Kültür Sanat Edebiyat Şiir

öngörü sizce ne demek, öngörü size neyi çağrıştırıyor?

öngörü terimi Ayça tarafından 29.09.2005 tarihinde eklendi

 • Metin Bedir
  Metin Bedir 29.09.2011 - 02:59

  bugün müthiş bi öngörüde bulunacağım size. güney kıbrıs rum kesimi mısırla kıbrıs arasındaki bölgede mısırla karşılıklı yaptığı annaşmalara dayanarak doğal gaz ve petrol aramalarına başladı afrodit denilen bölgedede sondaj çalışmalarına israilin desteği ile başladılar bizde savaş gemilerimizi ve araştırma gemisi yolladık savaş çığlıkları atıyoruz ve rest çekiyoruz. bakın bu krizin sonunda neler olacak kıbrıs rum kesimiyle masaya oturacağız ve kıbrısın tamamının çevresinde çıkan çıkacak petrol ve doğalgazlar ortaktır diye bi anlaşma imzalıcaz . ama işin aslı iskendurun körfeziyle kıbrıs arasındaki dünyadaki en büyük doğalgaz rezervinden biri olan bölgeye rumları ortak edeceğiz.peki ben böyle bi öngörüyü neye dayanarak yapıyorum kısacası nerden cıkartıyorum bunları .
  bir bundan yaklaşık on yıl önce türk petrolleri ve amarikalı bi ortakla birlikte bi ingiliz araştırma şirketine doğalgaz araştırması yaptırıyorlar iskendurun körfezi bölgesinde.araştırmanın resmi sonuçlarını bilmiyorum ama araştırma yapan geminin kaptanının söyledikleri aynen şöyle iskendurun körfezi bölgesinde öyle müthiş doğal gaz yatakları tespit ettik ki burdan çıkacak doğalgaz türkiyeyi sıçratır bi zamanlar hollandada bulunan büyük doğalgaz yataklarından bile daha büyük bi rezerv demiştir.
  iki sanıyorum üç dört yıl önce kuzeykıbrıs türk cumhurıyeti ile güney kıbrıs rum kesimin arasındaki müzakerelerde rum tarafı herzaman sınır bölgelerinden toprak talep ederken son müzakerede iskandurun körfezine en yakın güney kesimine en uzak bölgeden toprak talep etmiştir o zamanlar kimse buna bi anlam verememişti. kıbrısın güneyindesin ama kuzeyden iskendurun körfezinine yakın yerden toprak talep ediyorsun o günlerde gazeteler harita üzerinde vermişlerdi rumların istediği bölgeyi.
  üç kuzey kıbrıs türk devletinin cumhurbaşkanı başbakana siştem ediyor türkiyeyle petrol ve doğalgaz arama anlaşması imzaladık ama nasıl bi anlaşma imzaladık hala anlamadım diyor. sitem ediyor.
  ve benim öngörüm rumlar mısırla kıbrıs arasında doğalgaz aramalarını bizi sıkıştırmak kıbrısın tamamının çevresindeki rezevlere ortak olmak için yapıyorlar. gerilimi tırmandıracaklar sonra araya birileri girecek ara bulucu olacak ve kıbrıs rum kesimi iskendurun körfeziyle kıbrıs arasında bulunan doğal gaz rezervlerinde pay sahibi olucak. ihşallah yanılıyorumdur.

 • Metin Bedir
  Metin Bedir 17.08.2011 - 01:48

  öngörü bilginin yorumlanması ile yapılır.bu yıl kirazın hiç ucuzlamıyacağını domatesinde temmuzda pahalı ağustos sonlarından itibarende ucuzlayacağı öngörüsünde bulunmuştum.sanıyorum iki öngörümde tutacak.peki niye böyle düşünmüştüm.kiraz çiçek açtığında eğer çok yağmur yağarsa kiraz çiçekleri meyve tutmaz çoğu iğler dökülür. kiraz az olur ve piyasadaki arz talep dengesi bozulur diye düşünmüştüm dometezse daha karışık yorum lar gerektiriyor domatesin bol ve ya kıt olması buna bağlı olarakda pahalı veya ucuz olması hem doğa hemde insan foktörüyle birlikte düşünmek gerekiyor.bu yıl domates için iklim şartları iyiyiydi ama insan foktörü belirleyi ci oldu. geçen yıl çok uçuk rakkamlara domates satan köylü bu yıl daha fazla dikti geçen yıl domates dikmeyip te başka ürünlere kayan köylüde domates dikmeye meyletti etmeside gerekirdi çünkü biz insanlar acıdan kaçınır zevke meylederiz. ve kısaca domates dikimi fazla olmalıydı ve sanıyorum olduda buda domatesde bolluğu ve ürünün ucuzlamasını bertaberinde getirdi.peki niye temmuzda pahalı olmalıydıda ağustos sonlarından itibaren ucuz olacaktı marmara ve eğenin bi kısmında ilk turfanda dikimleri nisan ayı içinde yapılırdı ama bu yıl mayıs sonlarına doğru dikile bildi yağışlardan toprak tavlanmadı dikimde gecikti. ilk ve otta turfanda dikimlerinin hepsi aynı zamanda yapıldı ve iki hasadda birlikte yapılıyor şu an.üç aylık zaman bandına dağılması gereken ürün bir buçuk aylık bi zaman bandında satılmak zorunda boluk ta bu zaman diliminde ucuzlukta yani ağustos sonları.bu öngörüler maddesel dünyanın öngörüleri yani bilgiye dayalı öngörüler. birde sıfatların yorumlanması üzerinden öngörü yapıla bileceğini düşünüyorum.

 • Umut Kaya
  Umut Kaya 02.07.2006 - 01:51

  bir seyi önceden tahmin etme,yada bir seyi önceden bilme, söyleme

 • Murat Faust
  Murat Faust 16.02.2006 - 13:07

  Öngörüşsüz bir kafa bir çıkış göremediğinde sonunun geldiğini düşünür hemen.