Kültür Sanat Edebiyat Şiir

hiddet sizce ne demek, hiddet size neyi çağrıştırıyor?

hiddet terimi Cem Nizamoglu tarafından tarihinde eklendi

 • Ters Tepki
  Ters Tepki

  Pişman olacaksın ve iş işten geçmiş olacak...

 • Cem Nizamoglu
  Cem Nizamoglu

  İnsanı kullanan nefsin araçlarından biri de hiddettir (öfke) . İnsanoğlu yaratılışından beri öfkesinin esiri olmuş, bu sebeple de sayısız ziyan içinde anlatılamaz manevi kayıplara girmiştir.

  ' Esas koçyiğit güreşte yenen değildir, asıl koçyiğit öfke zamanında kendisine malik olandır.
  Tanım: Hadis-i Şerif
  Kaynak: Müttefakün Aleyh

  'Nefsine malik olan” dan maksat öfkesine sahip olan demektir. Fiziki üstünlük dünyasal şartlarda bazı hususlarda geçerli olsa bile; manevi konuda üstünlük; öfkeye sahip olabilmektir.

  Öfke anında; bu benim imtihanım diyerek Allah’a sığınmak en büyük fazilettir. Öfkelendiğiniz an “La Havle” çekin ya da

  'Hiddet şeytandandır, şeytan da ateşten yaratılmıştır. Ateş ise ancak su ile söndürülür. Binaaleyh, biriniz hiddetlendiğinde abdest alsın.'
  Tanım: Hadis-i Şerif Kaynak: Buhari

  Bu Hadis’te de, hiddet ile insan negatif bir etki alanında kalıyor. Buna ek olarak da, vücudundaki fiziksel organların öfke anında olağanüstü çalışma temposuna girmesi sebebiyle de vücuttaki biomanyetik enerji negatif etki yayıyor. İşte vücudu, dolayısıyla duyu organlarını etkisi altına alan bu iki negatif etki birleşince akıl devreden çıkıyor. Çünkü muhakeme duygusu tamamen pasifize edilmiş oluyor. Oysa Cenab-ı Hakk’ın bir lütfu olarak su, vücudu etki altına alan bu olağanüstü negatif etkiyi diskalifiye ederek bioenerjiyi normal duruma getiriyor.
  İşte bu sebepledir ki Peygamber Efendimiz öfkelenen bir insana abdest almayı tavsiye ediyor.