Kültür Sanat Edebiyat Şiir

 • Rojhan Beken11.08.2006 - 19:05

  Rojhan Beken bir isim ve soy isim olarak ise bana;
  1. Anarşist Bir Kürt Rockçuyu anımsatıyor.Düşüncelerini ve anarşist karakterini tüm çekinceleri gözardı ederek müziğine aktaran bir Kürtçe Rock sanatçısı..

  2. Lawo albümü Kalan Müzik'ten çıkmış ve uzun süre gündem oluşturmuştu.(Eylül 2004) Türk tvlerinde ilk yayınlanan Kürtce klip damgasıyla yer almakla birlikte Avrupa Tvlerinde de klibi yayına girdi.Anahaber bültenlerinde ilk sıralarda gösterilerek geniş kitlelere tanıtıldı. Geleneksel sazları hiç kullanmayan tek Kürtce albüm olarak da konuşuldu yazıldı.

  3. 'Evîna Azadî (Özgürlüğün Aşkı) albümü ise Lorin Müzik'ten çıktı (Mayıs 2006) . bu albüm, Rojhan Beken anarşistliğini gösterecek tüm öğelere sahiptir. Bir başkaldırı manifestosuna benzetilen albüm aldığı ilk eleştirilerde, 'Müzik değil, propaganda' cümlesiyle karşılaştı. Rojhan beken de bu tanımlamadan hiç rahatsızlık duymadan yaptığı röportajda:' Zaten amacım müzik değil, Müzik çok da umrumda değil,.Söylemek istediklerim var ve bunun için sevdiğim rock müziğini kullanıyorum.Anadilimi yasaklayanlara kafa tutmak bana yetiyor' demişti.Buna rağmen Rojhan Beken albümleri maximum kaliteyle sunuluyor. Albüm kapak resmi ve iç resimlerde de Kürt başkaldırıları seçilmiş.


  4. Türkiye'de Çocuk haklarının ihlal edildiğini haykıran biri O. Mardinde 13 kurşunla öldürülen 12 yaşındaki Uğur için yaptığı şarkının yanısıra kartonet sayfalarına 'BM ÇOCUK HAKLARI SÖZLEŞMESİ ' de ekliyor ve ' Türkiye'nin bu maddeleri ihlal ettiğini göstermek istedim' diyor.

  5 .İnternet sitesinde de her türlü protestoya ve kınamaya rastlayabilirsiniz. Bazen içinde yaşadığı devleti protesto ediyor, bazen Hasankeyf konusunu, bazen albümünü çıkaran firma şirketini, hatta bazen de kendisini..Duyarlı kişiliği ve karakteriyle kendini sevdiren Rojhan Beken, rock müziğin kürtler arasında yaygınlaşmasını sağlayan Kürt sanatçıların en başındaki isim denilebilir.

  6. Tüm bu bilgileri yazarken www.rojhanbeken.com sitesinden faydalandım.

 • Rojhan Beken11.08.2006 - 18:46

  Rojhan kelimesi Güneş İmparatorluğu anlamına geliyor. Yani Güneşe hükmeden, Güneş üzerinde hükümranlık kuran... Bu kelimenin vurgusu eski Kürt dinlerinden Ezîdilerdeki güneşin kutsallığını gösterir. Rojhan ismi, Kürtçede son iki yıldır yaygın olarak çocuklara isim olarak seçilmeye başlandı. Bunun sebebi de Rojhan Beken isimli Kürt rockerin geniş kitlelerce sevilmesi ve değer görmesidir. Aslında kelime itibariyle bakıldığında ismin içinde Kürtce olan tek hece güneş anlamındaki Roj 'dur. Han hecesi ise Türkçedeki imparatorluk, sahip olma, hükümran olma anlamındadır. Rojhan, Kürtçe'deki güneş ve Türkçe'deki Hükümran anlamlarından oluşuyor. Beken kelimesi ise Türkçe Ve Türkmence Dilinde 'Çok güçlü ve cesur ' anlamlarına geliyor. Böylece belki de farkında olmadan müthiş bir ifade sergiliyor bu isim ve soy ismi: ROJHAN BEKEN= Çok güçlü ve cesur Güneş imparatorluğu