Kültür Sanat Edebiyat Şiir

 • Onur Akay29.03.2010 - 13:04

  şair

 • Onur Akay29.03.2010 - 13:03

  Türk Musıkisinde birçok Nazariyatcının kabul ettiği Müstearlı'nikriz,Müstearlı'hicaz,Zirgüle li'pençgah isimlerini verdiği 3 bileşik makamı bulmuş,terkib etmiştir ve konservatuarlar için ders kitabı olarak yazdığı ' Türk Musıkisi'nde Makamların Oluşması ve Seyir Tekniği' isimli kitabında bestelediği örnek eserleriyle tanıtmıştır.
  Öğrencilik yıllarında Müzik hocalığına başlayan, ayrıca İstanbul Maltepe Kız Meslek Lisesi'nde diksiyon, güzel Türkçe konuşma hocalığı yapan, hocalarının tanımı ile Türk Sanat Müziği'ne 18 yaşında gelen en geniş, açık ve derin performansa sahip en büyük ve nadir seslerden biri olan Onur AKAY, Şef Rıza RİT yönetimindeki İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Türk Musikisi İcra Heyeti'nde iki yıl stajyer sanatçı olarak görev yapmıştır. Ayrıca Etiler Huzur Evi TSM Korosunu bir sezon çalıştırmış ve Semahat Özdenses'in misafir sanatçı olarak katılımıyla verilen konserin şefliğini yapmıştır.
  Şiirleri Semahat ÖZDENSES,Necdet Varol,Erol Sayan,Sadun Aksüt,Teoman Önadlı,Turhan Taşan,Erdinç Çelikkol,Suat Sayın,İsmet Nedim,Necdet Tokatlıoğlu,Rüştü Eriç,Amir Ateş, Gündoğdu DURAN, Zeynettin MARAŞ,Osman Babuşçu,İlgün Soysev gibi Türk Musikisi'nin büyük bestekârları tarafından bestelenmiştir... Üç şiiri Türk Pop Müziğinin öncülerinden ve büyük isimlerinden biri olan Erol BÜYÜKBURÇ tarafından bestelenmiştir. Bestelerinde ise Zeki MÜREN, Mediha Şen SANCAKOĞLU, Turgut YARKENT, Halil SOYUER, Güzide Gülpınar TARANOĞLU, Sadık ATAY, Cemal SAFİ, Mustafa SEVİLEN,Yalçın BENLİCAN,Hakkı YALÇIN gibi büyük isimlerle çalışmıştır.
  Onur AKAY, 'Bu Gece Kalıyorum' adlı piyasaya çıkan ilk kaseti ile Türk Sanat Müziği'nin 'PRENSİ' unvanını aldı. Aynı kaset daha sonra 'İstanbul Ağlıyor' ismi ile tekrar piyasaya çıkarılmıştır.Ayrıca ATV ekranlarındaki 'Mahallenin Muhtarları' ve Star ekranlarında 'Şöhretler Kebapçısı' isimli dizilerde rol almıştır.Şiirlerini 'Şiirleriyle Onur Akay',bestelerini 'Besteleriyle Onur Akay' hayatının tüm ayrıntılarını ve Musıkinin büyük isimleriyle olan anılarını 'ŞÖHRET BASAMAKLARI' adlı kitaplarında ve köşe yazarlığı yaptığı 'ANA' Kültür Sanat Dergisi'ndeki hazırladığı 'Onur AKAY' ile Muhabbet Bağı' isimli köşenin ŞÖHRET BASAMAKLARI bölümünde bulabilirsiniz...