Kültür Sanat Edebiyat Şiir

 • dost25.12.2005 - 19:55

  Dost ve arkadaşlarını aziz tutup onlara ikramda bulunan kimse, düşmanlarına karşı bir sürü müdafaacı ve kendine arka çıkacak kimseler kazanmış olur.

  İnsanın sadık arkadaşa ihtiyacı, diğer zarurî ihtiyaçlarından daha ehemmiyetsiz ve geri değildir. Dost ve ahbapları itibarıyla huzur ve emniyet içinde bulunan bir fert, başka birçok hususta da da güvene ermiş sayılır.

  Akıllı bir insan, çevresiyle münasebetleri bozulduğunda, onlarla arasındaki hoşnutsuzluğu çarçabuk giderip, dostluğunu yenilemesini bilen insandır. Bundan daha akıllısı da, titizlik gösterip, dostlarıyla hiçbir zaman uyumsuzluğa düşmeyen kimsedir.

  Gizli düşmanlar olduğu gibi, gizli dostlar da vardır. Dostun gizlisi, kendini anlatmayı dalkavukluk sayar. O halde, düşmanları tanımada gayret gösterildiği gibi, dost arama da ihmal edilmemelidir. Zira aranmadan bulunan dostlar, umulduğu kadar emniyetli olamayabilirler.

  Bir insanın dostlarına karşı sadakati, onların acılarını vicdanında duyup, lezzetlerini, kendi lezzetleri gibi bildiği ölçüdedir. Dostlarının ağlamasıyla ağlayamayan, onların gülmesiyle gülemeyen dost, vefâlı dost sayılamaz.

  Hakikî dost, düşebileceği yerlerde dostunu kollayandır; her işinde ona baş sallayan değil...

  Çevresiyle sık sık çekişip münâzaa edenlerin dostları da az olur. Dostlarının hem çok, hem de vefâlı olmasını arzu eden kimse, onlarla gereksiz münakaşalardan kat’iyen kaçınmalıdır.

  Sen kendini aziz tutarsan, başkaları da aziz bilir!

  Dostluk, her şeyden evvel bir gönül işidir. Onun riya ve aldatmacalarla elde edileceğini sananlar hep aldanmışlardır. Böylelerinin çevresinde, tabasbus ve yaltaklanmaya aldanmış üç-beş safderûn kimse muvakkaten bir araya gelse de, bunların, dostluklarını uzun süre devam ettireceklerine kat’iyen ihtimal

  M.F.GÜLEN

 • yaşamın gayesi26.11.2005 - 10:34

  KENDİ KENDİME BU SORUYU SORDUM KAÇ KEZ ACABA NEDEN YAŞIYORUM DİYE DEFALARCA FARKLI SAPLANTILARA SAPLANDIM ÇOK KEZ NEDEN YAŞADIĞIMI ARARKEN KENDİMİ FARKLI YERLERDE FARKLI ORTAMLARAD ARADIM.KADERİN BİR CİLVESİMİYDİ YOKSA BAŞKA BİŞEY.NASİP.DOĞRU YOLU ARARKEN YANLIŞ YOLDA OLDUM YANLIŞA SÜRÜKLENİRKENDE İLGİNÇDİRKİ KENDİMİ DOĞRULARIN İÇİNDE BULDUM.DEMEKKİ DORULARIN FARKINA VARABİLMEK İÇN ÖNCE YANLIŞLARI GÖRMEK GEREKİYORMUŞ ONU ÖĞRENDİM EN AZINDAN.HEP SANATÇI OLMAYI YEĞLEDİM.BU YÜZDEN İSTEDİĞİM ÜNİVERSİTE VE BÖLÜMDE DEĞİLİM YA.HAYALLERİMİN PEŞİNDEN KOŞARKEN BAZI DEĞERLERİMİ YİTİRDİM.BİŞEYİ İSTİYORSAN PEŞİNDE KOŞMALISIN AMA ELİNDEKİLERLEDE YETİNMEYİ BİLMELİSİN KANAAT ETMELİSİN.YOKSA ARADIĞINA ULAŞAMAZSIN BİDE BAKMIŞSINKİ SEN ARARKEN ELİNDEKİLERDE UÇUP GİTMİŞ.ÖMÜRDE BÖYLE.KOŞUŞTURMA İÇİNDE GEÇİYOR AMA BİRDE BAKMIŞIZKİ AZRAİL KAPIMIZA DAYANMIŞ.BAŞLARIZ HEMEN PAZARLIK ETMEYE NE OLUR BİRAZ DAHA KALAYIMDA İŞLERİMİ TAMAMLAYAYIM.YADA TAMAMLADIĞIM İŞLERİN SEFASIINI SÜREYİM.AMA KİMİMİZİN HALA BİLMEDİĞİ BİR ŞEY VAR ODA AZRAİL İLE PAZARLIK OLMAZ ÇÜNKÜ O EMİR MELAKESİ EMRİNE SADIKTIR.VE İŞİNİ TAMAMLAYACAKTIR.ONUN İÇİN ONUN İŞİNİ TAMAMLADIĞI ZAMANDA BİZ NE KADAR TAMAMIZ YADA BEN TAMAMIM DİYEBİLMELİYİZ.ONUN İÇİN YAŞAMIMIZIN GAYESİNİ BİLMEMİZ LAZIM.BUNU BİLELİMKİ AZRAİL İLE KARŞILAŞTIĞIMIZDA TAMAM AZRAİL GİDEBİLİRİZ BEN HAZIRIM DİYEBİLMELİYİZ.