Kültür Sanat Edebiyat Şiir

eskrim sizce ne demek, eskrim size neyi çağrıştırıyor?

eskrim terimi Hülya Şengel tarafından 27.12.2006 tarihinde eklendi

 • Burak Hacıoğlu
  Burak Hacıoğlu 20.08.2008 - 19:39

  Çeviklik taktik geliştirme dalında olan 3 çeşit kılıçla yapılan (flöre,epe,sabr[kılıç]) güzel bir spor.ayrıca sosyete sporuda deildir.o sosyetik insanların beyni algılayamaz bu sporu.bu çevikliğin dışında zekada gerektirir.

 • Harun Surıcı
  Harun Surıcı 12.08.2008 - 12:10

  Eskrime zengi sporu gibi çamur atanlar ancak onun güzellik ve zarafetinden anlamayanlardır.Aynen hoşaftan anlamayan ve armudun iyisini yiyenler gibi.Bu sporun ülkemizde gelişmemiş olması spordan dolayı deyil (bakınız macarlar bu sporda dünyanın eyilerinden onların milli gelirleri bizim kat be kat altımızda artı eski türk kavim lerinden oldukları söylenir yani yetenek sorunumuzda yok) eyer bu sporu yapamıyorsak zengin sporu diye deyil ülke olarak sporu 22 kişi ile bir topun arkasından tepinmek olarak algıladığınız içindir
  Eskrim,
  • Fiziksel ve zihinsel özellikler önceliklerini en iyi şekilde kullanma imkanı veren,
  • Geniş tekniği ve inceliği olan,
  • Sinir sistemi üzerindeki düzenlemeyi sağlayan,
  • Görme ve elle dokunma hislerinin koordinasyonunu geliştiren,
  • Vücudun değişik yerlerine en geniş ölçüde uzanma ve gerilme imkânı veren,
  • Kasların çabuklukla harekete geçmesini, gerektiğinde tekrarlanmasını kolayca sağlamak bakımından çabukluğu geliştiren,
  • Fiziksel olduğu kadar zihinsel güçlerin ön planda olduğu, önemli ölçüde zekâ gerektiren bir spordur.
  Neden Eskrim?
  Eskrim, fiziksel ve zihinsel incelikleri en iyi ve en geniş şekilde geliştirmesi yönleri ile herkese tavsiye edilecek bir spor dalı olarak görülmelidir. Eskrim, yapısındaki geniş tekniği, inceliği ve adalelerin yerine göre düzeninin sağlanması bakımından da bir sanat olarak anılmaktadır. Eskrim, vücudun değişik bölgelerine en geniş ölçüde uzanma ve gerilme imkânı vermekte, kasların çok kısa zaman dilimi içinde harekete geçmesi ve gerektiğinde hareketlerin üst üste tekrarlanmasını çabuklukla sağlamaktadır. Ayrıca bayanlarda kas yapmayan bir spor olduğu söylenebilir. Eskrim sporunda diğer sporlarda olduğu gibi çok iyi bir kondisyona ihtiyaç vardır. Ancak, kondisyonun yanında eskrim sporuna has bazı özellikler gerekmektedir. Eskrim, her şeyden önce yumuşak adalenin oluşabileceği bir vücudu ve bu vücudun dengeli olmasının yanında, çok kısa bir zamanda sürate, patlama süratine ulaşabilme yeteneğini artırır.
  Zihinsel açıdan eskrim, strateji geliştirmeye ve taktik uygulamalara yönelik yararlar sağlar. Eskrimcinin, kısa maç süresi içinde rakibini çabucak değerlendirmesi ve stilini ona uyarlaması gerekecektir. Eskrim, zihinsel bir oyunun bütün koşullarını içerir. Çok süratli biçimde, birkaç hamle sonrası için zamanında karar verme gerektirdiğinden, eskrim maçı, çabuk oynanan bir satranç maçına benzetilir. Keskin, analitik bir zekâ gereksinimi yanında eskrim, karar mekanizmasının çabuk çalışmasını ve fırsatın ilk belirdiği anda, saldırıya geçme cesaretini gerektirir. Eskrimci bu anı değerlendirmekte gecikirse fırsat kaçmış olur. Her an hazırlıklı olma, hasmını sürekli kontrol altında tutma sonucunda, başarıyla uygulanan bir saldırı planı, kendine güven duygusunun artmasına yol açar.
  Psikolojik yönden eskrim ve eskrimcinin, gergin maç koşullarında, dikkatini toplayarak, müsabakaya yoğunlaşırken, ruhsal dengesi bakımından, kendini sakin tutması gerekir.

 • Garbi Yeli
  Garbi Yeli 30.08.2007 - 18:00

  Bir spor dalı olarak hiç çekici gelmiyor... (sosyete sporları arasında golften sonra geliyor)

 • Saliha Yadigar
  Saliha Yadigar 28.12.2006 - 15:21

  Sosyete sporu.

 • Talha Yasin
  Talha Yasin 28.12.2006 - 12:47

  ülkemizin (bursamızın) meşhur gılıç galkan ekibinin europalı rakibi olup daha zerafetli olanıdır. şövalye sporu olaraktan da bilinir. flöre, epe diye çeşitleride mevcuttur.