu

  Disiplin falakayla olur bazen, netice önemlidir, Fatih yetiştirilebiliyorsa, falaka kimilerine şarttır derim. Şimdi bu tatlısu insanları bunu anlayabilir mi ki Molla'yı anlasınlar. Şimdi yaşasaydı kesinlikle itici bir insan olarak görülürdü. Makam, kıymet verilmez, sokakta görülse tanınmazdan gelinirdi. Bulaşır, naapar, ne bileyim. Ukala şey!

 • Elif Cevahir
  Elif Cevahir

  Kendisi falaka ile disipline sokan bir zatti hatta bir keresinde koskoca Istanbulu fetheden Fatih sultan mehmedi bile falakaya yatirmisdir belli her halde bu disiplinin semerisiydi istanbul kimbilir? ?

 • Elif Cevahir
  Elif Cevahir

  Sanirim Fatih Sultan Mehmed´in hocasi olan bu zatdan ölücegini önceden bilen bir kisi olarak kitablarda bahsedilir ki,sanirim bogaz köprüsündeki viyadüklerden biride molla gurani ismini almistir ögrenciye bak kendine koskoca bir köprü yaptirmis hocasina bir viyadük ismini vermis buna da sükür yaa simdikiler....

 • F
  F

  Gercek adı Ahmed bin İsmail olan, kökeni Suriye'ye dayanan dönemin alimi. Molla Yegan'ın 2.Murat han'a tavsiyesi üzerine, merkeze çektirilir ve oglu Mehmet(Fatih) 'in egitimi görevi verilir. Fatih, sultan olduktan sonra kendisini vezir yapmak ister ama kabul etmez, bir ara Mısır'a gider ve orda kalmasi icin kendisine teklifte bulunulur ama Fatih Sultan Mehmet'le olan gönül bağını bahane ederek istanbul'a geri döner. Bursa'da uzun seneler kadılık yaptıktan sonra 1480'de Şeyhülislamlık makamına getirilir, 1488'de vefat eder.

  Molla Gurani nin Fatih Sultan Mehmet i disipline sokmak için bir keresinde falakaya bile yatırdığı söylenir.

 • Gurani
  Gurani

  iran-ırak ve kurt toplulukları arasında kalan bir topluluk..
  gurani 'goran' olarakta bazı kaynaklarda yer almakta
  bu topluluk kullandıgı dili de bu yazınsal statü kazanmış
  istanbulun fethini gerçekleştıren fatih sultan mehmet hanın hocası olarak geçsede, ama yinede gürani veya gurani olarak gecen isim net bir acıklamasını bulunamadım.