Kültür Sanat Edebiyat Şiir

  • ORDU PERŞEMBE EFİRLİ KÖYÜ11.11.2011 - 01:17

    Efirli Köyü adı üstünde hafif rüzgarlı anlamına gelen bir sözcükten adını almaktadır. Cumhuriyet'in başlangıcımnda Koç Boynuzu güzergahında ki bölümün adı sonraları Akçova Irmağıyla ilişkili tüm taban araziyide kapsayacak şekilde genişlemişsede Cumhuriyetin başlangıcında ki adı bu taban arazinin Perşembe'dir. Sonraları Perşembe adının tarihi adı Vona olan yerleşkeye verilmesiyle Efirli adı sahili de kapsamıştır. Taban arazinin-Cumhuriyet'in ilk yıllarıda dahil uzun süre sahipleri - Perşembe ağaları olarak anılmıştır. Osmanlı'nın yerleştirdiği bu Türk kökenli mülk sahiplerinin bugün çok mülkü kalmamış olsa da (Osmanlının son döneminde bazı Gürcü ileri gelenlerine de burada mülk verilsede) bu Efirli tarihinin önemli bir kavşağıdır.
    Ayrıca Efirli köyünde Hatipoğlu ailesi de nüfuslu aillere arasında olmasına karşın Kaptanlar, Karadenizler gibi ailelerde bulunmaktadır.

  • ORDU PERŞEMBE EFİRLİ KÖYÜ11.11.2011 - 00:51

    Ordu-Perşembe-Efirli Köyü ile ilgili bilgilerde eksiklik bulunmaktadır. Efirli Köyü, Akçova Mahallesi Efirli köyünün en kalabalık mahallerinden biridir. Başlıca soyadlarına göre sayılan aileler arasında nüfuslu aile olan Hatipoğlu ailesinin belirtilmemesi eksikliktir.
    Efirli Köyü, bugün köy statüsünde olmasına karşın, kentsel kimliği daha fazla ağırlık kazanmaktadır. Özellikle her iki (eski ve yeni) Karadeniz Sahil Yoluna cepheli olan Efirli, artan nüfusuna karşın yeterince mahalli idarelerden yeterince destek alamadığı gözlenmektedir.Tüm bunklara karşın iyi planlamayla yapılaşma oranına, uzun kumsalının ve Akçova Irmağı'nın temizliğine özen gösterilirse, Ordu'nun geleceği en parlak beldesi olacağı açıktır.