Kültür Sanat Edebiyat Şiir

porselen sizce ne demek, porselen size neyi çağrıştırıyor?

porselen terimi Gamze Temel tarafından 18.03.2005 tarihinde eklendi

 • Ahmet Fatih Gürbüz
  Ahmet Fatih Gürbüz 14.10.2006 - 16:54

  Porselen; tümü killi topraktan yapılmış veya daha açık bir deyimle kil ihtiva eden ham maddelerden üretilmiş ürünlerin oluşturduğu büyük seramik grubunun bir elemanıdır.
  Seramik grubunun ilk ve en ilkel ürünü; balçık tuğla veya kerpiç tuğladır. Bu aşamada söz konusu olan basit, kaba seramiktir daha sonra ise üretim aşamaları sıralamasına göre sırasıyla toprak çanak çömlekler, majorka çinisi (elvan çini) ,fayans, taş eşya,taştan oyma kap, seramik gelmekte ve porselenle grup en üstün ve en mükemmel formuna ulaşmış olmaktadır.
  Birleşik bir bütün gibi görünmesine rağmen iç yapısında bileşik bir gövde oluşturması nedeniyle ' porselen 'deyiminin kesin bilimsel bir tanımını yapmak zordur. En iyisi porseleni iki kısımdan Bisküvi (Gövde) ve sır - oluşan bir kitle olarak tanımlanmaktır.
  Porselenin sırrı bileşimi açısından cama benzemektedir. Gövde veya pişirilmiş şekliyle daha anlamlı bir deyim olarak bisküvi yaklaşık % 70 - 80 oranlarında içine başka kristaller eklenmiş olan camdan oluşmaktadır. Sözü edilen cam benzeri hamuru, aynı zamanda porselenin transparan (ışık geçirgenlik) olmasınında nedeni olmaktadır.Zaten porseleni seramik veya toprak eşyalardan ayıran da bu ışık geçirgenlik özelliğidir.
  Bisküvi şekillendirilmiş, kurutulmuş veya pişirilmiş, ancak henüz sırlanmamış seramik ürünlere verilen addır. Bitmiş üründeki çeşitli maddeler, cam ve camla birleştirilmiş diğer kristaller, ancak pişirilmekle birleşmektedir.

 • Nihan Aydın
  Nihan Aydın 02.05.2006 - 20:57

  diş.
  bir gün ihtiyacım olmaz işllh

 • Sezgin Yeşiltaş
  Sezgin Yeşiltaş 19.03.2005 - 12:08

  Yüksek sıcaklıklarda pişirilerek camsı pürüzsüz sert parlak yüzey kazandırılmış çamur.