Kültür Sanat Edebiyat Şiir

dezenformasyon sizce ne demek, dezenformasyon size neyi çağrıştırıyor?

dezenformasyon terimi Murat Yıldız tarafından tarihinde eklendi

 • Şinasi Akay
  Şinasi Akay

  Bilgi çarpıtma.
  (Fr. dêsinformation)

 • Bayram Cetin
  Bayram Cetin

  Dezenformasyon = Yanlış Bilgiyi Kabul Ettirecek Kadar Doğru Bilgi Verme Sanatıdır... Özünde Kolpacılıktır.

 • Murat Yıldız
  Murat Yıldız

  son zamanlarda çok sık karşılaştığımız bilgi kirliliği.

 • Murat Yıldız
  Murat Yıldız

  Gizli servislerin en önemli özel harp çalışmalarından biri de “dezenformasyon” taktiğidir.

  Bu faaliyet toplumu ve düşmanı yanlış sahte bilgilerle maniple ederek aldatma, yönlendirme, gerçekleri saptırma, sulandırma, gerçeklerin inandırıcılığını bozma, yanlış bilgilerle inancı kuvvetlendirme yada zayıflatmaya dayanır. Bu faaliyetler daha çok medya aracılığıyla yada nüfuz ajanları vasıtasıyla yapılır.

  Bu işi yapanlar, bir kuruma direk bağlı yada satın alınmış veya sempatizan olarak ajan yapılmış, yerli yada işbirlikçi olarak misyon yüklenirler.

  Gazeteci-yazar, genel yayın müdürü, amir, memur yada sıradan vatandaşlar arasında bu alanla ilişkili olan bir çok tip bulunabilir.

  Türkiye’deki bir çok yayın organı, sivil toplum örgütü kisveli kuruluşların arkasında, bir çok yerli-yabancı güçlerin olması ve bunlar tarafından finanse edilmeleri, bu tutumun en belirgin yansımalarını gösterir.

  Kimi sol devrimci gazete, dergi ve gizli-açık örgütlerin arkasında da bu finans çevrelerinin varlığı inkar edilmeyecek vaziyettedir.

  Rusya, Suriye, İran, ABD, İngiltere, Yunanistan, AB beslemesi bir çok grup bunların emrinde dezenformasyona başvurmakta, hatta daha da ötesi kanlı faaliyetler yapmaktadırlar.

  Yerli basındaki kimi yazar ve gazetecinin MİT mensubu olarak lanse edilip, suçlu olarak ortaya konmalarına çalışılmasının sebeplerinden bir tanesi de, bu dezenformasyonun gereklerindendir.

  Dezenformasyon; kitle iletişim organları vasıtasıyla, toplumu amaçlanan doğrultuda, niyetlere bağlı olarak yönlendirme ve gündem oluşturma faaliyetidir aynı zamanda.

  Dezenformasyon uluslararası terör odaklarının ve soğuk savaş taraflarının en yoğun kullandığı bir psikolojik savaş silahıdır…

  Yanlış, sağlıksız ve parazit bilgilendirme olan dezenformasyon, olgu okumalarını kendi tekniğinde bir gerçeklikle ilişkilendirerek, kitlenin beynini iğfal eder.

  Sağ gösterip, sol vurması yada sol gösterip, sağ vurması ancak “okumayı okuma” tekniğiyle bertaraf edilebilir. Bunu içinde güçlü bir arıtma tesisinin inşa edilmesi söz konusu olur.

  Dünyanın hiçbir denizi yoktur ki, lağım suyu bulaşmış olmasın ama bu denizlerin altında güçlü arıtma tesisleri oluşturarak kirlilik önlenebilir.

  Derin Devletin Solcuları – Platin Yayınları
  Alişan Satılmış - Metin Turhan

 • Bay Grey
  Bay Grey

  Bilginin ırzına geçmek, ırzına geçilen bilgiyi el değmemiş bakire diye koynumuza sokmak...