Kültür Sanat Edebiyat Şiir

 • takva25.10.2005 - 17:35

  Esselam tüm inananlara
  TAKVA bence kulluk bilincini kalbe ve beyne yerleştirmektir. Yani NE olduğunu kimin KULU olduğunu İBADET edeceğinin daha önce YARATILMIŞ hiçbir varlığa benzemediğini, ve Kur'an'ın tabiriyle bilenler hatırlar Yasin suresi 23 numaralı ayetindede zikredildiği üzere (hani kavmi tarafından linç edilen Peygamber'inde (s.a.v.) HABİBİ NECCAR olarak açıkladığı kişi bize ne kadar güzel bir örnek) 'Hiç ben O'ndan başka ilâhlar edinir miyim? Eğer O Rahman, bana bir zarar dileyecek olsa, onların şefaati benden yana hiçbir şeye yaramaz ve onlar beni kurtaramazlar.' diyerek yardımın başkasından alınamayacağını bizlere aktardığı.BİZE bir örnek olarak Hz.Ömer'in takva anlayışı Hz.Ömer'e sormuşlar;
  - Ey Ömer TAKVA nedir?
  Onun cevabı ise;
  - TAKVA: Dİkenli bir tarlada çıplak ayaklı bir adamın yürümesidir ki ayağına diken batmaması için atacağı her adımı önceden muhasebe eder.
  Allah ondan ve onun gibilerden razı olsun ve bizleride onlar gibi olan ve onlar gibi olanlarla beraber kılsın. AMİN.
  Son olarak bir hadis: Ebu Hureyre'den rivayet edildiği üzere;
  Birgün Ebu Hureyre ile Peygamber (s.a.v.) konuşurlarken Ebu Hureyre ağlamaya başlamış ve demişki;
  - Ey Allah'ın rasulü (s.a.v.) bu dünyada seni bir an göremeyince dayanamıyoruz biz diğer alemde yani Ahirette ne yapacağız? Sen Allah'ın Peygamber'isin (s.a.v.) biz senin makamına nasıl çıkıp seninle orada görüşeceğiz? demiş.
  Rasulullah ise ona;
  - Ya EbaHirr sen üzülme inşaallah sen ve ben ahirettede birlikte olacağız. Çünkü 'KİŞİ SEVDİĞİ İLE BERABERDİR'.
  Rabbim bizide Peygamberl'e (s.a.v.) birlikte olanlarla beraber kılsın AMİN.