Kültür Sanat Edebiyat Şiir

Ümraniye Belediyesi Şiir Yarışması

Cahit ARF sizce ne demek, Cahit ARF size neyi çağrıştırıyor?

Cahit ARF terimi Ersin Toy tarafından tarihinde eklendi

 • İbrahim Karanfil
  İbrahim Karanfil

  Yüksek Öğrenimi:

  Yüksek öğrenimini Fransa'da Ecole Normale Superieure'de 1932'de tamamladı. Bir süre Galatasaray Lisesi'nde matematik öğretmenliği yaptıktan sonra İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi'nde doçent adayı olarak çalıştı. Doktorasını yapmak için Almanya'ya gitti. 1938 yılında Götingen Üniversitesi'nde doktorasını bitirdi.

  Kariyeri:

  Türkiye'ye döndüğünde İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi'nde profesör ve ordinaryus profesörlüğe yükseldi ve 1962 yılına kadar çalıştı. Daha sonra Robert Kolej'de matematik dersleri vermeye başladı. 1964 yılında Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) bilim kolu başkanı oldu.

  Daha sonra gittiği Amerika Birleşik Devletleri'nde araştırma ve incelemelerde bulundu; Kaliforniya Üniversitesi'nde konuk öğretim üyesi olarak görev yaptı. 1967 yılında Türkiye'ye dönüşünde Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde öğretim üyeliğine getirildi. 1980 yılında emekli oldu. Emekliye ayrıldıktan sonra TÜBİTAK'a bağlı Gebze Araştırma Merkezi'nde görev aldı. 1983 ve 1989 yılları arasında Türk Matematik Derneği başkanlığını yaptı.

  Arf, İnönü Armağanı'nı (1943) ve TÜBİTAK Bilim Ödülü'nü kazandı. (1974) Onuruna yapılan cebir ve sayılar teorisi üzerine uluslararası bir sempozyum, 1990'da 3-7 Eylül tarihleri arasında Silivri'de gerçekleştirilmiştir. Halkalar ve geometri üzerine ilk konferanslar da 1984'te İstanbul'da yapılmıştır. Arf, matematikte geometri kavramı üzerine bir makale sunmuştur. Cahit Arf, 1997 yılının Aralık ayında bir kalp rahatsızlığı nedeniyle aramızdan ayrıldı.

  Çalışmaları:

  Arf, cebir konusundaki çalışmalarıyla dünyaca ün kazanmıştır. Sentetik geometri problemlerinin cetvel ve pergel yardımıyla çözülebilirliği konusunda yaptığı çalışmalar, cisimlerin kuadratik formlarının sınıflandırılmasında ortaya çıkan değişmezlere ilişkin Arf değişmezi ve Arf halkaları gibi literatürde adıyla anılan çalışmaların yanı sıra 'Hasse-Arf Teoremi' adı ile anılan teoremi matematik bilimine kazandırmıştır.

  Cahit Arf, matematiği bir meslek dalı olarak değil, bir yaşam tarzı olarak görmüştür. Öğrencilerine sürekli 'Matematiği ezberlemeyin, kendiniz yapın ve anlayın' demiştir.

  Cahit Arf, 'Matematik esas olarak sabır olayıdır. Belleyerek (ezberleyerek) değil keşfederek anlamak gerekir' demiştir.

  'Matematik de resim, müzik ve heykel gibi bir sanattır' diyerek matematiğin sanatsal yönünü vurgulamıştır.

 • Pelin Erol
  Pelin Erol

  Büyük matematikçi...arf teoremi olarak anılan bir de teoremi var..ve bizi en mutlu eden yanı Türk...

 • Tahir Yaprak
  Tahir Yaprak

  kendi adını verdiği yansımalarıyla tanıdığımız büyük matematikçi

 • Bella Stella
  Bella Stella

  Dünyaca ünlü matematikçimiz,ama Türkiye kendisini pek tanımaz :) trajikomik...

 • Duygu Duygu
  Duygu Duygu

  matematik...(=>cebir)

 • İmpiger
  İmpiger

  1910 Selanik doğumlu Türk matematikçi. Ülkemizde matematik denilince akla ilk gelen isimlerden olup, kendi adına teoremi vardır. Ülkemizden çıkmış ve dünyaca tanınmaktadır. 1997'de vefat etmiştir.