Kültür Sanat Edebiyat Şiir

Medusa sizce ne demek, Medusa size neyi çağrıştırıyor?

Medusa terimi Musa Aksoy tarafından 31.03.2005 tarihinde eklendi

 • Aylin Yıldız
  Aylin Yıldız 09.12.2005 - 14:04

  yılan saçlı tanrıça.
  Sultanahmette yerebatanın yanı mükemmel kalite bir restaurant. Tavsiye
  ederim.

 • İlke Ünal
  İlke Ünal 10.09.2005 - 00:43

  yılan saçlı kadın...
  pek haz etmem kendisini,düşünmek bile tüylerimi diken diken yapıo...

 • Banu Balat
  Banu Balat 31.07.2005 - 23:13

  Medusa gerçekten de yenilmez ve çok korkunç bir yaratıktı. Kocaman ve iğrenç suratında yassı bir burun ve iki geniş kulak, ağzında yaban domuzlarını andıran uzun dişler, yanık tenli alnının üzerinde saç yerine kıvrım kıvrım zehir saçan yılanlar vardı. Tunç kollarla mücehhez bu acuze kadının sesi vahşi hayvanları andırır, dehşet saçan gözlerine bakanlar hemen taş kesilirdi.

 • Banu Balat
  Banu Balat 31.07.2005 - 23:12

  Gorgonlar, saçları yılan olan dişi canavarlardır. Yüzleri o kadar çirkindir ki, onları gören erkekler taşa döner. Üçü de farklı köklerden gelir. Stheno ve Euryale, Phorcys ve Ceto'nun ölümsüz çocuklarıyken, Medusa'nın olayı farklıdır :)

  Medusa hayata çok güzel bir kız olarak başladığında, Athena onu çok kıskanmıştı. Poseidon'un Medusa'nın güzelliğinden başı öylesine dönmüştü ki, ona Athena'nın tapınaklarından birinde sahip oldu. Bu Athena için son derece aşağılayıcı bir davranıştı, o da Medusa'yı bir Gorgon yaparak cezalandırdı. Bir insan olarak doğduğu için ölümlüydü. Bu cezayla yetinmeyen Athena, daha sonra, Perseus'a onu yakalayıp öldürmesi için yardım etti. Perseus Medusa'nın başını kestiğinde, Poseidon'dan olan çocukları Pegasus ve Chrysaor dışarı fırladı. Kan damlaları Libya çöllerinde birer yılana dönüştüler. Daha sonraları bu yılanlardan biri Mopsus'u öldürmüştür. Perseus Medusa'nın kestiğikafasını alıp gittikten sonra, Athena olay yerine geldi,Medusa'dan geriye ne kaldı iyi bir inceledi. Derisini yüzüp Aegis'in markası yaptı. İki damla kanını da Kral Erichthonius'a biri hastalıklara deva, diğeri öldürücü bir zehir olarak hediye etti