Kültür Sanat Edebiyat Şiir

mavri mira sizce ne demek, mavri mira size neyi çağrıştırıyor?

mavri mira terimi F tarafından 17.06.2004 tarihinde eklendi

 • Cillop Kedi
  Cillop Kedi 19.07.2012 - 22:21

  Yunanca öğrenmeye başladığımız ilk zamanlarda, genelde böyle sözcüklerin anlamlarını sorardık hocamıza.Çok iyi hatırlıyorum,sözcük anlamı 'KARA TALİH' demek.Demek ki Rumlar o kadar ümitsizlermiş ki, o cemiyete böyle bir ad vermeyi uygun görmüşler...

 • Elif Ef
  Elif Ef 21.06.2011 - 16:53

  I.Dünya Savaşından sonra kurulan azınlık cemiyetlerinden biridir. Rumlar tarafından kurulmuştur.

 • F
  F 21.06.2004 - 14:45

  NUTUK'ta bu cemiyetle ilgili bir belge bulunmaktadır:

  'Çok gizli tutulacaktır
  Erzurum, 22/8/1919

  Pek sağlam kaynaklardan elde edilen bilgilere göre İstanbul Rum patrikhanesinde Mavri Mira adında bir kurul oluşmuştur. Bunun başkanı Patrik vekili Droteos, üyeleri: Atinegora, İnoz Metropolidi, Yunan kaymakamı Giritli Katehakis, Katelopolos, Dipasimas, Ayinpa, Polimitis, Siyari adındaki kişilerdir.
  Kurul doğrudan doğruya Venizelos'tan talimat alıyor. Rumların ve Yunan hükümetinin parasal yardımıyla pek büyük bir sermayesi vardır.
  Görevi, Osmanlı illeri içinde çeteler oluşturmak ve yönetmek, açık hava toplantıları ve propaganda yapmaktır. Yunan Kızılhacı da bu Mavri Mira kuruluna bağlıdır. Görevi görünüşte göçmenlere bakmak gibi insani bir perde altında çete örgütlemek, ihtilal düzenini hazırlamaktır. Bu yolla tıbbi ilaçlar ve sağlık gereçleri adı altında silah, cephane ve donatıyı Osmanlı ülkesine sokmaktır. Hatta resmi göçmenler komisyonu da Mavri Mira kuruluna bağlıdır.
  İstanbul Patrikhanesi ve Yunan konsolosluğu silah ve cephane deposu durumunu almıştır ve hatta kiliseler tapınma yerinden çok askeri ambarlar gibi kullanılmaktadır.
  Ermeni patriği Zaven Efendi de Mavri Mira kurulu tarafından satın alınmıştır.
  Rum okullarının önceden bizim yapıp da şimdi sırası iken ne yazık ki terkettiğimiz izci örgütleri bütünüyle Mavri Mira kurulu tarafından yönetilmektedir. İstanbul, Bursa, Bandırma, Kırklareli, Tekirdağ ve bunlara bağlı yerlerde izci örgütlenmesi tamamlanmıştır. İzciler yalnız çocuklar değildir. Yirmi yaşını aşkın gençler de içindedir. Anadolu'da Samsun ve Trabzon cephane dağıtma yeridir. Uygun bir durumda bir yelkenli yunan gemisi durmuş olarak cephane ve silahlarla yüklü bu yerlerde bulundurulacaktır. Ermeni hazırlığı da rum hazırlığı gibidir.'