Kültür Sanat Edebiyat Şiir

el hareketleri sizce ne demek, el hareketleri size neyi çağrıştırıyor?

el hareketleri terimi Cem Nizamoglu tarafından tarihinde eklendi

 • Zeytin Zeytin
  Zeytin Zeytin

  hiç sevmem...

 • Engin Alca
  Engin Alca

  Nanik Nanik :)

 • Mcgardy
  Mcgardy

  kötü kaba salakça

 • Mcgardy
  Mcgardy

  terbiyesizce olan şeyleri bence el hareketi yapan 1 milyon ytl ceza vermeliler :) :)

 • Mahiye Yılmaz
  Mahiye Yılmaz

  elleri birbirinin içine koymak

 • Esra Ulusoy
  Esra Ulusoy

  hakaret
  laubalilik

 • Bon Jovi
  Bon Jovi

  nerde benim lazım yahu....

 • Toprak Erdem
  Toprak Erdem

  baskınlık,güç,utanma,paylaşım,şevkat

 • Hüzün
  Hüzün

  İletişimi kolaylaştırmak için yapılır genelde, ancak bazen işleri daha da zora sokar...

 • Oguzcan Demir
  Oguzcan Demir

  konuşmanın yetersizliğinde veye konuşmanın anlamını pekiştiren hareket
  bir çeşit ifade aracı bazen ifade alınmasına neden olan iletişimsizlik nedeni

 • Beyza
  Beyza

  Katil olma sebebi....

 • Var Mısın?
  Var Mısın?

  el kol hareketleri
  baya işe yarıyor
  bazıları hakaret ve küfür amaçlı el hareketleri yaparlar

 • Cem Nizamoglu
  Cem Nizamoglu

  Sağırların, özel timlerin, sporcuların, politikaciların v.b. günlük yaşamımızda kullandığımız dolu el hareketleri vardır. İngilizce'de 'hand gestures' olarak bilinen figürler, kültürlere göre değişir. Çoğunun nereden geldiği bilinmese de, el harekelerinin bir anlamı ve geçmişi vardır. Daha çok alışkanlık, etkileşim ve geleneklerden gelen bu eylemler daha çok kişinin kendisini basitçe ifade etmesine yarar.

  Mesala 'Cross your fingers':
  'Hoping it happens that way' - 'Bu şekilde olacağını umarak...' demek anlamına gelir.
  Bu terimi çoğu yabancı filmde duymuşsunuzdur belki. Orta parmağın işaret parmağın üstünü kavramasıdır. Yani bildiğimiz küs işaretidir: Daha çok 'şans getirmesi' için karşıdan istenilen harekettir ya da yalan söylerken karşıdakinin görmeyecegi şekilde yapılan gizli işarettir. Dikkatlice bakarsanız iki parmağın birbirine kenetlenmesi esasinda Hz İsa'nın çarmağa gerildiğindeki ayaklarının halini sembol eder.Hristiyanlar Haç, Hz. İsa'nin resimleri gibi 'aracı' dedikleri sembollere inanırlar. Bu işareti yapan insanın, karşıdakinden, tanrıdan yardım dilemesini ya da istemeden yalan söyleyen kişinin tanrıdan af dilemesini sembol eden batıl inançlardandır. Zamanla bizim kültürümüze de giren bu hareket şans getiren hareketi bozmakla iki kişinin bozumusanı çağrıştırmış herhalde.
  Keep your fingers crossed, fingers crossed, let's cross our fingers, gibi sekillerde de söylenir.

  Daha bir sürü örnek var tabi akıllara hemen hakeret yerine geçen ayıp işaretler geliyor, onların bile bir tarihi var mesala İngilizler'in V şeklinde parmaklarını tersten sallamaları terbiyesizçe birisine defol git diye kullanılişında tarih vardır. Gerçekte İngilizler okçularıyla 'Yüzyıl Savaşlari'nda Fransızlar'a karşı üstünlük sağlarlar. Bu yüzden Fransızlar işgal ettikleri yerlerdeki, ya da yakaladıkları İngilizler'in, yay tutan işaret ve orta parmakalarını keserler. Fransızlar işgal ettikleri topraklardan çekilirken parmağı kesilememiş insanlar 'bak benimkisi hala duruyor' anlamında bu hareketi yaprak geldiğiniz gibi defolun demek için yaparlarmış. Zamanla el alışkanlığı ile İngiliz kültürüne küfür yerine geçen hareket olarak oturmuştur.

  Ya da basitçe İngilizlerin elinin tersiyle sallayarak yaptığı 'V' şeklinde hareket iki bacak arasınıda ifade edebilir. Bir başka teoriye görede, zafer işareti olan 'V' şeklininde ki el harketi Churchil'in, Ikinci Dünya Savaşı'nda başlattıgı zafer propogandası, nazileri aşağılamak için yapıldığından zamanla İngiliz halkı arasında ters kullanarak hakeret yerine geçen el hareketlerinden de olmuştur.

  Esasında 'V' şeklinde olan zafer işareti 'Victory' kelimesinin ilk harfinden gelen el hareketlerindendir. Kendi isminden de etkilenen 'Victory De Lavelaye' adında Belçikalı avukat tarafindan üretilmiştir (14 Ocak 1941) . Belçika'da nazilere karşı savaşan yer altı gruplarından olan avukat direniş için basit bir sembol bulur. Flaman dilinde 'Vrijheid' ve Fransizcada 'Victoire' zafer anlamına gelen kelimelerin ilk harfini duvarlarda ve el hareketleriyle nazilere karşı kullnılmaya başlarlar. Churchil'de BBC ve diğer medya uzantılarıyla nazilere karşı uyguladigi propagandayla bu işareti dünyaya tanıtır. Sonradan 68 kuşağında ve de teroristlerin eylemlerinde de medyada bayağ popüler olmuştur.

  Dinsel olarak da çok el hareketi vardır mesala sufilerin semasındaki bir elin havada diğer elin yerde dönmeleri Hak'tan aldığı rahmeti halka vermesini sembol etmesi ya da bakınız budist el hareketleri:
  http: //www.tibet.com/buddhism/hands.html web sayfasından öğrenebilirsiniz.

  Gördüğünüz gibi, eğer araştırılırsa el hareketleri üzerinde binlerce neden bulunabilir hatta bu konu üzerinde yazılan kitaplar bile var. Bu konuların incelenmesiyle genel kültürünüz kesinlikle artacaktır ve bir de bir yerin kültürünü ya da tarihini daha iyi anlamımıza da yarayacağına inanıyorum. Sadece el hareketleri değil batıl inançlardan tutun efsanelerdeki olguların bile neleri sembol ettiğini ortaya çıkartmak sanki bir bulmacayı çözmek kadar eğlenceli bir iştir.