Osman Demircan: Hayatı, Biyografisi, Ese ...

657

ŞİİR


4

TAKİPÇİ

OSMAN DEMİRCAN HAYATI

Osman Demircan 31.05.1970 tarihinde Rize'de doğdu.Çocukluğu Dağsu Mahallesi'nde geçti.Bu mahalle Rize'nin yüksek bir yerinde olduğu için bir yanı dağlara bir yanı denize bakar.Her yerde kestane kokuları ve çay bahçeleri vardır.Bir çocuğun büyümesi için ideal bir yerdir.İlköğretimini burada tamamlar. Çocukluğuna dair hatırladığı en önemli şey evlerinin yanında bulunan maranın çatısında hanimeli çiçekleri arasında uykuya dalışıdır.Bu yüzden güzel kokulara karşı zaafı vardır.Lise eğitimini Rize Lisesi'nde yaparken edebiyat öğretmeninin dikkatini çeker ve onu teşvik eder.Aslında resim yeteneği de iyidir fakat resim öğretmeni özene bezene yaptığı bir resme bakıp bunu sen yapmadın demesinden sonra hayal kırıklığı yaşamış resmi bırakmıştır.
Bu olaydan sonra her insana şans verilmesi taraftarı olmuştur.Üniversite eğitimini KTÜ'de yaptı.Öğrencilik hayatı boyunca başarılara imza attığı söylenemez.Çünkü o bu dünyaya ne madalya almaya ne ev almaya ne araba almaya ne de dünyanın en güzel kızını almaya geldi.O bu dünyaya yazmaya geldi.Elleri ve kolları olmayan bir engellenin ağzındaki kalemle yazdığı romanın kahramanlarıyla özgürleşmesi gibi yazarak engelleri ve engellemeleri aşmaya geldi. Bazı şeyler vardır hep karanlıkta kalmak isterler.Yıldızlarlar da öyledir işte.O geceler boyunca yazılarını yazmaya geldi.

Bazı insanların hayatı soğan doğramaya benzer, gözlerinden yaş eksik olmaz. Bazı insanların hayatı karpuz almaya benzer ne çıkarsa bahtına. Benimse hayatım dondurma külahına benzer. Herkes aslında dondurmanın peşindedir.

Diyorlar ki kar hiç üşümez sadece üşütür. Ne aptallık bu. Bu yüzden kimse beni anlamıyor işte. Ben bir su damlasıyım üşüye üşüye kar oluyorum. Ardından donarak buz oluyorum. Sizse benden fazla üşüdüğünüzü sanıyorsunuz. Çok bencilsiniz. Hemen evlerinize kaçıyorsunuz. Beni sokaklarda bırakıyorsunuz. Benim ne kadar üşüdüğümü anlayamıyorsunuz.

Eserleri


Türkiye'de neden her şey bir yere kadar.Daha öteye gidilemiyor.Şiir bir yere kadar,roman bir yere kadar,sevgi bir yere kadar,sinema bir yere kadar,oyunculuk bir yere kadar, komedyenlik bir yere kadar,liderlik bir yere kadar...
Ben artık öteye geçmek istiyorum.Deha arıyorum.Sözün, kainatın kapılarını açmasını,beynin kılcal damarlarında galaksileri dolaştırmasını,düşünceyi insanın ufkundan dalga dalga kayalara çarpmasını,bütün engelleri ve engellemeleri bir enerji fırtınası gibi paramparça yapmasını istiyorum.

'Şiir anlamlı dizeler orkestrasıdır.'

'Şiir birey içindir, kişiye hitap ettiği sürece etkindir.'

'Sana Yetmediysem Git' roman: Hicran Yayınları