Kültür Sanat Edebiyat Şiir

 • Bahira19.10.2006 - 20:30

  rahip bahira hanif anlayışına mensup bir hristiyan din alimidir. peygemberimizin amcası ebu talip bilindiği üzere tüccardır. şam'a giden ticaret kafilesinin başında bulunan lider kişidir. yanında peygamberimizide götürür. hz muhammed (s.a.v) henüz 10 yaşlarında bir çocuktur.
  ticaret kervan'nı şam'a ulaşmadan rahip bahiranın manastırına yakın bir yerde dinlenmek için konaklarlar. iyiliksever, insan aşığı bu rahip gördüğü kervana ikramlarda bulunmak ister ve konağına çağırır. develerin başında kalmasın için mahzun nebi develerin güvenliğini sağlamak için bırakılır.
  ebu talip ve bahira arasında şu diyolog geçer
  -siz sayıca bu kadarmısınız
  ebu talip
  -evet hepimiz bu kadarız
  bahira
  -eminmisiniz
  ebu talip
  -evet eminim herkes geldi içeri
  bahira
  -yok bir kişi daha olmalı.. o nerde.. o'nuda getirin buraya
  ebu talip
  -yok kimse yok.. demeye kalmadan
  bahira
  -ama ben bir kişinin daha nur'unu-nurunun varlığını burda seziyorum
  ebu talip
  -develerin başında kalması için yiğenimi bıraktım der. sadece O dışarıda kalmış olmalı
  bahira
  -heycanla çabuk getirin bana o'nu dieyer getirmelerini ister..
  Çocugun yüzüne bir kez bakmak Bahira için bu mucizeleri açiklamaya yetti. Yemek boyunca onu dikkatle incelediginde yüz ve vücut özelliklerinin kendi kitabinda anlatilanlara ne denli yakin oldugunu gözledi. Yemekten sonra rahip bu genç misafirin yanina gitti ve ona yasam sekli, uykulari ve genel konulardaki tavirlariyla ilgili bazi seyler sordu. Çocuk ona bu konularda ayrintili cevaplar verdi; çünkü adam saygidegerdi, sorular ise saygili ve hürmetkarca soruluyordu. Hatta rahip sirtina bakmak istediginde, gömlegini siyirmakta tereddüt etmedi. Bahira zaten kesinlikle onun peygamber oldugu kanaatindeydi. Bir de sirtindaki iki kürek kemigi arasinda, kitabinda anlatilan yerde peygamberlik mührünü görünce tüm süpheleri silindi. Bahira Ebu Talib'e döndü ve 'Bu çocukla akrabalik dereceniz nedir? ' diye sordu. Ebu Talib 'Oglumdur' dedi. Rahip, 'Oglunuz degil, bu çocugun babasi sag olamaz' dedi. Ebu Talib 'Kardesimin ogludur' dedi. 'Peki babasina ne oldu? ' dedi rahip. Öteki 'Daha annesi ona hamileyken öldü' dedi. 'Iste bu dogru' dedi Bahira, 'Kardesinin oglunu ülkene geri götür ve onu yahudilerden koru. Çünkü benim bildigimi onlar da bilirler ve görürlerse ona kötülük yaparlar. Kardesinin oglunun geleceginde büyük seyler gizli.' der ve

 • favori filmlerim19.10.2006 - 20:18

  hayat güzeldir
  yüzüklerin efendisi serisi
  esaretin bedeli
  yağmurdan sonra
  çağrı
  piyanist v.s