Osman Demircan Şiirleri

657

ŞİİR


4

TAKİPÇİ

Osman Demircan

PKK dinci bir örgüt olsaydı ne olurdu acaba.Abdullah Öcalan da bir tarikat şeyhi olsaydı ve gidip İmralı’da hapis yatsaydı ne olurdu.PKK’lılar Avrupa’dan, Amerika’dan ve İsrail’den değil de; İran’dan destek alsaydı acaba Türkiye’deki Müslümanların durumu ne olurdu?
İslam’ın terörle ilişkilendirildiği bir dünyada ve sürekli iftiraların Müslümanların üzerine boca edildiği bir siyaset arenasında kabak yine dindar insanların başında patlayacaktı.Oysa ki Türkiye’deki ellerin kimlerin cebinde olduğu pek net değil.İnsanlar çıkarları doğrultusunda politikalar belirlemektedirler.Yani istenirse Türkiye’de yeni bir örgüt ortaya çıkarılabilir.Bu örgüt Türkiye içinden ve dışından beslenebilir.Adına da şu laik örgüt, dinci örgüt, sol örgüt denilebilir.Amaç istismarsa, Türkiye’yi bölmekse her türlü düşünce yapısı illegal bir örgüt yapısına dönüştürülebilir.Eğer birlikte yaşama kültürü bir toplumda oluşturulmamışsa, o toplum yapısı her an dağılabilir.
Eğer bir ülke kendini yönetme kudretinde değilse, başkalarının emrine amade olması muhtemeldir. Sürekli borçlanan, kendi silahını kendi üretemeyen, kendi düşünce sistemini kuramayıp Avrupalı gibi düşünme sürecini benimseyen bir ülkeden ne beklenebilir.
Öyle bir ülke ki kimin eli kimin cebinde belli değil.PKK istenirse bitirilebilir.Şu dünyada istenirse her şey yapılabilir.Demek ki birileri bu meseleyi bitirmek istemiyor.Çünkü birlikte yaşama kültürünü birileri Türkiye’ye çok görüyor.
PKK dinci bir örgüt olsaydı ne olurdu? Gidip Danıştay’ı mı bombalardı yoksa Cumhuriyet gazetesini mi havaya uçururdu?
Şöyle düşünün bir ülkede azınlık mı güç kullanır çoğunluk mu? Çoğunluk herhangi bir şey isteme temayülünde olmayacağı için şiddet kullanmaya teşebbüs etmeyecektir.Azınlık ise çoğunluğun hegemonyasından kurtulmak için güç kullanacaktır, gerekirse dış ülkelerden destek alacaktır. Türkiye’de Kürtler azınlık değildir.PKK bu yüzden Kürtlerin değildir.

Devamını Oku
Osman Demircan

Hangi kapıyı çalsam yine yoksun
Bana kıt kanaat kimlere çoksun
Hayatın akıp giden zamanlarında
Elime dökülen anlık mutluluksun

Yokluğun kapı kapı İstanbul'dur

Devamını Oku
Osman Demircan

İnsanların beyninde o kadar darağacı o kadar sehpa var ki 301. maddeyi gölgede bırakacak cinsten. Yok efendim sen nasıl şu kelimeyi kullanırsın! Yok efendim yazdıkların müslümanlığa sığar mı? Yazar bu tür sağlıksız düşüncelerin kol gezdiği bir toplumda karakolla tanıştırılacaktır. Kalem cehalete mahkum edilmek istenecektir kuşkusuz.
Şimdi size sorarım.Hangi kafa böyle düşüncelerle doluyken aydınlık bir göze ve bakışa sahip olabilir? O gözlerin sahibi bir başkası için ağlayabilir mi? Hayatı boyunca silahın gölgesinde uyutulanlar, uyandırılabilir mi?
Her insan yüreğinin büyüklüğü kadar düşünür şüphesiz. Niçin küçük düşünüyoruz öyleyse? Başkasını anlama cesaretini yüreğimizde hissedemediğimiz için mi. Daha çok şiddet naraları attığımız için mi.
Yargılarımız ya darağacında ip oluyor ya da boğazımızda ilmik. Ya öleceksin ya da manda gibi yaşayacaksın türünden bir adalet bu. Bir değer yargısı içinde otlanıp dur der gibi.
Yazarın kalemi esaret altına alınıp kırılmak isteniyor. Eli silahlı adamlar eli kalem tutanlarla bilek güreşine tutuşuyor. Eli mahkum insanlar yaratılmaya çalışılıyor. Kaybeden ilim ve toplum oluyor. Kazanan cehalet...
Yazar özgür olmalı. Bir ülkede en önemli şey ifade özgürlüğüdür. Derseniz ki benim maneviyatıma küfredemez. Ben de derim ki ' Türk milleti çok akıllıdır.' sözünü bir düşün.

Devamını Oku
Osman Demircan

Tüm acılarım dipsiz hem sessiz.
Kül renkli buluttuk yandı kalbimiz
Suya düştü bütün hayallerimiz
Kör kuyularda kayboldu aksimiz

Aynı yürekte çarpardı sevgimiz

Devamını Oku
Osman Demircan

Cennet hayaliyle çekilir mi onca acılar
Uçuşan alaycı kuşlar yüreğimi gagalar
Allah'la derdi olan benden hesap sorar
Bıktım desen tüm kirli sular beni boğar

Gül rengi gülüşler coğrafyamdan kaçar

Devamını Oku
Osman Demircan

Canlı bomba misali tenimde bumbuz terle.
Hayatı solumaya mutlu olmaya bakıyorum.
Gözlerimde dilencilerin hırpalanmış yanları
Gördüklerimde kör değil karanlık yalanlar
Pimi çekiyorum yalnızlığıma haykırışlarımla.
Parçalanıyor duygularım yüreğim kimsesiz.

Devamını Oku
Osman Demircan

Savrulsun kadehler ay bulansın bu gece
O ince ellerinden güller beyaza bürünsün
Bir kızıl şarap tadında aşk kanıma girsin
Ey yar başıma gelen en güzel şey sensin

O narin ellerin bir kır çiçeğinin güzelliğidir

Devamını Oku
Osman Demircan

Haberin yok ben ölüyorum boşuna bir ışık arama gözlerimde
Bir akasya ağacının kara kışta tepeden tırnağa donması gibi
Bir şiirden bir romandan dökülen yapraklarda benim hayatım.
Bir söz dahi bulup sana söyleyemediklerim ölü dudaklarımda.

Haberin yok ben ölüyorum bir ağlama başlıyor gözlerim yok

Devamını Oku