Kültür Sanat Edebiyat Şiir

calut / golyat sizce ne demek, calut / golyat size neyi çağrıştırıyor?

calut / golyat terimi Erhan Aydemir tarafından tarihinde eklendi

 • F
  F

  Kuran'da Calut kelimesinin geçtiği ayetler:

  Talut, orduyla birlikte ayrıldığında dedi ki: 'Doğrusu Allah sizi bir ırmakla imtihan edecektir. Kim bundan içerse, artık o benden değildir ve kim de -eliyle bir avuç alanlar hariç- onu tadmazsa bendendir. Küçük bir kısmı hariç (hepsi sudan) içti. O, kendisiyle beraber iman edenlerle (ırmağı) geçince onlar (geride kalanlar) : 'Bugün bizim Calut'a ve ordusuna karşı (koyacak) gücümüz yok' dediler. (O zaman) Muhakkak Allah'a kavuşacaklarını umanlar (şöyle) dediler: 'Nice küçük topluluk, daha çok olan bir topluluğa Allah'ın izniyle galib gelmiştir; Allah sabredenlerle beraberdir.' (BAKARA SURESİ / 249)

  Onlar, Calut ve ordusuna karşı meydana (savaşa) çıktıklarında, dediler ki: 'Rabbimiz, üzerimize sabır yağdır, adımlarımızı sabit kıl (kaydırma) ve kâfirler topluluğuna karşı bize yardım et.' (BAKARA SURESİ / 250)

  Böylece onları, Allah'ın izniyle yenilgiye uğrattılar. Davud Calut'u öldürdü. Allah da ona mülk ve hikmet verdi; ona dilediğinden öğretti. Eğer Allah'ın, insanların bir kısmı ile bir kısmını def'i (engellemesi) olmasaydı, yeryüzü mutlaka fesada uğrardı. Ancak Allah, alemlere karşı büyük fazl (ve ihsan) sahibidir. (BAKARA SURESİ / 251)

 • Adam Hamis
  Adam Hamis

  hikaye

 • Durmus Hilmi Gecer
  Durmus Hilmi Gecer

  Kurani Kerimde de anlatildigi gibi, Hz. Allah Israil(Yakub) ogullarini Misir'dan kurtardiktan sonra, peygamberleri Musa A.S vasitasiyla onlara filistin arzi üzerindeki topraklari vad etti. Ama vadin yerini bulmasi icin onlarin savasmalari gerekiyordu. Savasla emr olundular.
  Savasmalari emr olunan kral ise, kudreti ile malum bulunan calut idi. Fizik sartlar muvacehesinde onu yenmelerine imkan yoktu ve bunu gözönünde tutan 1. kusak museviler savasa yanasmadilar. Musa A.S.'a sen rabbinle beraber git savas, biz glemeyecegiz dediler.
  Ibn-i Hladun'un da degindigi üzere yillarca sehrin tembellestirici, heybeti, gayreti ve siddeti törpüleyici ortaminda hem de baskaldirmaya cesaret edemeyecek kadar zillet icinde yasamaya aliskin olmayan israilogullari tabiatlari icabi bu kadar azametli bir düsmanla savasmayi göze alamazlardi.
  Sonra Hz. Allah onlari ceza olmak üzere cöle terk etti. Yine Ibn-i Haldun'a göre cölün zor hayat sartlarinda yapilari telakkileri degisti, zorluklarla mücadele etmeyi, korkulacak seylerle basa cikmayi ögrendiler. Özellikle yeni yetisen kusaklar cölün bahadirlastirici etkisi ile yetistiklerinden onlar biraz daha cesaretli idiler. Bir neslin degismesi 40 yil ceker Ibni Haldun'a göre.
  40 sonra Musa A.S. vefat ettikten sonra, Israoilogullarinin basina gecen Talut onlara vefat eden peygamberlerinin Hz. Allah'tan getirdigi vaadleri ve emirleri aktardi. Calut ve ordusu üzerine saldirmaya ikna etmesi hic de zor olmadi.
  Bazi hadislerde sembolize edildigi üzere deve benzetilen ülkenin ve güclerinin topugunda zayif bir noktasi vardi (aşilin topuğu) . Bu noktadan hücum ettiler.. Iclerinde o zaman genc bir nefer olan Davut (sonradan peygamber ve kral olan kendisine Zebur inen) Calutu öldürdü ve basini gövdesinden ayirip düsmanlarinin önüne cikartinca mukavemet kirildi. Israilogulari o topraklara sahip oldular.