Kültür Sanat Edebiyat Şiir

johannes kepler sizce ne demek, johannes kepler size neyi çağrıştırıyor?

johannes kepler terimi Cem Nizamoglu tarafından tarihinde eklendi

 • Ayşe Doğan
  Ayşe Doğan

  ünlü bir matematikçi

 • Cem Nizamoglu
  Cem Nizamoglu

  Modern astronominin kurucusu olan Kepler 1571 yılında Almanya'da doğmuştur. Yaşamı boyunca çeşitli dallarda eğitim gördükten sonra astrolojinin, doğruluğu henüz kesinleşmemiş olan diğer bilimlerden çok daha önemli bir bilim olduğuna karar vermiştir. Daha sonraki tüm çabaları, astrolojinin değerini ve önemini yüceltmek amaçlı olmuştur.
  Kepler

  Astronomi biliminin gerçek anlamda kurucusu olan Kepler, gezegenlerin hareketlerini, güneş sisteminin uzaklığını hesaplamış ve yıldız hareketlerinin haritasını çıkarmıştır. Dolayısıyla ilk astronomik takvimi yayınlamıştır. Eseri Mysterium cosmographicum, Ptolema ve Kopernik'in iddialarının karşılaştırmasını yapan son derece önemli bir eserdir.

  Kepler de, bilimin insanları Allah'a yaklaştıracak bir vesile olduğunu düşünmüştür. Astronomi ile ilgili araştırmaları sonucunda Allah'ın varlığının farkına varmış ve bu gerçeği şu şekilde dile getirmiştir: 'Uzun zamandır rahatsızdım. Ama şimdi, astronomi konusundaki araştırmalarım yoluyla Allah'ın varlığının farkına vardım.' (Dan Graves, Scientists of Faith, Kregel Publications, 1996, s.. 49)

  Kepler, neden bilim ile uğraştığı kendisine sorulduğunda ise 'Yaratıcının eserlerindeki lezzeti tatmak için' diyerek cevap vermiştir. İnsanları, 'Yaratıcıyı anlamak için sahip oldukları bütün duyularını kullanmaya' çağırmış ve bilimsel eserlerinde bu önemli noktayı sürekli dile getirmiştir.

  http://www.harunyahya.org/Makaleler/bilimadamlari2.html.

 • Murat Dalgın
  Murat Dalgın

  Bilimin kilometretasi.

 • Fatih Alptekin
  Fatih Alptekin

  Alman asıllı fizikçi aslında o bir astrofizikçi, fakat bulduğu kanunlar klasik fizikte yeni bir çığır açtı kepler kanunları çekim etkisinin makto düzenini net olarak ortaya koydu,daha sonraları HAINSBERG,EINSTEIN,SREDINGHER gibi fizikçileri ortaya koyduğu kuantum mekaniği aslında klasik mekaniği mikro durumlar ve yüksek hızlar için geçerli olmadığını ortaya koydu

 • Cem Nizamoglu
  Cem Nizamoglu

  ... ünlü bilim adamı Kepler'in de çalışmalarını, dini inançlarının yönlendirdiği bilinmektedir. Fizik ve kozmik fon radyasyonu alanında yaptığı çalışmalar nedeniyle 1978 Nobel fizik ödülünü alan Arno Penzias, Johannes Kepler hakkında şöyle bir açıklamada bulunmuştur: '“Bir merkezin etrafında dönme fikri, inançlı biri olan Kepler'e kadar uzanmaktadır. Kepler Kutsal Kitaba inanan bir dindardı. Allah'a inanıyordu... O günden beri, yüzyıllar boyunca müthiş bir mücadele olmuştur. Umutlar hala bilim adamlarında. Kepler ise bu umudu inancından elde etmiştir.'”

  www.arastirma.org

 • Dogukan Erset
  Dogukan Erset

  1571'de Almanya'da doğmuş, çağdaş astronomisinin kurucusu...