Kültür Sanat Edebiyat Şiir

Pangram Haiku sizce ne demek, Pangram Haiku size neyi çağrıştırıyor?

Pangram Haiku terimi Osman Akçay tarafından tarihinde eklendi

 • Osman Akçay
  Osman Akçay

  Pangram, bir alfabedeki tüm harflerin en az bir kez kullanılmak suretiyle yapılan anlamlı cümlelerdir. Harf sayısı ne kadar az olursa cümle o ölçüde başarılı sayılır. Pangram cümleler ile yazılan şiirlere ise 'pangram şiir' denir. Haiku ise 5-7-5 hece ölçüsünde yani toplam 17 heceli üç dize olarak yazılan aslı Japon edebiyatına dayalı bir şiir türüdür. Pangram haiku terimini ortaya atarak, buraya bu terimi ekleyip pangram haikunun da ilk çalışmasını yapıp buraya ekledim.

  Pangram haiku, adeta işkence gibi bir çalışmayı gerektirir. Kişiyi, matematik hesaplamayı ve edebiyatı birlikte kullanmaya zorlar. Pangram bir cümle kurmak çok zor bir çalışma iken bir de bu cümlenin şiir haline getirilmesi, şiirin bir haikuya dönüştürülmesi, yani şiirde tamı tamına 17 hece olmasının sağlanması, 1. dizede 5 hece, 2. dizede 7 hece ve 3. dizede 5 hece kullanma zorunluluğu olması ve ortaya çıkan eserin şiirsel bir estetik taşıması gerekir.

  ‘Feci açgöz, prestije bağımlı ve öyküde hoştun.’ cümlesi tarafımca oluşturulmuş pangram bir cümledir. Bu cümlede alfabemizdeki 29 harf en az bir kere kullanılmıştır. Kullanılan toplam harf sayısı ise 38’dir.

  Bu cümleyle 5-7-5 ölçüsünde haiku tarzında bir şiir kaleme aldım. Bu şiirin Türk edebiyatının ilk pangram şiiri ve ilk pangram haikusu olduğunu tahmin ediyorum. Daha önce yazılmış bir şiir varsa paylaşılırsa bundan da memnun olurum.

  PANGRAM

  Ve feci açgöz
  Prestije bağımlı
  Öyküde hoştun