Kültür Sanat Edebiyat Şiir

Ümraniye Belediyesi Şiir Yarışması
 • türkiye bayrağı10.01.2010 - 18:38

  Şimdi öncelikle sorunun değiştirilmesi konusunda konuya yorum yapan diğer arkadaşlara yürekten katılıyorum. Kelime oyunları yapmayın. Sayın yetkililerimiz arkadaşı sizlerde uyarın soruyu değiştirsin. ' Bayrağımız size ne anlatıyor' dense daha makbul olur hemde ziyadesi ile. ' NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE.'

 • şeyh edebali10.11.2009 - 20:55

  Şeyh Edebalı memleketimin en güzel yerinde tüm ihtişamı ile hala ayakta durmaktadır. Çok kereler ziyaret etme fırsatı buldum ve gidipte görmeden gitmeyin. İnanın pişman olmayacaksınız hatta bugüne kadar neden görmeye gelmediğiniz için kızacaksınız kendinize. gelelim Şeyh Edebali'nin kim olduğuna:
  1206 yılında Horasan’ın Merv şehrinde doğmuştur. Gençliğinde Anadolu’ya göç ederek önce Karaman ve daha sonra da Eskişehir’e yerleşmiştir. Karaman ve Şam’da öğrenim görmüştür. İslâmî ilimlerde geniş bir ünü vardır.

  Osman Gazi Şeyh Edebalı dergahında kaldığı bir gece rüyasında şeyhin koynundan çıkan bir ayın kendi koynuna girdiğini ve göbeğinden çıkan ulu bir ağacın bütün cihanı sardığını görür. Şeyh Edebalı bu rüyayı, Osman Gazi’nin büyük bir devletin kurucusu olacağı şeklinde yorumlar. Bu yorumdan sonra kızı Bala Hatun’u Osman Gazi’ye verdiği söylenir.

  Şeyh Edebalı, Osmanlı Devleti’nin siyasi, idari ve hukuki düzeninin temellerini atmıştı. Ahiliğin temel kurallarını uygulamış ve Kayı Aşireti’nin yerleşik düzene geçmesinde büyük rol oynamıştı. Bu bakımdan Osmanlı Devleti’nin manevi kurucusu sayılır.

  1326 yılında ve 120 yaşında vefat eden Şeyh Edebalı’nın türbesi Orhan Gazi tarafından yaptırılmıştır.

  Damadı Osman Gazi’nin Bey olması üzerine verdiği nasihati çok ünlüdür. Sözlerinden bugün bile derin anlamlar çıkarmak mümkündür:

  Ey oğul
  Bundan sonra öfke bize, uysallık sana
  Güceniklik bize, gönül almak sana
  Suçlamak bize, katlanmak sana
  Acizlik bize, yanılgı bize, hoş görmek sana
  Geçimsizlikler, çatışmalar, anlaşmazlıklar bize, adalet sana
  Kötü göz, şom ağız, haksız yorum bize, bağışlama sana
  Ey oğul
  Bundan sonra bölmek bize, bütünlemek sana
  Üşengeçlik bize, uyarmak, gayretlendirmek, şekillendirmek sana
  Ey oğul
  Sabretmesini bil, vaktinden önce çiçek açmaz
  İnsanı yaşat ki, Devlet yaşasın

  Ey oğul
  Yükün ağır, işin çetin, gücün kıla bağlı
  Allah (C.C.) yardımcın olsun.