Fatma Nine'nin Günlüğü Şiiri - Kâmuran Esen

Kâmuran Esen
146

ŞİİR


8

TAKİPÇİ

Fatma Nine'nin Günlüğü

Dün bi mektup aldım bizim amca oğlu Adem’den. Hani şu Sızmaların Adem....Yazmış da yazmış pehlivan tefrikası gibi. Bi dertli bi dertli; sanırsınız kı dünya batmış, bizim amca oğlu da altında galmış. Derdi neymiş deyverim mi? Fındık gabuğunu doldurmaz bişey canııım..Kedi g.tünü yara sanmış hesabı işte...Meğer bizim amca oğlu Adem`in kümesine sansar girmiş; işte iki – üç toğuknan iki mi ne horuz dutmuş götürmüş. Sankı Telekom gitmiş, sankı Petkim gitmiş...Adamın tersi dönmüş, gözleri bölermiş sinirden. Sonunda bizim Adem bi gece löbet dutmuş kümeste. Sinmiş pusuya. Ağ atmış sansarın üstüne, yakalamış o servet düşmanını. Tabi bu arada Adem’in bi barnağını da sansar kapmış. Merak etmeyin, gopmamış. Eeee! Zayiat vermeden savaş kazanılır mı?

Neyse, uzatmayam. O sansardan dem vurunca, benim de dertlerim depreşiverdi sevgili günlük. İçimi boşaltacak yer arıyodum zaten. Hemen oturursun masaya, eline alırsın kehadı- kalemi, başlarsın Adem’e mektup yazmaya...Sevgili günlüğüm, şinci sana bu mektubu okuyuverim:

Ah benim Adem gardaşcavazım!
Senin kümese sansar dadanmış deye üzüldüm emme kendi derdim aklıma gelincesi, senin derdin su sesi gibi geliverdi bana. Elin ölüsü, başkasına uyuyo gibi gelirmiş hesabı.

Sansarlar iyi ki kümese girmiş. Alacağı üç dört tene toğuk, bigaç tene g.tü b.klu horuz.. Ne tutacak kı hepsi? O gadarınnan gurtulduğuna şükret. Hepimiz toptan battık nasıl olsa batacak gadar. Borç bini aşınca, hergün baklavaynan börek yinirmiş. Sen de sansarın gapdığı toğukları, horuzları kesip yedik say. Farzet ki, belediye seçimleri yaklaştı diye sana onlarca çuval kömür getiren vatandaşseverlere(!) ya da oyseverlere yedirdim say.

Sen gel de bizim sansarları bi gör Adem gardaşcavazım. Bizim sansarla öne üçcük beşcik deel, immana(çok) . Hem bizim sansarlar iki ayaklı. Senin sansarla gibi olsa, ne yapar eder yakalarız o canavar dağıtasıcıkları. Emme barnağımı gapar, emme işte neremi dersen oramı gapar. Ne yapa eder, yakalarım sonunda.

Bize dadanan dört ayaklı geberesice sansarlar öne ağnan mağnan yakalanmeyo benim gözel gardaşcavazım. Görünmeyolla kı yakalasam. Bi yakalasam ciberdecem, Rabbini soracam, Allah yaratdı demecem emme yakalanmeyolla kı. Hayalet gibiler, gatiyen göremezsin.

Bizim amcanın mayişine girmiş bi sansar. Mürdolacısıcık! Herif, mayişime 4 lire zam geldi diye göbeğini sallandıra sallandıra gülüyodu. Dün sabah mayişini almaya gitti sevine sevine. Bi geldi eve, yüzü yerlerde. Sinir tepesinde. Benim mayişe zam olmadığı gibi 9 lire eksik deye üçbuçuk atıyo evin orta göbeğinde.

Meğer mayişine zam gelince, vergi dilimi mi deyolla ne deyolla, işte o denişmiş. Amcanızdan kesilen vergi çoğalmış. Zam beklerken, herif 9 lireden oldu...Biz bindirme beklerken, gördük mü indirmeyi! ...Mayişini eksik aldı senin anlayacağın...Vay ağzını kestiğimin sansarları vay!

Annadın mı mayişimize dadanan sansarları? İlâhi toprak dömeldecisikler! (mezara giresicikler.) Bizim hıra(küçük) oğlanın mayişine de girmiş bi sansar. İlâhi boyunuz devrilsin. Allah uyuz versin de dırnak vermesin inşallah!

Şinci ben nasıl yakalayım bu sansarıları? Sen yakalamışsın, gurtulmuşsun. Barnağın da iyileşir. Şeriban mıydı senin garının adı neydi, işte o ilâç felan ediverir. Peki biz ne b.k yicez? Ayh! Ağzımdan gaçıverdi, gusuruma bakma gardaşcavazım. Silgimi gaybelettim de silemeyom.

Bizim oğlanların selâmı var. Me’met Amcan da selâm ediyo. Canını sıkmasın iki horuz uçun, g.tü b.klu dört toğuk uçun deyo. Gargoynan sana toğuknan horuz yollayacakmış. Biz olmaazzzzzz dedik. Bizim gomşu Dikkuyruk Hüseyin’ in pikabına atlayıp varacaz yanına. Gelirken sekiz o tene toğuk, üç de horuz getirecez. Mudurnu`da toğuk çoook! Mudurnu hevlası getirecez gutu gutu. Sen hiç üzme datlı canını. Kekik suyu da getirmem mi? Basurun felân varsa iyi gelir, şip deye kese ağrılarını şartosun.

Gözlenden öpüyorum Adem Gardaşcavazım.

Selâm ediyom bi gucak...Hıh! Aklıma gelmişken yazıverin. İnternete pek dadanmasın senin uşakla(çocuklar) . İnsan evlâdı aklı başında insanla oduğu gadar, iti var orda, gopuğu var urda - sözüm meclisden dışarı. Sakınam sakım boş bırakma çocukları.

Öpüyom gözel gardaşım öpüyom.

not: Mudurnu şivesiyle yazılmıştır.

Kâmuran Esen
Kayıt Tarihi : 28.1.2008 23:22:00
Yıldız Yıldız Yıldız Yıldız Yıldız Şiiri Değerlendir
Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.
 • İbrahim Çelikli
  İbrahim Çelikli

  gardaşım bi tağuk mabbetynen işi bitirdin decedim de
  hu kekik suyu nelere eyi geliyo deyve gaa

  basur illeti uçu neytcez

  bi de nerdesin sen gı annaaa öğsedim valla
  Allama amanet ol ga
  hayırlı ğünnee
  2 nci tp
  evdeğinnere de selam et ga unutma emi
  geliyokan aman benim kekik suyunu
  bu meret kökümüzü gurutcak milletçeneg

  Cevap Yaz
 • Abdullah Atay
  Abdullah Atay

  Mudurnu dilini nerde olsam tanırım..Bir başka güzeldir benim memlekatımın şivesi..
  Esininiz hiç solmasın..
  Sevgilerle..

  Cevap Yaz
 • Ramazan Topoğlu
  Ramazan Topoğlu

  Evinin önündeki köprü üstüne çiçeklerle bezeyen değerli şair Kamuran Esen'in yerel şiveyle bir harika yazısıg daha. Hayatı gerektiği gibi algılamanın bam telinden folklorik.
  Fatma Ninenin ellerinden öpüyoruz.

  Cevap Yaz

TÜM YORUMLAR (3)

Kâmuran Esen