Kültür Sanat Edebiyat Şiir

adriano celentano sizce ne demek, adriano celentano size neyi çağrıştırıyor?

adriano celentano terimi Ayhan Karadağ tarafından 30.10.2006 tarihinde eklendi

 • Aşık Mahzun İ
  Aşık Mahzun İ 07.10.2009 - 13:45

  çok iyi bir sol ayağı vardır tıpkı roket atar gibi

 • Osman Aslan
  Osman Aslan 10.05.2009 - 20:15

  Şarkılarıyla ve oynadığı komedi filmleriyle gönlümüze taht kuran İtalyan şarkıcı ve aktör..

 • Aliye
  Aliye 08.11.2007 - 11:03

  italyan müzisyen, oyuncu...

  azzurro, susanna, la bilmem neler sonra aklımda tutamıyorum...

  üstüste iki şarkısını dinleyemiyorum...

  susanna' nın insanın diline dolanması çok kolay...

  susannaaa..............

 • Merkan Esen
  Merkan Esen 15.10.2007 - 12:01

  özetle İtalyan sinema ve müziğinin en başarılı aktörüdür.Aaaahh ahh çocukluğumu hatırlattı.İzlerken çok keyif alırdım :)

 • Ulas Ulasan
  Ulas Ulasan 31.07.2007 - 15:04

  ak

 • Cbartuğ
  Cbartuğ 18.02.2007 - 12:09

  Adriano Celentano, 1938’de Milano’da doğdu.
  Kariyeri, Milano kafelerinde bir komedyen olarak başlar ve İtalyan pop müziğinin süperstarı olana dek sürer, üstelik belki de en çok putlaştırılan ve en çok eleştirilen yıldızlarından biri. Rockandroll-dan rap-e, hemen hemen tum tarzlarda gücünü denemiştir ve sinema ve televizyonda da başarılar kaydetmiştir.
  Şarkıcı olarak ilk sahneye çıkışı 1957’de, Milano’da düzenlenen İtalya’nın ilk rockandroll festivalinde olur. “Ciao te Trio” şarkısı hit olur. 1959’da 'Il Tuo Bacio è Come Un Rock” şarkısı İtalyan hitlerinin başını çeker ve bundan sonra da Celentano hemen hemen her yıl, en az bir hitsingle çıkartmaya devam eder.
  1960’da artık yüzü iyi bilinir ve Federico Fellini kendisini “Dolce Vita-Tatlı Hayat” filmindeki küçük rockandroll şarkıcısı rolü için davet eder. Fakat sinema ile ilk tanışması, iki yıl önce “Frenetici” filmi ile olmuştur.
  1961’de San Remo festivaline ilk katılımı olur, orada 'Ventiquattromila Baci' (25 bin öpücük) şarkısı 2.’lik ödülü alır, ancak daha sonra milyonlarca satar ve top listelerin başını çeker. Bu durum tartışmalara yol açar ve San Remo festivali meclis soruşturmasına bile konu olur.
  Aynı yıl Celentano, “Clan Celentano” isimli kendi müzik şirketini kurar, buradan çıkan ilk şarkısı, 1962’de çıkan “Stai Lontana Da Me”dir.
  1963’de Monako’da çekimler sırasında eşi olan Klaudia Mori isimli aktrist ile tanışır. Ertesi yıl evlenirler. Pek çok filimde yer almasına rağmen eleştirmenler kendisine pek önem vermezler ta ki 1969’da usta komedi yönetmeni Pietro Cermi’nin filmi “Serafino”da yer alana kadar.
  1972’de “Yuppi-du” ile Celentano ilk yönetmenlik çıkışını yapar. Filmin senaryosunu, yapımcılığını ve rollerden birini de kendisi üstlenir…
  Filmin müzigi ve başlığı ile aynı olan şarkı da İtalyan pop-listelerinde birinci sırayı alır.
  Bundan sonraki 10 yıl film kariyerindeki en başarılı yıllardır.
  1980’de “Il Bisbetico Domato-” komedisi ve
  1981’de “Innamorato Pazzo-Deli Aşık”ta Ornela Muti ile başrolleri paylaşırlar. Fakat bundan sonraki komedileri biraz tekdüze kalır; güzel bir başrol oyuncusunun katılımına güvenerek Celentano’nun ise yüz mimiklerini bolca kullandığı filmler olarak kalırlar.
  1985’de ise Celentano, en iddialı projesi, Hz İsa’nın mesih olarak dönüşünü anlatmaya çalışan ve alegorilerle dolu bir masal olan “Joan Lui” filmini çeker. Senaryoyuve müziği yazar, filmi yönetir ve oynar. Eleştirmenler tarafından zahmetsizce, yüksek bütçe ile yapılan bir müzik şakası olarak haki görülen film, ticari olarak da bir hayal kırıklığıdır ve bundan sonra şarkıcının sinemaya ilgisi söner.
  1987’de “Fantastico” isimli tv-show yapımında yer alma riskini göze alır. Sunucu olarak çok başarılıdır. Sivri zekalığı ve kışkırtıcı yorumlarına kimse kayıtsız kalamıyor. Başarı dalgasının zirvesinde “La Pubblica Ottusità” albumunu cıkartır ve o da ülkesinde 1 numara olur. Aynı yıl, televizyondaki yaşanmışlık ve tecrübelerine dayanarak “Il Profeta e i Farisei” kitabını yazar.
  1991’de “Il Re Degli Ignoranti” albümünü ve aynı isimde bir kitap çıkartıyor.
  1992’de yeni bir tv programı “Svalutation”u yapar.
  1994 sonu büyük bir Avrupa turnesine çıkar ve İtalyan basınının turneyi başarısız olarak değerlendirmesine rağmen, yurtdışındaki ününün halen devam ettiğini gösterir.
  1996’da çıkan “Arrivano Gli Uomini” ise, BMG Records tarafından dağıtımı üstlenilen ilk ve son albumüdür. Daha sonra kendi şirketinin fikirlerine, yani İtalyan müziğini ve şarkıcıları desteklemek bakımından daha yakın olan RTI Music ile çalışmayı kabul eder. Şimdilik, “Clan Celentano” İtalya’da tamamen İtalyan malı olan tek şirkettir.
  1998’de Celentano’nun dönüşü ise “Mina+Celentano” albümü ile olur.
  Daha sonra çıkan ve 1999’daki show programından esinlenerek hazırlanan albümü “Francamente Me Ne Infischio” da birkaç hafta İtalyan listelerinin başında kalır.
  Celentano’nun müziğe dönüşünün 3. albümü “Esco di Rado - E Parlo Ancora Meno”dur (nadiren çıkıyorum ve daha da az konuşuyorum) ise, daha çıkmadan önce 600.000 sattı.
  2003’te çıkan son albümü ise anlamlı başlık taşımaktadır “Per sempre/Ebediyen”(!) .

 • Yiğit Yılmaz
  Yiğit Yılmaz 30.01.2007 - 07:44

  sadece 'susana' şarkısını bildiğim kişidir.bu parçası güzeldir gene de

 • Sayhan Öztürk
  Sayhan Öztürk 29.12.2006 - 02:30

  Yaa ayıp olmuş bir zamanlar hasta olduğumuz İtalyan manyağı Adriano abimiz için kimse bir şey yazmamış...Yaşları tutmuyor tabii...Kısaca bir zamanların en sert İtalyan müziğini yapan matrak,Anthony Quein ile film çevirecek kadar sinemayada bulaşmış bir abimiz....