Kâmuran Esen Şiirleri - Şair Kâmuran Esen

Kâmuran Esen

Dün bi mektup aldım bizim amca oğlu Adem’den. Hani şu Sızmaların Adem....Yazmış da yazmış pehlivan tefrikası gibi. Bi dertli bi dertli; sanırsınız kı dünya batmış, bizim amca oğlu da altında galmış. Derdi neymiş deyverim mi? Fındık gabuğunu doldurmaz bişey canııım..Kedi g.tünü yara sanmış hesabı işte...Meğer bizim amca oğlu Adem`in kümesine sansar girmiş; işte iki – üç toğuknan iki mi ne horuz dutmuş götürmüş. Sankı Telekom gitmiş, sankı Petkim gitmiş...Adamın tersi dönmüş, gözleri bölermiş sinirden. Sonunda bizim Adem bi gece löbet dutmuş kümeste. Sinmiş pusuya. Ağ atmış sansarın üstüne, yakalamış o servet düşmanını. Tabi bu arada Adem’in bi barnağını da sansar kapmış. Merak etmeyin, gopmamış. Eeee! Zayiat vermeden savaş kazanılır mı?

Neyse, uzatmayam. O sansardan dem vurunca, benim de dertlerim depreşiverdi sevgili günlük. İçimi boşaltacak yer arıyodum zaten. Hemen oturursun masaya, eline alırsın kehadı- kalemi, başlarsın Adem’e mektup yazmaya...Sevgili günlüğüm, şinci sana bu mektubu okuyuverim:

Ah benim Adem gardaşcavazım!
Senin kümese sansar dadanmış deye üzüldüm emme kendi derdim aklıma gelincesi, senin derdin su sesi gibi geliverdi bana. Elin ölüsü, başkasına uyuyo gibi gelirmiş hesabı.

Devamını Oku
Kâmuran Esen

Mahallede bir komşum var, yaşlı bir teyze.Yalnız yaşıyor yıllardır.Çok severim kendisini, o da beni çok sever(miş) ............Sık sık uğrar, halini, hatırını sorarım.'Bir şeye ihtiyacınız var mı? ' diye sorarım.Evimizin önünden geçerken görürsem, hemen seslenir, ayaküstü gönlünü alırım.'Buğday ekmeğin yoksa, buğday dilin de mi yok,' hesabı, dilimle oyalarım onu, gönlünü hoş ederim.İşte bu nedenle İsmet Teyze hayır duaları eder durur bana.Canııım!

Bir gün sabah üzeri İsmet Teyze'ye gittim.Kendisini ikindi çayına davet ettim.'Annem gelir, kayınvalidem de gelir; oturur sohbet ederiz,' dedim.

Evime gelirken, hemen yanıbaşımızdaki kayınvalideme uğradım.'Anne, bugün İsmet Teyze bana gelecek, siz de gelin,' dedim..........Suratı asıldı kayınvalidemin.

Devamını Oku
Kâmuran Esen

Bir zamanlar
Dört nala giden
Doru bir at gibi
Coşkuluyken rüyalarımız,
Çakır dikeni bir yorganı
Örttüler üzerimize

Devamını Oku
Kâmuran Esen

Düşmanlık
Günden güne
Büyüyor yüreğimizde
Salkım saçak.
Kimden aldık
Bu kini?

Devamını Oku
Kâmuran Esen

Kayınvalidem, ”Çocuklar Duymasın” dizisindeki Emre’yi çok seviyor. Onu hayran hayran izliyor. Emre akıllı akılı, esprili sözler ettikçe; “Hay maşşallah! Barmak gada çocuğun aklına bak! Nazar deyecek bu çocuğa töbosun,” deyip duruyor.

Bir akşam kayınvalidem bizde. tv’de de “Çocuklar Duymasın' dizisi var. Kayınvalidem gömüldü koltuğa, memnun memnun diziyi izliyor. Emre, her zamanki gibi başladı bilmiş bilmiş konuşmaya. Çocuk, herkese lâf yetiştiriyor. Böyle bir karakter vermişler çocuğa. Senaryoda ne varsa, onu oynuyor Emre. Ama gelin görün ki, kayınvalidemin bundan haberi yok.

Emre, kendinden büyük sözleri peşpeşe sıralayınca, kayınvalidem bana dönüp şöyle dedi:

Devamını Oku
Kâmuran Esen

Sıcak bir yaz günüydü.Arabamız, Ankara’daki bir nikâha yetişmek için, adeta bizi uçuruyordu.Direksiyonda eşim, eşimin yanında kızım oturuyordu. Arkada da kayınvalidemle ben.

Virajlarda araba savruluyor, zaman zaman kayınvalidemle ben, birbirimizin üzerine devriliyorduk. Bir ara kızımın, babasını daha yavaş gitmesi konusunda, ses tonunu yükselterek uyardığını duydum. Adeta azarlıyordu babasını. Kayınvalidem, kızıma söylenmeye başladı:
- “Sus! Çemkirip durma. Babalara karşı gelinmez.Hem ayıp, hem günah.”
Kızım da, arabanın hız göstergesini işaret ederek:
- “Ama babanne, 250’yle gidiyor,” dedi.

Devamını Oku
Kâmuran Esen

Geçenlerde yazdığım bir yazıda, vitamin haplarımı çiçeklerime verdiğimi, bunu neden yaptığımı anlatmıştım size. ”Çingene marifetini söylerken, hırsızlığını ele verirmiş,” ya, benimki de o hesap.Yaptığım büyük yanlışlı, kafasızlığımı kendim ilân ettim böylece herkese.....

Hani, kansızdım ya; doktor bu nedenle vitamin hapı vermişti bana.Ancak, hapların bitiminde yapılan kan sayımında yine kanım düşük çıkmıştı.Ben de buna kızmış, yeniden verilen vitamin haplarımı içmemiş, çiçeklerime vermiştim. Hatırladınız di mi? .........Benim yaptığıma ne denir, biliyormusunuz? ' Hem çıplak, olmak hem poyraza karşı gitmek,' denir....Bakın neler oldu o günden sonra:

“ İnsanın kendine ettiğini hiç kimse etmezmiş,” derler ya; ne kadar doğru.Vitamin haplarımı kullanmadığım, çiçeklerime verdiğim için ne işler geldi başıma. Anlatayım da bir ders alın.Ben aldım dersimi. “Bir musibet bin nasihatten iyidir,” demişler.

Devamını Oku
Kâmuran Esen

Geçenlerde yeğenimden bir ileti aldım.. Şöyle diyordu bana: ” Teyzeciğim! Sizin peynirli böreğiniz çok güzel oluyor. Bana o böreğin tarifini gönderir misiniz? Ben yapıyorum; böreğin altı- üstü kızarıyor, içi hamur kalıyor ya da kupkuru oluyor. Sanırım bir püf noktası var.”

Hemen yeğenime börek tarifini yazdım, gönderdim. Birine, içeriği yemek tarifi olan ileti göndereceğim hiç aklıma gelmezdi doğrusu.
Size de göndereyim(!) aynını. Belki gerekebilir:

Merhaba Zeynep;

Devamını Oku
Kâmuran Esen

Ben anneyim!
Sevgiler büyür içimde
Taşar sokaklarıma
Belki dolar diye
Sevgiye aç bir yüreğe
Toplayamam.

Devamını Oku
Kâmuran Esen

Kimler varsa
Gözlerinde / düğümlerimi çözdüğüm,
Yanlarında
Yüreğime hapsettiğim hüzünlerimi
Uçurduğum,
Ömürlerinin henüz baharında,

Devamını Oku