Kültür Sanat Edebiyat Şiir

medyen sizce ne demek, medyen size neyi çağrıştırıyor?

medyen terimi Nerminözdemir tarafından 11.05.2006 tarihinde eklendi

 • Birgül
  Birgül 12.05.2006 - 19:18

  Kur'ân-ı Kerim'de Hz. Şuayb (a.s) 'in kavmini tevhide davet ettiği yer olarak adı geçen şehir.

  Kur'ân-ı Kerim'de Medyen kelimesi on kere geçer. Yüce Allah Medyen halkına kardeşleri Şuaybı gönderdiği (el-A'râf, 7/85; Hûd 11/84; el-Ankebût, 29/36) . Hz. Şuayb onlara Allah'a kulluk etmeleri,ahirete inanmaları ve bozgunculuk yapmamaları (el-Ankebût, 29/36) , ölçüye-tartıya dikkat etmeleri, inananları yoldan çıkarmamaları, helâl kâra kanaat etmelerini bildirdi. Kavminin ileri gelenleri ona, daha önce yumuşak huylu ve akıllı bir insan iken kendilerini niçin babalarının taptığı şeylerden vazgeçirmeye çalışıp mallarına diledikleri gibi tasarruftan alıkoymak istediğini sordular. Hz. Şuayb, kendisinin Rabbi tarafından görevlendirildiğini, onlara teklif ettiği şeyleri, kendisinin de yapmadığını, böylelikle onların hallerini düzeltmeye çalıştığını ifade etti. Medyen halkı, bu söylediklerini anlayamadıklarını ileri sürüp küçümser sözler sarfederek onu tehdit ettiler, onun kendilerinden bir üstünlüğü bulunmadığını ileri sürdüler. Hz. Şuayb onlara; 'Allah'tan daha mı üstünsünüz ki onu unuttunuz' deyip onları Rabbine havale etti ve başlarına gelecek FELAKETi beklemelerini de ilave etti. Bunun üzerine onu ve inananları ya şehri terketmeleri veya dinlerine dönmeleri yolunda uyardılar. İnananlar bunlara kulak asmadılar. 'Rabbimiz gerçeği açığa çıkarır' diye beklediler. İnanmayanlar, onlara eğer Şuayb'e uyarlarsa ziyana uğrayacaklarını söylediklerinde o KORKUNÇ SES ve SARSINTI geldi. Medyenliler sanki yurtlarında hiç oturmamış gibi oldular, diz üstü çökekaldılar. Hz. Şuayb ve INANANLAR yüce Allah'ın rahmetiyle kurtuldular (el-A'râf, 7/85,93; Hud, 11/84-95) . Hz. Şuayb, 'Ey kavmim dedi ben size Rabbi'min gönderdiği gerçekleri duyurdum ve size öğüt verdim' (el-A'râf, 7/93) .

  Hz. Şuayb, onları Nuh, Salih ve Lût kavimlerinin başına gelenlerle uyardıysa da Medyen halkı dinlemedi (Hûd, 11/89) . Peygamberleri açık deliller getirdiği halde Âd ve Semûd kavimleri, Nuh, İbrahim ve Lût kavimlerinin başına gelenler Medyen halkını da yakalamış, şehirleri başları üstünde ters dönmüştür.

 • Mâi Eflatun
  Mâi Eflatun 12.05.2006 - 12:57

  Arabistan'da bir yer adı..peygamberleri sinesinde barındırmış topraklardandır..Şuayb (a.s.) bu topraklardaki halkı tevhide davetle görevlendirilmişti..