Kültür Sanat Edebiyat Şiir

işsizlik sizce ne demek, işsizlik size neyi çağrıştırıyor?

işsizlik terimi Sinem Göçer tarafından 11.08.2005 tarihinde eklendi

 • Seyyid Ramazan Özer
  Seyyid Ramazan Özer 20.12.2012 - 17:39

  Bir ülkede işsizlik oranı yüksekse,bu ülkenin en büyük ve acil sorunudur.Çünkü işsizlik hem devletin vergi gelirlerinin düşmesine hem de toplumsal suçların artmasına etken olur.

 • Nusret Orhan
  Nusret Orhan 19.01.2009 - 11:32

  T.T.İ.
  Trafik Terör İşsizlik bu üç sorunun hakkından bir türlü gelemiyoruz, kos koca bir ülke olarak.

  * Trafik kazalarında her yıl ortalama 10.000 (ON:BİN) kişiyi kaybediyoruz.
  * 30 yıldır (üç beş çapulcu denen) Pkk problemini halledemedik,
  trilyonlara boşa akıp gidiyor.
  * Nüfus planlamasını yoksul güneydoğu yerine zengin batıya yaptırdık, nufüs yoğunlaştı, işssizlik arttı, faizle para kazanmayı kolaylaştırdık, iş yapanın burnundan getirdik, kimse iş yeri fabrika açmaz oldu, işsizlik aldı başını gidiyor.

  Ne olacak bu sorunlar, kim çözecek, bilinmiyor.

 • Selahattin Aykurt
  Selahattin Aykurt 05.06.2008 - 20:11

  Bir ekonomide çalışmak istediği halde iş bulamayan yetişkinlerin (15 yaş ve üstündekiler) olması halinde, söz konusu ekonomide işsizlik var demektir.O halde, çalışmak istediği halde iş bulamayan yetişkinlere işsiz denir.

  Bir ekonomide işsiz miktarı ise, söz konusu ekonomide işi olmayan ve cari ücret düzeyinde çalışmak istediği halde iş bulamayan yetişkinlerin miktarıdır.

  Bir ekonomideki işsizlik oranı ise, söz konusu ekonomideki işsizlerin toplam işgücü (çalışanlar + işsizler) içindeki payı ifade eder.

  İşsizlik oranı = (İşsizlerim miktarı/toplam işgücü) X100’dür. İşsizlik oranlarının ülkelere göre listesi bağlantısından işsizlikte dünya sıralaması görülebilir.


  (OCAĞIMIZ VAR AŞIMIZ YOK DEVLETİMİZ VAR İŞİMİZ YOK) ..! ! !
  patikayolu@msn.com

 • Yasin Çu
  Yasin Çu 01.10.2005 - 15:17

  ilk önce cümlenin köküne bakalım iş her şey normal sonra siz eki geliyor ee noluyor işsiz tek kişiye ait ee bide bakıyoruz lik koymuşlar sona oldumu sana işsizlik herkese hitaben bir kelime bugünlerde çok şekilde duyuyoruz değil mi? :)))))))