Kültür Sanat Edebiyat Şiir

romatoid artrit sizce ne demek, romatoid artrit size neyi çağrıştırıyor?

romatoid artrit terimi Nerminözdemir tarafından 15.01.2006 tarihinde eklendi

 • Şinasi Akay
  Şinasi Akay 18.03.2014 - 16:10

  İltihaplı Eklem Romatizması.

 • Ceren Avcı
  Ceren Avcı 08.08.2010 - 12:04

  Romatoid artrit nedir ve Dermomed
  Romatoid artrit (RA) eklemlerde ağrı, tutukluk, şişlik ve fonksiyon kaybı yapan bir hastalıktır. Hastalık eklemlerin yanı sıra kemiklerde, akciğerlerde, deride, kalpte, kan damarları, vücudun birçok organında da bozukluğa yol açabilir. Kansızlık en sık rastlanan sistemik belirtisidir. Hastalık her yaş ve cinste görülmekle birlikte 20-45 yaş arası kadınlarda daha sık görülür. Hastalık kadınlarda erkeklere göre 3 kat daha sık görülür ve daha ağır seyreder. Elli yaşından sonra her iki cinste eşit görülür. Çocuklarda görülen RA’in özellikleri erişkin yaşta görülen RA’den daha farklıdır.
  Romatizmal hastalıkların kronik dönemlerinde kronik bel ağrılarında, kas iltihabı, adale romatizması, eklem kireçlenmesi, yumuşak doku hastalıklarında ve tendinit gibi omuz dirsekte oluşan eklem rahatsızlıklardan tamamlayıcı tedavi olarak kullanılacak niteliktedir
  Dermomed krem sağlık bakanlığı izinli olup tamamlayıcı tedavi edici özellikte olan tek üründür.
  Bu gibi ürünlerin ambalajında ruhsat numarası izin numarası paketleme izinlerine mutlaka bakılması gerekir.
  Dermomed kremin uygulanması çok basit hasta olunan bölgeye paket uygulama yapılarak Dermomed krem en az 1 mm sürülerek bir streç filmle sarılarak en az 15 dakika beklenilir daha sonra ılık su ile uygulanan bölge yıkanır.
  Dermomed kremin yanında hediye olarak verilen rahatlatıcı masaj kremi uygulanacak bölgeye sıkılarak masaj yaparak iyice yedirilir daha sonra Dermomed krem hastalıklı bölgeye uygulanır.
  Dermomed krem tamamen doğal bir madde olup içerisine aroma maddesi hiçbir katkı maddesi katılmamıştır.
  Dermomed krem içeriği organik ve biyolojik madde olup ülkemizde ve dünyada bilim insanlarının bilimsel yayınlarına konu olmuş sağlık amaçlı kullanımı uygunluk raporu alınmış bir üründür.
  Dermomed krem nöroloji ortopedi ve fizik tedavi uzmanları tarafında önerilmektedir ve bu uzmanlıklar tarafında kullanılmaktadır.
  Dermomed krem tüm izin ruhsat paketleme işlemleri kanunlar çerçevesinde piyasaya arzı yapılmış olup tüm analiz raporlarını almayı hak kazanmıştır.
  7 den yetmişe

 • Selin Sonsuz
  Selin Sonsuz 22.02.2006 - 13:20

  en yaygın romatizmal hastalıktır
  daha çok kadınlarda görülür..
  sebebi tam olarak açıklanamamış olmasına rağmen hastalığın genetik faktörlerle alakalı olarak otoimmün(vücudun kendi dokularına karşı çıkması) olaylar suçlanmaktadır..
  tipik belirtileri, sabah sertliği ve el parmaklarında, genelde simetrik oluşan ağrılardır. devamında eklemler deforme olabilir.
  nadiren diğer organlara da sıçrayabilir...