Kültür Sanat Edebiyat Şiir

donan yağış sizce ne demek, donan yağış size neyi çağrıştırıyor?

donan yağış terimi Arthas tarafından tarihinde eklendi

 • Kadir Güney
  Kadir Güney

  Donan yağıştan güzel buz sarkıtı olur ve bunu birini öldümek için kullanabilirsiniz geride hiçbir iz kalmaz.. :)

 • Cem Nizamoglu
  Cem Nizamoglu

  The Day After Tommorow filmini çağrıştırdı...

 • Arthas
  Arthas

  Donan Yağış Gelişimindeki Rolleri

  Soğuk hava bandı yurdumuzda genellikle kıyılar boyunca görülür. Soğuk hava tabakasının kıyı ile iç kesimlerdeki dağlar arasında sıkıştığı zaman oluşur. Donan yağış, sıcak ve nemli deniz havasının yükselerek soğuk havanın üzerine tırmanması esnasında oluşan yağmurların soğuk tabakanın içinden geçerken donması sonucu oluşur. Düşen yağmur damlaları aşırı soğur ve soğuk yüzey ile etkileşimi sonucu donar.

  Donan Yağışın Tahmini

  Sıcaklık Profilinin Önemi

  Donan yağış, tahmini oldukça güç bir meteorolojik hadisedir. Sıcaklıktaki çok küçük bir değişiklik bile yağışın tespiti açısından oldukça önemlidir. Derecenin bir onda biri kadar bir değişiklik bile hadisenin yağmur, donan yağış, karla karışık yağmur veya kar şeklinde olmasını etkileyebilir..

  Donan yağış diğer kış yağışlarından daha az sıklıkta ve genellikle genişliği 50 km.den daha dar bir sahada gerçekleşir.

 • Arthas
  Arthas

  İnsan Hayatına Etkisi

  Yaralanmalar ve Trafik Kazaları

  Yoğun bir buz fırtınası kısa bir sürede bir bölgedeki hayatı felç edebilir ve insan hayatını önemli ölçüde etkileyebilir.


  Donan yağmur tehlikelidir. Çünkü yerde hemen farkedilemeyen kaygan düzgün yüzeyler oluşturur. Bu nedenle insanlar genellikle onun farkına varamazlar. Kaldırımlar donan yağışla kaplanınca son derece kayganlaşırlar, insanların düşerek kendilerini yaralamaları tehlikesi artar. Yolların buzla kaplanması sırasında otomobil kazaları da oldukça artar.

  Buzun ağırlığından telefon direkleri ve kabloları zarar görebilir, enerji hatları kesilebilir ve milyonlarca insanın haberleşmesi imkansızlaşır. 1921’de New England’da ki şiddetli buz fırtınası sırasında iki telefon direği arasındaki kabloların üzerinde buzun 4 tonun üzerinde bir ağırlık oluşturduğu görülmüştür. Oldukça kuvvetli yağış hadisesi esnasında 6 ila 15 cm ye kadar ulaşabilen buz örtüsü nedeniyle işyerleri kapanabilr ve yolların buzla kaplanması sebebiyle işe gidiş gelişler oldukça kısıtlanabilir.

 • Arthas
  Arthas

  Donan Yağış gelişimi

  Genel olarak donan yağış, sıcak ve nemli havanın kendisinden daha soğuk bir hava üzerine doğru tırmanması sonucu oluşur.Yükselen hava soğur, su buharı yoğunlaşır,cephe önünde dar bir alanda donan yağmur oluşumu gerçekleşir.

 • Arthas
  Arthas

  Donan Yağış Oluşumu

  Donan yağış buz kristalleri oluşumu yoluyla ya da aşırı soğumuş yamur oluşumu sırasında gelişebilir. Atmosferin üst tabakalarındaki buz kristalleri bazen de bulut damlacıklarının mikroskobik buharlaşmasından oluşan su buharı moleküllerinin birleşmesi ile gelişirler.

 • Arthas
  Arthas

  Buz fırtınaları, şiddetli ve yoğun kış aylarında insan yaralanmalarına, enerji kesintilerine ve trafik kazalarına neden olabilir. Buz fırtınaları; aşırı soğumuş ve donmuş olan yağmurun soğuk yer yüzeyi ile teması ile oluşan donan yağışın birikmesi sonucu oluşur. Donan yağış, daha çok yer yüzeyi sıcaklığının donma noktası veya daha düşük bir sıcaklıkta olduğu, sıcak cephenin soğuk tarafında dar bir bant şeklinde görülür.