Kültür Sanat Edebiyat Şiir

miyop sizce ne demek, miyop size neyi çağrıştırıyor?

miyop terimi Melike Toros tarafından 20.05.2004 tarihinde eklendi

 • Şükûfe Nihâl
  Şükûfe Nihâl 23.06.2013 - 01:00

  gözlük ya da lens kullanmayan miyopları sevmiyorum. şuursuzca insanın özel alanını ihlal ediyor kimileri. ya görmez görmez uzakta kalın ya da gözlük, lens filan takın. hiç olmadı gözlerinizi kısın ve yarım kol mesafesini koruyun. hadi onu da yapmadınız bari sarımsak yemeyin.

 • Hatice Yavuzdurmaz
  Hatice Yavuzdurmaz 27.01.2006 - 15:00

  6 ay hiçbişi takmayıp kör kör gezince numarası düşüyor.. :)

 • Gülçin Yilmaz
  Gülçin Yilmaz 16.11.2005 - 12:53

  uzağı göremeyen kişilere denir.

  misal:

  kudus-gelen otobüs kaç numara anneçim?
  anne-he he! göremiyor musun :))
  kudus-:(
  anne- :))) 23 :)))
  kudus-:'(böhü...

 • Selin Sonsuz
  Selin Sonsuz 08.06.2005 - 23:59

  açık net ve kısa özetlemek gerekirse....

  miyopide kişi yakını görür....

 • Arthas
  Arthas 07.06.2004 - 19:54

  Cisimlerden gelen görüntünün görme noktasının tam üstünde kesişmesi gereken, daha çok göz küresinin boyunun normalden uzun olmasına bağlı olarak görüntünün görme noktasının önünde oluşmasıdır. Buna bağlı olarak retinada bulunan hücreler görüntüyü tam olarak algılayamaz ve beyne bulanık bir imaj gönderir ve net görme oluşmaz. Göz küresinin her 1 mm lik artı -3 dioptrilik miyopa sebep olur. Gözün boyunun uzaması vücut gelişiminin tamamlandığı 18 yaşına kadar devam edebilir. Göz boyunu belirleyen en önemli etmen aynı vücudun ciğer organlarının şeklinde belirlenmesindeki en büyük etmen olan genetik (Irsi) özelliklerdir.
  Miyop kişilerde nesneler uzaklaştıkça görüntü netliği bozulur. Bu bozukluğun düzeltilmesinde ilk adım kalın kenarlı eksi numaralı mercekleri gözün önüne yerleştirerek görüntüyü optik olarak tekrar görme noktası üzerine taşımaktır.  Bu sayede görüntü görme noktası üzerine düşer ve net bir görüntü oluşur. Ancak bu mercekler görüntüleri küçültür. (Her dioptri için %2) ve fıçı şeklinde distorsiyona neden olurlar. Bu yüzden iki göz arasında 2 dioptriden fazla numara farkı olduğunda gözlük sebebiyle iki gözün retinasına yansıyan görüntüler arasında fazla miktarda büyüklük farkı oluşur ve beyin bunu tolere edemeyeceğinden baş ağrısı oluşur.


  Ayrıca “-” değerli gözlük mercekleri gözlerin içe doğru dönmesinin gerektiren okuma ya da yakına bakış anında tabanı içeride prizmalar gibi davranırlar. Yüksek miyoplarda kalın kenarlı mercekler estetik olarak da rahatsızlık verebilir.