Kültür Sanat Edebiyat Şiir

 • pişmanlık11.06.2007 - 19:02

  çok pişmanım başka ne olbilir ki onca öğüt özlü söz falan vız gelir.

 • bermuda şeytan üçgeni17.04.2007 - 15:28

  olaya bilimsel bir açıklama uzun olduğını biliyorumm:
  Onca yıldır merak edilen Bermuda Şeytan Üçgeni'nin sırrı çözüldü!
  Bermuda Seytan Ucgeni Atlas Okyanusu'ndaki bu bolgede, ozellikle son 60 yilda bircok gemi ve ucak kaybolmus ve bunlardan geriye tek bir iz bile kalmamisti. icinde bilimadamlarinin da bulundugu pek cok insan tarafindan 'dogaustu bir takim guclerin yaptirimi' olarak algilandi. Ancak arastirmalar birkac yil once sonuc verdi ve bu gizemli olaylarin aslinda basit bir 'Doğalgaz Cilvesi' oldugu aciklandi. Yer altindan fiskiran dogal gazlar, sadece yuksek kara parcalarindan degil,deniz ve okyanus tabanlarindan da cikarlar. Cunku deniz tabanlari da ustu suyla kaplanmis alcak kara parcalaridir. Ancak, okyanuslar cok derin olduklarindan tabanlarinda buyuk basinclar vardir. Bu yuksek basinc altindaki bolgelerden cikmak isteyen dogal gazlar, oradaki cok dusuk isinin da etkisiyle kati hale donusurler ve 'hidrat' denilen beyaz ve tebesirimsi bir madde haline gelirler. Cok derinlere dalabilen robot kameralarinin bu bolgedeki karbeyaz okyanus tabanini ve bazi gemi enkazlarini resimlemesinden sonra konuya su bilimsel aciklama getirilmistir: Bu bolge, Gulf Stream denilen sicak su akintisinin da gectigi yerdir.tabanin bazen isinmasi yuzunden, bu 'tebesir gazlar' erir ve sudan hafif olduklari icin yuzeye dogru yukselirler. O anda, tabandan yuzeye kadar bir bosluk (vakum-girdap) olusur ve okyanus adeta delinir. O sirada oradan gecen yuzer ne varsa, derin bir kuyuya duser gibi hizla okyanusun dibini boylar.Cunku, gazin kaldirma kuvveti gemileri tasiyacak guce sahip degildir. Gaz yukselmesi sona erince bosluk tekrar suyla dolar ve geriye hicbir iz kalmadan kocaman gemiler kilometrelerce derine gomulmus olurlar.Ucaklarin duserek kaybolmasi ise gene ayni sebeptendir. Yuzeye cikan dogal gazlar, havadan da hafif olduklari icin yukselmeye devam ederler. Bu kez vakum, bolgenin uzerindeki atmosferde olusur. Oradan tesadufen gecen bir
  ucak hemen irtifa kaybeder ve motorlari durur. Cunku, motorlardaki benzinin yanmasi icin oksijene ihtiyac vardir ve o boslukta hava olmadigi icin oksijen de olmaz. Boylece ucak da, hizla okyanus tabanini boylar. Meğer ki onca yıldır merak ettiğimiz Bermuda, sadece doğalgaz yüzünden böyle gizemli bir hal almış.

 • taylan özgür18.02.2007 - 20:54

  benim abimin ismidir taylan özgür.devrimciliği özgürlüğü çağrıştırıyor ilk olarak.68 ler kuşağı diye anılıyor bu gençler.aralarında faşizme kurban giden ilk fidandır.saygıyla anıyoruz.

 • polat alemdar05.02.2007 - 19:08

  yaw bir diziyi bu kadar ciddiye alan başka ülke var mıdır acaba? hayal ya bunların hepsi hayall.hem o gözlerine bittiğiniz adamın adı polat alemdar değil.necati şaşmazz.

 • Ferhat Göçer05.02.2007 - 17:02

  yastayım da neymişş..o herifin bi ahtapot şarkısı var ona bayılıyorum ben :) dola dola dola dola dola dola(ma yeter yaw) kollarını boynuma DOLA yar..Kaç tane DOLA var acaba çok merak ediyorum.şaka bir yana,ben haketmediğini düşündüğüm kişilerin şarkılarını internetten indiririm ama değerini bilsin kendisi,onun hem cd sini hem kasedini aldım.tüm yeni çıkanlarını da alcam.(gözleri çok hoş.)